۲ شهریور ۱۴۰۰، ۹:۵۹
کد خبرنگار: 943
کد خبر: 84447047
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

بلاروس پناهجویان افغان را به زور روانه لهستان می‌کند

تهران – ایرنا – تارنمای روزنامه دیلی میل خبر داد که دولت بلاروس پناهجویان افغان را به مرز لهستان منتقل کرده و آنها را به زور اسلحه مجبور به عبور می‌کند.

به گزارش ایرنا، این روزنامه انگلیسی دیروز (۳۱ مرداد) نوشت که از اوایل تابستان و آغاز اعمال تحریم‌های بروکسل علیه مینسک، تعداد پناهجویان در مرز ۶۷۰ کیلومتری بلاروس با اتحادیه اروپا در حال افزایش است.

بلاروس متهم شده که مهاجران را در هتل‌هایی مانند زندان نگهداری کرده و از آنان به مثابه حربه‌ای برای تضعیف اتحادیه اروپا استفاده می‌کند.

در سال جاری میلادی، بیش از چهار هزار و ۱۰۰ پناهجو وارد لیتوانی شده‌اند که این تعداد ۵۰ برابر بیشتر از آمار سال ۲۰۲۰ است. این پناهجویان در حال حاضر در اردوگاه‌های موقت کشورهای عضو اتحادیه اروپا پناه داده شده‌اند.

مقامات لهستان چندی پیش اعلام کردند که ظرف دو روز از عبور ۱۳۳ نفر در مرز بلاروس با لهستان جلوگیری شده است؛ این در حالی است که در کل سال گذشته میلادی این آمار ۱۲۲ نفر بود.

کشورهای بالتیک و اتحادیه اروپا از اقدام‌های دولت الکساندر لوکاشنکو ناخشنود بوده و معتقدند که چراغ سبز وی به پناهجویان عراقی، سوری و آفریقایی موجب عبور بیش از خیل بی سابقه پناهجویان از مرز لیتوانی شده است.

«ادگار رینکویکس» وزیر امور خارجه لتونی به تازگی از تصمیم عراق برای تعلیق پروازها به مینسک به همراه تاکتیک جدید مرزبانان لیتوانی برای «عقب راندن» مهاجران به سمت بلاروس استقبال کرد و آن را موجب کاهش قابل توجه تعداد عبور کنندگان از مرز در روزهای اخیر دانست.

بسیاری از اعضای اتحادیه اروپا نگرانند که رخدادهای اخیر افغانستان موجب واکنش‌های منجر به بحران مهاجران ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ شود که ورود بیش از یک میلیون پناهنده از خاورمیانه بر سامانه‌های امنیتی و رفاهی این کشورها فشار آورد و حمایت سیاسی شهروندان کشورهای اروپایی را از گروه‌ها و احزاب راستگرای افراطی افزایش داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha