مهاجران عراقی در بلاروس و لیتوانی؛ بین چکش مافیا و سندان اتحادیه اروپا

بغداد–ایرنا– کاردار عراق در کشور لهستان روز شنبه خواهان عدم استفاده از مهاجران عراقی به عنوان برگه ای در کشمکش های بین المللی شد.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه عراق با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که «حسین منصور الصافی» کاردار عراق در لهستان در نشست ویژه به ریاست رییس جمهوری لیتوانی که از طریق دوربین مدار بسته برگزار شد گفت: مخالف استفاده از مهاجران عراقی به عنوان برگه ای در کشمکش بین المللی است زیرا کاملا با آن بیگانه هستند.

وی با اشاره به اینکه مهاجران عراقی و خانواده هایشان در شرایط بدی در اردوگاه های مهاجران به سر می برند ادامه داد که مهاجران عراقی فریب مافیاها را خورده و نیازمند رسیدگی از طرف دو کشور (بلاروس و لیتوانی) هستند.

الصافی افزود که دولت عراق آماده شنیدن پیشنهادهای دولت لیتوانی برای حل مشکل مهاجران عراقی است و آماده تشویق اتباع خود برای بازگشت داوطلبانه به کشور است زیرا مافیاهای قاچاق، آنها را فریب داده و پول های کلانی از آنها گرفته و از آنان به عنوان برگه هایی در کشمکش سیاسی بهره برده در حالی که آنها کاملا بی گناه هستند.

«گیتاناس ناوسیدا» رییس جمهوری لیتوانی نیز در این نشست ویژه که نمایندگانی از کشورهای ترکیه، افغانستان و کنگو حضور داشتند، از همکاری عراق در قضیه مهاجران غیرقانونی که از طریق بلاروس وارد لیتوانی می شوند، تقدیر کرد.

وی افزود که لیتوانی قوانین بین المللی و رعایت حقوق بشر را محترم می شمارد اما در عین حال در دفاع از حاکمیت ملی و مرزهایش و مرزهای اتحادیه اروپا در هنگام تهدید امنیتی، جدی است.

کاردار عراق در پایان این نشست از رییس جمهوری لیتوانی برای سفر به عراق دعوت به عمل آورد.

قضیه مهاجران عراقی در دو هفته اخیر یکی از مسائل بحث برانگیز در داخل عراق و بین دو کشور بلاروس و لیتوانی و همچنین اتحادیه اروپا بوده است.

لیتوانی کشور بلاروس را متهم کرده که با برگه مهاجران غیرقانونی، می خواهد «ویلنیوس» و اتحادیه اروپا را تحت فشار بگذارد.

اتحادیه اروپا نیز پیش از این بغداد را متهم کرده بود که زمینه مهاجرت غیرقانونی اتباع خود را از فرودگاه بغداد به «مینسک» فراهم کرده و از آنجا به صورت غیرقانونی از مرزهای بلاروس وارد لیتوانی می شوند.

براساس گزارش های رسانه ای، از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون بیش از سه هزار و ۸۰۰ مهاجر غیر شرعی از مرز بلاروس وارد لیتوانی شده که اغلب آنها عراقی بوده اند.

این رقم از مهاجران در مقایسه با سال گذشته ۵۰ برابر افزایش داشته است.

دولت بلاروس در چهارم اوت گذشته (۱۳ مردادماه ۱۴۰۰) از قتل فجیع یک مهاجر عراقی در نزدیکی مرزهای کشورش با لیتوانی خبر داد و با وجود وعده تحقیق و تفحص در حادثه، هنوز علت قتل این مهاجر عراقی نامعلوم است.

قضیه مهاجران غیر قانونی عراق از طریق بلاروس به لیتوانی در هفته های اخیر باعث تشدید اختلافات بین ویلنیوس و مینسک از یکسو و اتحادیه اروپا و بیلاروس از طرف دیگر شده است، از این رو اتحادیه اروپا از دولت عراق خواسته است که جلوی سفر مهاجران غیرقانونی خود را به بلاروس بگیرد.

این وضعیت باعث شده است که خطوط هوایی عراق به مدت یک هفته پروازهای مستقیم خود را از بغداد به مینسک متوقف کند.

 اتحادیه اروپا افزایش یکباره تعداد مهاجران عراقی به بلاروس و انتقال غیر قانونی آنها را به لیتوانی که  عضو اتحادیه اروپا است، بخشی از عملیات انتقامی مینسک دربرابر تحریم های جدیدی دانسته  که این اتحادیه بر بلاروس اعمال کرده است.

لیتوانی در سه شنبه هفته گذشته (۱۲ مردادماه ۱۴۰۰) اعلام کرد که ۱۷۱ مهاجر غیرقانونی را در حین تلاش برای ورود به داخل مرزهای لیتوانی در نزدیکی مرز با بلاروس دستگیر کرده که بزرگترین عملیات توقیف مهاجران غیرقانونی در یک روز طی سال جاری میلادی به شمار می رود و اکثر آنها اتباع عراقی هستند.

براساس گزارش ها باندهای قاچاق حدود ۱۵ هزار دلار از هر مهاجر عراقی برای انتقال آنها از مینسک به داخل مرزهای اتحادیه اروپا از طریق خاک لیتوانی پول دریافت کرده اند.

لیتوانی واقع در شمال شرقی اروپا به عنوان یکی از کشورهای کوچک عضو اتحادیه اروپا است که جمعیتی قریب ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر دارد و از شمال به لتونی، از مشرق و جنوب شرقی به بلاروس، از جنوب به لهستان، از جنوب غربی به روسیه و در مغرب با دریای بالتیک هم مرز است.

لازم به ذکر است که اتباع عراقی در سال های اخیر اهتمام ویژه ای برای سفر به کشورهایی مانند بلاروس و اوکراین نشان داده و بخشی از سرمایه گذاری های خود را در این کشورها انجام داده اند؛ همین امر مراودات تجاری را بین عراق و این گونه کشورها بیشتر کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha