بلاروس اتحادیه اروپا را به قطع جریان انتقال گاز تهدید کرد

تهران – ایرنا – الساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس روز پنجشنبه احتمال قطع جریان انتقال گاز به اروپا را از خاک کشورش در برابر اعمال هرگونه تحریم های تازه اتحادیه اروپا بر مینسک مطرح کرد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری رویترز؛ اتحادیه اروپا روز چهارشنبه با متهم کردن بلاروس به حمله به کشورهای عضو با تشویق هزاران مهاجر به تلاش برای گذر ار مرز لهستان، برای اعمال تحریم های تازه علیه مینسک آماده می شود.

لوکاشنکو هم پیمان روسیه با رد این اتهامات، ۲۷ عضو اتحادیه اروپا و غرب را در دامن زدن به بحران پناهجویان در مرز کشورش با این نهاد اروپایی، مقصر دانست و احتمال قطع جریان خط لوله گاز را مطرح کرد که گاز طبیعی روسیه را از خاک بلاروس به لهستان و آلمان انتقال می دهد.

رئیس جمهوری بلاروس گفت: درحالی که سوخت گرمایش اروپا از کشور ما می گذرد، اما باز هم ما را تهدید می کنند، اگر ما تصمیم به قطع جریان گاز طبیعی بگیرم، آن وقت چه خواهد شد؟ من به سران لهستان، لیتوانی و دیگر افراد نادان توصیه می کنم که پیش از سخن گفتن، فکر کنند.

بازار گاز اروپا که قیمت های آن در هفته گذشته به میزان بی سابقه ای بالا رفته، نسبت به هرگونه اختلال در جریان گاز روسیه از مسیر بلاروس، بسیار حساس خواهد بود. اتحادیه اروپا آماده تصویب و اعمال تحریم های تازه علیه بلاروس در چند روز آینده می شود.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه، با غیرقانونی خواندن تحریم های یک جانبه غرب علیه بلاروس، گفت که که مسکو به طور همه جانبه از مینسک دربرابر تحریم های یک جانبه اتحادیه اروپا حمایت می کند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: دستاویز کردن مسائل مهاجرتی برای اعمال تحریم های جدید در مورد بلاروس را غیرقابل قبول می دانیم.  

مساله پناهجویان در مرز لهستان و بلاروس در روزهای اخیر با حضور هزاران نفر از پناهجویان در این منطقه و تلاش برای ورود غیرقانونی به خاک لهستان که با استقرار نیروهای ویژه این کشور ممانعت شده، وضعیت بحرانی یافته است. کمیته مرزی دولتی بلاروس گزارش داد که گروه بزرگی از پناهجویان از کشورهای آسیایی و آفریقایی به مرز بلاروس با لهستان هجوم آورده اند.

این کمیته با بیان اینکه وضعیت پناهجویان در مرز بلاروس با لهستان همچنان به شدت متشنج است، گفت: بیش از دو هزار پناهجو از جمله تعداد قابل توجهی زن و کودک در مقابل موانع مرزی لهستانی توقف کرده اند و نیروهای امنیتی و مرزبانی لهستان به آنها اجازه عبور نمی دهند.

اتحادیه اروپا امکان اعمال تحریم های جدید در مورد بلاروس را بررسی می کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha