۲۵ آبان ۱۴۰۰، ۷:۰۵
کد خبر: 84542439
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

اروپا و آمریکا به دنبال وضع تحریم‌های جدید علیه بلاروس

تهران-ایرنا- اتحادیه اروپا و آمریکا روز دوشنبه اعلام کردند به دلیل ادامه بحران مهاجران در بلاروس، تحریم‌های تازه‌ای علیه دولت الکساندر لوکاشنکو رییس جمهوری این کشور وضع خواهند کرد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از "فرانس ۲۴"، در بروکسل، وزرای خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه پس از دیدار با یکدیگر، برای گسترش تحریم‌ها علیه لوکشانکو و متحدانش و همچنین شرکتها یا افرادی که مهاجران را به سمت مرز هدایت می‌کنند به توافق رسیدند.  
جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: نام جدیدی به لیست اضافه نشده است اما در روزهای آینده تحریم‌های جدیدی وضع خواهند شد.  
وی افزود: تحریم‌های جدید علیه تعدادی از شخصیت‌ها و نهادهای مهم وضع خواهند شد. با گسترش دامنه تحریم‌ها، می‌توانیم کسانی که مسئول بهره‌برداری از مهاجران آسیب‌پذیر هستند را هدف قرار دهیم.  
مقامات اروپایی گفتند که انتظار می‌رود تحریم‌های جدید حدود ۳۰ مقام بلاروس، خطوط هوایی دولتی و آژانس‌های مسافرتی را هدف قرار خواهد داد.  
آمریکا نیز اعلام کرد که در حال آماده‌سازی تحریم‌های جدید علیه دولت لوکاشنکو است.  
به گزارش ایرنا، در چند هفته گذشته هزاران پناهجو که شامل زنان و کودکان نیز می‌شوند به امید ورود به اتحادیه اروپا در مرز لهستان و بلاروس تجمع کرده‌اند. لهستان نیروهای گارد مرزی را افزایش داده و ارتش را به منطقه مرزی گسیل کرده است. لهستان دولت مینسک را متهم می‌کند که در بروز بحران مهاجرت نقش دارد؛ اتهامی که مقامات بلاروس آن را رد کرده‌اند.  
اتحادیه اروپا ماه‌ها قبل، دولت الکساندر لوکاشنکو را به بهانه سرکوب مخالفان پس از انتخابات مناقشه‌آمیز اوت ۲۰۲۰ تحریم کرد.  
این اقدامات خشم لوکاشنکو را برانگیخت و او با اعلام این که بلاروس از تلاش برای جلوگیری از رسیدن مهاجران و پناهندگان غیرقانونی به اتحادیه اروپا دست می‌کشد، واکنش نشان داد و چنین استدلال کرد که تحریم‌های اتحادیه اروپا، دولت وی را از بودجه لازم برای انجام این کار محروم کرده است.  
از آن زمان، کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مرز بلاروس، از جمله لیتوانی، لتونی و لهستان اعلام کرده‌اند تعداد افرادی که تلاش می‌کنند از مرزهای این کشور عبور کنند، بشدت افزایش یافته‌اند.  
بلاروس خواستار لغو تحریم‌های غرب علیه این کشور شده و تهدید کرده که تامین گاز روسیه به اروپا را از طریق خط لوله‌ای که از بلاروس عبور می‌کند در واکنش تلافی جویانه به تحریم‌های اتحادیه اروپا قطع می‌کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha