وعده کمک مالی اتحادیه اروپا به لیتوانی برای رویارویی با موج پناهندگان

تهران - ایرنا - مقام های اتحادیه اروپا روز دوشنبه به لیتوانی قول میلیون ها یورو کمک برای رویارویی با بحران پناهندگان و پناهجویان دادند که این کشور به بلاروس به رهبری الکساندر لوکاشنکو در همسایگی خود نسبت می دهد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری اسوشیتدپرس؛ یلوا یوهانسون کمیسیونر امور داخلی اتحادیه اروپا که یکشنبه یک روز پس از ورود ۲۸۷ پناهجو از بلاروس به خاک اتحادیه اروپا، به لیتوانی سفر کرده است، گفت: ما باید نشان دهیم که دسترسی آزاد به سرزمین اتحادیه اروپا وجود ندارد و لیتوانی، اتحادیه اروپا و کشورهای عضو شنگن باید از دسترسی غیرقانونی به این منطقه جلوگیری کنند.           

شمار ورودی ها در روز یکشنبه به لیتوانی سه برابر مجموع شمار مهاجران ورودی به همین کشور در سراسر سال گذشته (۲۰۲۰) برآورد شده است. تاکنون در سال جاری سه هزار و ۸۳۲ مهاجر در خاک لیتوانی دستگیر شده اند که این رقم در سال سراسر سال گذشته تنها ۸۱ تن بوده است.

بیش از دو سوم مهاجران ورودی؛ شهروندان عراق هستند. شرکت های هواپیمایی عراق، در این ماه (ژوئیه)، پروازهای هفتگی از بغداد به مینسک پایتخت بلاروس را از ۲ پرواز به چهار پرواز افزایش داده و پرواز از بصره، اربیل و سلیمانیه را آغاز کرده اند.       

لیتوانی، دولت بلاروس را به سازماندهی گذر پناهجویان از مرز متهم کرده است.   

سازمان مرزبانی لیتوانی روز دوشنبه هشدار داد که ظرفیتش برای پذیرش مهاجران تازه به آخرین حد خود رسیده و از دولت خواستار انتقال مهاجران به مکان های دیگر شد. 

 اینگریدا سایمنایت نخست وزیر لیتوانی ابراز امیدواری کرد که کمیسیون اروپا بتواند، وضع به سرعت بحرانی شونده را مدیریت کند و از اتحادیه اروپا خواست با دولت عراق برای کاهش ظرفیت بالقوه جریان مهاجران مذاکره کند. 

یوهانسون نیز گفت که هیئتی را برای بررسی امکان تامین بودجه یک سامانه کارآی حفاظت مرزی شامل نظارت و حفاظت در برابر ورود مهاجران غیرقانونی به لیتوانی خواهد فرستاد و تا سال 2020 مبلغ ۲۰ تا ۳۰ میلیون یورو به این ماموریت اختصاص خواهد یافت.       

دولت لیتوانی خواستار ساخت موانع فیزیکی مانند دیوار در مرز با بلاروس است که هزینه آن بیش از ۱۰۰ میلیون یورو برآورد می شود.    

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان