۱۳ مرداد ۱۴۰۰، ۱۸:۴۸
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 84426711
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

هشدار صلیب سرخ به لیتوانی در باره بازگرداندن پناهندگان

تهران - ایرنا - صلیب سرخ جهانی روز چهارشنبه به لیتوانی هشدار داد که تصمیمش به بازگرداندن مهاجرانی که تلاش می‌کنند از کشور همسایه بلاروس وارد شوند، با قوانین بین‌المللی هماهنگی ندارد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری اسوشیتدپرس؛ لیتوانی عضو اتحادیه اروپا که در چند ماه گذشته با موجی از پناهندگان عمدتا آسیایی روبه رو شده، این وضع را اقدام تلافی جویانه بلاروس در برابر اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا بر مینسک می‌داند.  

وزارت کشور لیتوانی چند روز پیش تصاویر ویدیویی که از بالگرد ضبط شده بود منتشر کرد که نشان می‌داد گروه‌های بزرگی از مهاجران با خودروهای نیروی مرزبانی بلاروس به مرز لیتوانی انتقال داده می‌شدند.

لیتوانی روز سه شنبه اعلام کرد که حق کاربرد زور را برای متوقف کردن موج مهاجران غیرقانونی، برای خود محفوظ می‌دارد و ۱۸۰ تن را که برای ورود به این کشور تلاش می‌کردند، بازگرداند، اما گروه‌های حقوق بشری می‌گویند که همه کشورها متعهد به حفاظت از افراد آسیب پذیر هستند.  

ایگل ساموچوویت مدیر برنامه صلیب سرخ لیتوانی به اسوشیتدپرس گفته است که بازگردادن پناهجویان با کنوانسیون ژنو در باره وضع پناهندگان، منشور حقوق پایه اتحادیه اروپا و دیگر ابزازهای حقوق بشری انطباق ندارد.  

نزدیک به بیش از چهار هزار مهاجر که بیشتر از عراق هستند، در سال جاری با گذر از مرز ۶۷۹ کیلومتری بلاروس با لیتوانی که فاقد هرگونه مانع فیزیکی است، وارد این کشور شده‌اند که کمتر از سه میلیون تن جمعیت دارد.  

اخبار مرتبط