۲۴ آبان ۱۳۹۹، ۱۶:۲۴
کد خبرنگار: 1228
کد خبر: 84109937
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

بازتاب یازدهمین سفر ظریف در مطبوعات پاکستان

۲۴ آبان ۱۳۹۹، ۱۶:۲۴
کد خبر: 84109937
بازتاب یازدهمین سفر ظریف در مطبوعات پاکستان

اسلام‌آباد - ایرنا - مطبوعات چاپی و الکترونیکی پاکستان بازدید رسمی اخیر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از اسلام‌آباد و دیدارهای مهم وی با مقام‌های بلندپایه سیاسی و نظامی آن کشور را به صورت گسترده بازتاب دادند.

به‌ گزارش روز شنبه ایرنا، روزنامه‌های معروف اردو و انگلیسی زبان پاکستان یازدهمین سفر ظریف به این کشور از آغاز دولت تدبیر و امید و چهارمین آن از زمان شروع کار دولت «عمران‌خان» طی کمتر از ۳ سال گذشته را به صورت گسترده منعکس‌ کردند.

تقریباً تیتر یک مطبوعات پاکستان به مواضع یکسان و قوی ایران و پاکستان برای تعمیق همکاری‌های دوجانبه، همکاری منطقه‌ای، مشارکت در صلح افغانستان و مقابله با چالش‌های پیش روی جهان اسلام اختصاص یافت.

روزنامه‌های "جنگ، اکسپرس، دنیا و نوای وقت" قدیمی‌ترین و معروفترین روزنامه‌های اردو زبان با چاپ تصاویر دیدار ظریف با نخست وزیر و فرمانده ارتش پاکستان، از توافق دو کشور برای تقویت همکاری‌های منطقه‌ای با هدف صلح و ثبات استقبال کردند.

روزنامه "اکسپرس تریبیون"پاکستان گزارش داد: سفر ظریف درحالی انجام شد که منطقه با تحولات بسیاری همراه بود از جمله برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا و آمادگی این کشور برای تشکیل دولت جدید.

این روزنامه انگلیسی زبان نوشت: ظریف در دیدار با رهبران سیاسی-نظامی پاکستان تاکید کرد ‌که تهران آماده گسترش همکاری‌های جامع با اسلام‌آباد است.

وب سایت‌های خبری آنلاین پاکستان نیز خبر خوش وزیر امور خارجه ایران مبنی بر گشایش رسمی گذرگاه جدید مرزی میان ایران و پاکستان موسوم به ریمدان-گبد تا هفته آینده را بازتاب دادند.

روزنامه پاکستانی "بیزینس ریکوردر" نیز با اشاره به رایزنی‌های تجاری-اقتصادی هیات بلندپایه ایران در اسلام‌آباد نوشت: ایران و پاکستان راه‌های تقویت تجارت را بازبینی کرده و اکنون سازوکار "تجارت تهاتری" میان آنان قوت گرفته است.

روزنامه معروف "داون" پاکستان سرمقاله خود را به دستاورد سفر اخیر محمدجواد ظریف اختصاص داد و نوشت: رایزنی‌های مستمر میان دولتمردان به ویژه مقام‌های نظامی-امنیتی بسیار چشمگیر است و به تقویت مدیریت مرزهای مشترک کمک می‌کند.

این روزنامه انگلیسی زبان تاکید کرد: توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران حق مشروع پاکستان است و دوستان خارجی اسلام‌آباد چه در واشنگتن و  چه در کشورهای حوزه خلیج فارس باید این اصل مهم را بدانند.

بسیاری از شبکه‌های خبری پاکستان برنامه پخش زنده مراسم استقبال از وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران توسط همتای پاکستانی‌اش در محل وزارت خارجه و کاشت نهال دوستی دو کشور، از تلویزیون ملی پاکستان (PTV) را همزمان منتشر کردند.

«محمدجواد ظریف» در جریان سفر اخیرش به پاکستان با نخست وزیر، وزیر خارجه و فرمانده ارتش این کشور دیدار ‌و گفت وگو کرد.

ظریف سه‌شنبه شب گذشته در راس هیاتی سیاسی، نظامی و اقتصادی به اسلام‌آباد سفر کرد. وی روز بعد با ژنرال باجوا فرمانده ارتش، شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه و عمران‌خان نخست وزیر آن کشور دیدار کرد.

محمدجواد ظریف از زمان آغاز دولت فعلی تاکنون ۱۰ بار در مقام وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به پاکستان سفر کرده و سفر هفته گذشته وی نیز یازدهمین دیدار او از همسایه شرقی محسوب می شود.

این چهارمین سفر ظریف به پاکستان از زمان آغاز دولت فعلی این کشور به نخست وزیری «عمران‌خان» است. محمدجواد ظریف نخستین مقام بلندپایه یک کشور خارجی بود که با آغاز دولت عمران‌خان شهریور ماه سال ۱۳۹۷ به اسلام‌آباد سفر کرد و تشکیل دولت جدید پاکستان را تبریک گفت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha