ارتش لهستان صدها پناهجو را دستگیر کرد

۲۷ آبان ۱۴۰۰، ۲۲:۴۰
کد خبر: 84547252
ارتش لهستان صدها پناهجو را دستگیر کرد

تهران- ایرنا- ارتش لهستان روز پنجشنبه در پی بازداشت صدها پناهجو که از مرز بلاروس وارد خاک لهستان شده بودند، نیروهای ویژه بلاروس را به هدایت عملیات گذر خشونت بار مهاجران از خط مرزی ۲ کشور متهم کرد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری فرانس پرس؛ وزیران امور خارجه کشورهای عضو گروه هفت نیز در همین روز از مینسک درخواست کردند که به بحران مهاجران پایان دهد.

گمان می‌رود که نزدیک به ۲ هزار پناهجو عمدتا از منطقه خاورمیانه، نزدیک مرز بلاروس با لهستان در شرایط بسیار دشوار مستقر شده‌اند که ناامیدانه قصد ورود به اتحادیه اروپا را از طریق لهستان دارند.  

با اینکه اتحادیه اروپا، مینسک را به ایجاد این بحران به تلافی اعمال تحریم‌ها بر بلاروس متهم کرده که بخشی از شوروی پیشین بوده، مینسک و مسکو با رد این اتهامات، از اتحادیه اروپا به علت اجازه ندادن عبور به پناهجویانی که قصد دارند با حرکت از مرز این کشور به آلمان بروند، انتقاد کرده‌اند.

بلاروس در پی درخواست اتحادیه اروپا و وزیران کشورهای عضو گروه هفت برای پایان دادن فوری به کارزار تهاجمی و بهره جویانه از مهاجران، اعلام کرده که خواستار کاهش این بحران است.

ناتالیا ایسمونت سخنگوی الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس، روز پنجشنبه، شمار پناهجویان موجود در خاک این کشور را نزدیک به هفت هزار تن اعلام کرد که پنج هزار نفر از آنان به مبدا بازگردانده خواهند شد و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان با اتحادیه اروپا در باره ایجاد گذرگاه انساندوستانه برای عبور  ۲ هزار پناهجوی باقیمانده به سوی آلمان، رایزنی خواهد کرد.  

حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ مهاجر روز پنجشنبه با پرواز بازگشت از بلاروس به اربیل در کردستان عراق و ۴۳۱ تن به بغداد پایتخت این کشور، انتقال یافتند.

شبکه انگلیسی زبان تلویزیون دولتی لهستان از روز پنجشنبه پخش برنامه را برای نشان دادن واقعیت بحران مهاجران در مرز بلاروس، آغاز کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha