وزیران خارجه ایران و پاکستان درباره تجارت و تحولات منطقه رایزنی کردند

اسلام‌آباد - ایرنا - وزارت امور خارجه پاکستان اعلام کرد: وزیر امور خارجه این کشور طی دیدار با همتای ایرانی خود در تاجیکستان با وی درباره تحولات منطقه، افغانستان، روابط دوجانبه به ویژه گسترش همکاری‌های تجاری گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه پاکستان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «شاه محمود قریشی» روز سه‌شنبه در پایتخت تاجیکستان و در حاشیه نهمین نشست کنفرانس بین المللی قلب آسیا با «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد.

در این بیانیه آمده است: قریشی با وزیر امور خارجه ایران درباره آخرین تحولات پیرامون روابط برادرانه دو کشور، گسترش همکاری‌های مشترک در بخش‌های مختلف، صلح و ثبات منطقه‌ای و دیگر موضوعات مورد علاقه مشترک رایزنی کرد.

وزیر امور خارجه پاکستان تاکید کرد: این کشور به روابط نزدیک و همکاری‌های خود با جمهوری اسلامی ایران اهمیت ویژه‌ای قائل است و این تعاملات برادرانه را دارای ریشه در مشترکات تاریخی، جغرافیایی و منافع متقابل می‌داند.

وی اظهار داشت: توسعه روابط میان نهادهای ذی ربط ایران و پاکستان مسیر گسترش همکاری‌های دوجانبه را هموار ساخته است. علاوه بر این فرصت‌های بزرگی میان دو کشور وجود دارد که باید از آن برای تعمیق مناسبات تجاری و اقتصادی استفاده کرد.

با توجه به ابتکار نخست وزیر پاکستان برای توسعه بازارهای مشترک مرزی، وزیران امور خارجه دو کشور بر لزوم نهایی کردن سریع مقدنات برای تسهیل تجارت قانونی و بهبود معیشت در منطقه مرزی توافق کردند. 

ظریف و قریشی همچنین پیشرفت در زمینه گشودن گذرگاه‌های جدید مرزی میان ایران و پاکستان را بررسی کردند.

قریشی با قدردانی از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از مواضع منطقه‌ای پاکستان به ویژه در خصوص کشمیر، ابراز امیدواری کرد که با احداث بازارچه‌های مرزی میان ایران و پاکستان دو کشور به منافع متقابل و سودمند دسترسی خواهند داشت.

وی از دریافت دعوت سفر به ایران توسط ظریف قدردانی کرد و افزود: رایزنی‌های دو کشور برای توسعه همکاری‌های و صلح و ثبات منطقه‌ای ادامه خواهد داشت.

وزیر امور خارجه پاکستان با اشاره به تحولات افغانستان تاکید کرد: اخذ نتایج مثبت از گفت‌وگوهای بین افغانستانی برای صلح پایدار در این کشور اجتناب ناپذیر است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =