۱۸ آبان ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۰۸
کد خبرنگار: 943
کد خبر: 84534689
۰ نفر

برچسب‌ها

ناتو برای بلاروس خط‌ونشان کشید

تهران – ایرنا – به گزارش روزنامه انگلیسی دیلی تلگراف، ناتو هشدار داد که آماده است در پاسخ به گسیل پناهجویان به مرز لهستان با دولت بلاروس برخورد کند.

به گزارش سه شنبه ایرنا، دیلی تلگراف نوشت که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) دولت بلاروس را متهم کرده که تلاش می‌کند تا مهاجرت غیرقانونی را ابزاری برای ناآرام ساختن اتحادیه اروپا تبدیل کرده و پس از اعمال تحریم‌های بروکسل علیه مینسک، دست به تضعیف آن بزند.

یکی از مقام‌های آگاه در این سازمان به تلگراف گفت: ناتو آماده است تا به متحدانش بیش‌ازپیش یاری رسانده و ایمنی و امنیت را در منطقه حفظ کند.

این منبع آگاه افزود: ما از بلاروس می‌خواهیم تا به قوانین بین‌المللی پایبند باشد. شاهد آن بوده‌ایم که خیلی از مهاجران از طریق بلاروس برای ورود به قلمرو اتحادیه اروپا تلاش کرده‌اند. ناتو کماکان این اوضاع را که متحدانمان در برخی کشورهای اتحادیه اروپا (لیتوانی، لتونی و لهستان) را تحت فشار قرار داده، به دقت زیر نظر دارد.

وی همچنین "بهره‌برداری دوگانه مینسک از مهاجران" را غیرقابل قبول دانست.

وزیر دفاع لهستان پیشتر گفته بود که این کشور بیش از ۱۲ هزار نظامی در مرز خود مستقر کرده است. لتونی که با بلاروس مرز مشترک دارد، نیز وضعیت هشداردهنده اعلام کرده است.

«ماریوش بواشتاک» در توییتی مدعی شد بلاروس بحران مرزی را تشدید می‌کند، پناهجویان توسط افراد مسلح به مرز اتحادیه اروپا رانده می‌شوند.

دولت الکساندر لوکاشنکو رئیس‌جمهوری بلاروس بارها مدیریت بحران پناهجویان را رد کرده و غرب را مسئول نحوه رفتار با پناهجویان دانسته است.

اتحادیه اروپا، آمریکا و انگلیس، بلاروس را پس از نحوه پاسخگویی دولت لوکاشنکو به اعتراض‌های گسترده بلاروس در پی انتخابات سال گذشته در این کشور، هدف تحریم قرار دادند.

در این میان، دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین از نحوه مدیریت مینسک بر مساله پناهجویان دفاع کرد و گفت که بلاروس همه تمهیدات لازم برای اقدام قانونی را به کار می‌گیرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha