قتل پناهجوی عراقی؛ بلاروس مرزهایش را با اروپا بست

مسکو - ایرنا - در پی قتل یک پناهجوی عراقی در مرز بلاروس و لیتوانی، به دستور الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس، این کشور مرزهای غربی و جنوبی خود با کشورهای لیتوانی، لهستان و اوکراین را بست.

به گزارش ایرنا، شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه روز جمعه اعلام کرد: لوکاشنکو دستور داد تا مرز این کشور با لیتوانی و اوکراین بطور کامل بسته و تحت کنترل شدید قرار گیرد بطوری که هیچکس نتواند از آن عبور کند. 

این دستور رئیس جمهوری بلاروس به دنبال قتل یک پناهجوی عراقی در مرز این کشور با لیتوانی صادر شد که جسد وی دیروز پیدا شد.

شبکه تلویزیونی بلاروسی اعلام کرد که بر اساس نتایج تحقیقات جنایی پزشکی قانونی این کشور، مهاجر عراقی با ضربات یک شی سخت همچون چماق یا باتون کشته شده و بر بدن وی آثار بیش از ۲۰ زخم بزرگ قرار داشت.

بر اساس این گزارش فرد مقتول بر اثر خونریزی شدید و شوک ناشی از آن جان سپرده است. 

به گزارش رسانه بلاروسی، ماموران پلیس لیتوانی و مرزبانان این کشور در مناطق مرزی با بلاروس از سلاح علیه مهاجران استفاده می کنند. 

 در همین حال دولت لیتوانی اعلام کرده است که وضعیت مرز این کشور با بلاروس متشنج است و بیش از ۴ هزار مهاجر غیرقانونی از بلاروس به این کشور نفوذ کرده اند. 

شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه اعلام کرد که مرزبانان لیتوانی با بکارگیری زور مهاجران را به سوی بلاروس می رانند. 

بر اساس این گزارش اتحادیه اروپا که تحریم های گسترده در مورد بلاروس وضع کرده و حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای بلاروس بسته است از این کشور خواست تا پروازها از کشورهای خاورمیانه را هم متوقف کند. 

مقام های اتحادیه اروپا روز دوشنبه به لیتوانی قول میلیون ها یورو کمک برای رویارویی با بحران پناهندگان و پناهجویان دادند. 

به گزارش ایرنا ،یلوا یوهانسون کمیسیونر امور داخلی اتحادیه اروپا که یکشنبه یک روز پس از ورود ۲۸۷ پناهجو از بلاروس به خاک اتحادیه اروپا، به لیتوانی سفر کرده است، گفت: ما باید نشان دهیم که دسترسی آزاد به سرزمین اتحادیه اروپا وجود ندارد و لیتوانی، اتحادیه اروپا و کشورهای عضو شنگن باید از دسترسی غیرقانونی به این منطقه جلوگیری کنند.           

مساله ورود مهاجران خارجی از بلاروس به لیتوانی از اوایل تیر ماه آغاز شد و بر اساس اطلاعات مختلف بین ۱۲۰۰ تا بیش از ۲۰۰۰ مهاجر آسیایی وارد این کشور حوزه بالتیک شده است.

ماموران مرزی لیتوانی که از عهده سیل مهاجران غیرقانونی برنمی آیند اجازه برای دفاع از خود در برابر افرادی را یافته اند که در مبادی مرزی این کشور به خشونت متوسل شوند.

سابقه تنش بین بلاروس و لیتوانی 

پس از انتخابات ریاست جمهوری بلاروس که به پیروزی الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس با کسب ۸۰ درصد منجر شد، کشورهای غربی برای مجازات این کشور تحریم هایی را اعمال کردند.

در بین کشورهای مخالف دولت بلاروس، لیتوانی بیش از دیگر کشورها وارد رویارویی سیاسی با مینسک شد و در واقع جلودار همه اقدامات ضدبلاروسی در اتحادیه اروپا بود.

بلاروس در پاسخ به اقدامات لیتوانی علیه این کشور مرز با آن را بست و از تردد آزاد اتباع دو کشور و ارتباطات انسانی در مناطق مرزی جلوگیری کرد. 

حصار مرزی لیتوانی با بلاروس ۴۲ میلیون یورو هزینه دارد

اینگرید شیمونیته نخست وزیر لیتوانی اعلام کرده است که کشورش قصد دارد در مرز با بلاروس حصار احداث کند تا از ورود مهاجران غیرقانونی به لیتوانی جلوگیری شود. 

هزینه احداث این حصار مرزی ۴۲ میلیون یورو برآورد شده است و علاوه بر حصار، سیستم های فیلمبرداری و هشداردهی در مرز لیتوانی و بلاروس مستقر خواهد شد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha