مدیر اندیشکده پاکستانی: طرح "اول همسایگان" ایران به سود منطقه است

اسلام‌آباد - ایرنا - مدیر اندیشکده مطالعات صلح و دیپلماتیک در پاکستان با تاکید بر اهمیت سفر اخیر وزیر امور خارجه ایران به اسلام‌آباد، گفت: ظریف مجری طرح " اول همسایگان" ایران‌ می‌باشد، ابتکاری که به نفع منطقه از جمله پاکستان است.

به گزارش ایرنا، «محمد آصف نور» در مقاله‌ای با عنوان «ظریف در پاکستان» که روز یکشنبه در روزنامه پاکستانی "دیلی‌تایمز" منتشر شد، به بازدید روز بیستم آبانماه امسال وزیر امور خارجه ایران از اسلام‌آباد و دیدارش با مقام‌های بلندپایه سیاسی-نظامی پاکستان پرداخت و گفت: هدف از این سفر رایزنی‌های دقیق و تقویت اعتماد در روابط دو کشور همسایه بود. تهران و اسلام‌آباد طیف گسترده‌ای از موضوعات دوجانبه و منطقه‌ای از جمله امنیت و اقتصاد را مرور کردند.

وی اظهار داشت، چهارمین سفر دکتر ظریف به پاکستان طی کمتر از سه سال اخیر نه تنها برای تقویت اعتماد سازنده بود بلکه برای‌ گسترش تجارت متقابل و همکاری‌های مرزی بین هر دو کشور دستاورد اطمینان بخشی به دنبال داشت.

تحولات آمریکا و توییت مهم ظریف پیش از سفر پاکستان

آصف نور چهارمین بازدید وزیر امور خارجه ایران از اسلام‌آباد را بیانگر اهمیت این کشور برای روابط خود با پاکستان به ویژه به عنوان یک همسایه مهم دانست و گفت: این دیدار مهم بود زیرا پس از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا که در آن جو بایدن و کامالا هریس بر دونالد ترامپ غلبه کردند، صورت گرفت. با این حال زمان نشان می‌دهد که چشم انداز جدید ایالات متحده درباره خاورمیانه و در قبال ایران چگونه خواهد بود.

مدیر اندیشکده پاکستانی گفت: ظریف قبل از عزیمت به پاکستان در حساب کاربری خود در ‌توییتر در مورد اهمیت همسایگان نوشت که فارغ از قدرت و نفوذ خارجی، همسایگان همان پاکستان، افغانستان و دیگران هستند.

وی تاکید کرد: محیط جهانی و اوضاع منطقه‌ای به وضوح در حال تغییر است و پاکستان باید در صفحه بزرگ شطرنج جهانی با تنظیم دقیق سیاست برای داشتن منافع سیاسی و اقتصادی هوشیارانه بازی کند.

این پژوهشگر امور راهبردی با تمجید از رویکرد جمهوری اسلامی ایران برای تحکیم روابط با همسایگان و دیپلماسی موثر ظریف برای دعوت از کشورهای منطقه و ترویج سیاست "اول همسایگان"، گفت: حضور ظریف در اسلام‌آباد بیانگر تاثیر دکترین "اول همسایگان" ایران است‌ همزمان با اینکه دونالد ترامپ فریبکار دیگر در قدرت نخواهد بود.

به اعتقاد وی، پایان کار ترامپ امیدهای جدیدی را ایجاد کرده است که شاید وضعیت فعلی ناشی از جنجال هسته‌ای و تحریم‌های اقتصادی را بهبود پیدا بخشد.

وی با اشاره به توطئه سازش با اسرائیل توسط برخی کشورهای حوزه خلیج فارس، افزود: تهران و اسلام‌آباد موضع مشترکی علیه تل‌آویو دارند و این رژیم را نامشروع می‌دانند. در این اوضاع سفر وزیر امور خارجه ایران به پاکستان بسیار حائز اهمیت بود، چندین کشور خاورمیانه و خلیج فارس در حال صمیمی شدن با اسرائیل هستند. جمهوری اسلامی ایران به دنبال گزینه جدیدی برای کاهش نفوذ صهیونیست‌ها در منطقه است.

ایران، اولویت همیشگی در سیاست خارجی پاکستان 

مدیر اندیشکده مطالعات دیپلماتیک و صلح در پاکستان با اشاره به مشترکات این کشور با ایران و مرزهای زمینی مشترک گفت: پاکستان باید با دقت تمام گزینه‌ها را حفظ کند و از طریق یک توازن می تواند از چالش‌های آمریکا در روابط با ایران، وضعیت افغانستان، روابط فشرده پکن-واشنگتن و یا تنش‌های خلیج فارس عبور کند.

وی اظهار داشت: ممکن است فشارها و لرزشی در راه باشد اما پاکستان باید به خاطر داشته باشد که دوستان شاید قابل تغییر باشند اما نمی‌توانیم همسایگان خود را تغییر دهیم. جمهوری اسلامی ایران همیشه در اولویت‌های سیاست خارجی ما در پاکستان و قابل توجه خواهد ماند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha