برگزیده پژوهش

یادداشت و تحلیل پژوهش

 • دورخیز انتخاباتی قالیباف

  سیاسیدورخیز انتخاباتی قالیباف

  تهران- ایرنا- پیام تصویری «محمدباقر قالیباف» عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به جوانان را شاید بتوان نقطه آغاز پویش های انتخاباتی او برای…

 • انتخابات و کابوس واره پوپولیسم

  سیاسیانتخابات و کابوس واره پوپولیسم

  تهران- ایرنا- شرایط سیاسی و اقتصادی زمینه های رشد و اقبال به پوپولیسم را فراهم کرده است. جریان های سیاسی می توانند با عملکردی مدبرانه کشور…

رصد رسانه‌ها

مشروح اخبار پژوهش

 • مرسی نماد آرزوی ناکام اخوان‏ المسلمین

  مرسی نماد آرزوی ناکام اخوان‏ المسلمین

  تهران- ایرنا- محمد مرسی نخستین رئیس‌جمهوری پس از انقلاب سال ۲۰۱۱ مصر و تنها غیر‏نظامی‏ای که توانست به ریاست دولت این کشور برسد، روز دوشنبه و در هنگام حضورش در دادگاه قاهره، از حال رفت و پس از مدتی درگذشت.

 • نوغانداری در چهارمحال و بختیاری رونق می‌گیرد

  نوغانداری در چهارمحال و بختیاری رونق می‌گیرد

  تهران- ایرنا- از گذشته‌های دور پرورش کرم و تولید رشته‌های ابریشم یکی از مهم‌ترین منابع درآمد در بعضی از استان‌های کشور از جمله گیلان، گلستان، قزوین و چهار محال و بختیاری بود.

 • بی‌ دود یا بی‌ خدمات

  بی‌ دود یا بی‌ خدمات

  تهران- ایرنا- سال گذشته بود که خبر طراحی برنامه‌ای جدید برای ترغیب شهروندان به استفاده از دوچرخه‌های اشتراکی آغاز شده است. برنامه‌ای با عنوان «بی دود» که با قرار گرفتن چهره‌هایی از اعضای شورای شهر و شخص شهردار تهران در پشت ماجرا، توان اولیه قابل قبولی یافت. کتمان نمی‌توان کرد که بخش مهمی از این برنامه را باید در خدماتی یافت که وزارت ارتباطات در تسهیل استفاده از اینترنت همراه ایجاد کرده است.

 • صحنه‌آرایی تکراری امریکا

  صحنه‌آرایی تکراری امریکا

  تهران- ایرنا- تیم امنیت ملی و سیاست خارجی دولت ترامپ به بازی‌های قدیمی و سنتی امریکایی علاقه دارند. به بازی‌های جاسوسی، کودتا و حتی صحنه‌سازی؛ شاید سال‌ها بود این سناریوها نخ‌نما شده بود و دستگاه‌های جاسوسی و امنیتی دست به ابتکار عمل‌های جدیدتر می‌زدند.

 • ضرورت دین شادمانه در ایران

  ضرورت دین شادمانه در ایران

  تهران-ایرنا- روز گذشته اولین جلسه از چهارمین همایش کنکاش‌های مفهومی و نظری درباره جامعه ایران، به همت انجمن جامعه‌شناسی در دانشگاه علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد. در این همایش که طی دو روز برگزار می‌شود، استادان جامعه‌شناسی در پنل‌های اختصاصی درباره مسائل روز اجتماعی کشور به بحث می‌نشینند.

 • یک انقلابی مبارز و آرمان‌خواه

  یک انقلابی مبارز و آرمان‌خواه

  تهران- ایرنا- 42 سال پس از درگذشت علی شریعتی، هنوز خاموشی این شمع برای هم‌نسل‌های من که به دنبال حقیقت بودند، خبر ناگواری است. جوانی 18 ساله بودم که در مراسم بزرگداشت او که در مسجد ارگ برگزار می‌شد، با شور و اشتیاق حضور یافتم. پس از خروج از مراسم شریعتی، شاهد حضور جمعیت انبوهی بودم که بیرون از مسجد و در خیابان‌های اطراف تجمع کرده و یاد او را گرامی داشتند. تعداد زیادی از نیروهای شهربانی، مسجد را محاصره کرده بودند. مردم هنگام خروج از مسجد شعارهای ضدحکومتی سر می‌دادند و ماموران با باتوم به تظاهرات‌کنندگان حمله می‌کردند.

 • شریعتی و پس از شریعتی

  شریعتی و پس از شریعتی

  تهران -ایرنا- علی شریعتی اصلی‌ترین مانع پیشرفت ایران را در حوزه فرهنگ، آلودگی و خرافه‌زدگی مسلمانان و شیعیان و در حوزه سیاست استبداد مطلق شاه و استعمار می‌دانست. بنابراین اصلی‌ترین رسالت روشنگری عصر خود را تبیین تعارض تاریخی دو مذهب قلمداد می‌کند. مذهبی که تخدیر می‌کند در برابر مذهبی که رهایی‌بخش است. مذهبی که اسیر خرافه است و سازمان رسمی توجیه‌کننده استبداد (در زمان طاغوت) در مقابل مذهبی که با فهم علوم انسانی نوین و پارادایم‌های ایدئولوژیک پس از جنگ جهانی دوم که عمدتاً متاثر از سوسیالیسم بودند به پالایش فرهنگ، نگاه و ذهن جامعه می‌پردازد.

 • نئولیبرالیسم؛ برچسب یا واقعیت؟

  نئولیبرالیسم؛ برچسب یا واقعیت؟

  تهران- ایرنا- عده‌ای مشکلات اقتصادی سال‌های اخیر را ناشی از سیاست‌های لیبرالی و نئولیبرالی می‌دانند. هر چند واژه‌های لیبرال و نئولیبرال در حوزه‌های مختلف، معانی یکسانی ندارند، اما به نظر، مراد این گروه، نقد «اقتصاد آزاد و رقابتی» است.

 • مدیریت نوآوری رسانه ای: تدوین چارچوبی یکپارچه

  مدیریت نوآوری رسانه ای: تدوین چارچوبی یکپارچه

  تهران- ایرنا- نوآوری برای بسیاری از کسب و کارها به‌خصوص کسب و کارهای رسانه‌ای، در درجۀ نخست یک اصل کلیدی برای بقا و در درجۀ بعدی، دستیابی به مزیت رقابتی محسوب می‌شود.

 • آزادی، برابری و عرفان؛ شاخصه های مهم اندیشه شریعتی

  آزادی، برابری و عرفان؛ شاخصه های مهم اندیشه شریعتی

  تهران- ایرنا- «سید جواد میری» جامعه شناس و عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به اینکه اندیشه علی شریعتی بر پایه آزادی، برابری و عرفان بود، گفت: شریعتی، برپایی جامعه مطلوب و آینده ایده آل را وابسته به نهادینه سازی این سه مقوله می داند و در کنار آن، دینی را موتور تغییر و تحولات و عامل پویایی می داند که تحقیقی (نه تقلیدی) محسوب شود و در نهاد انسان و جامعه به منصه ظهور رسیده باشد.