ظریف وهمتای پاکستانی برتلاش مشترک برای صلح منطقه تاکیدکردند

اسلام‌آباد - ایرنا - وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و پاکستان طی دیداری مشترک در اسلام‌آباد بر تلاش دو کشور دوست و همسایه جهت تحکیم مناسبات همه جانبه به ویژه اتخاذ اقدامات هماهنگ در جهت صلح منطقه‌ای از جمله افغانستان توافق کردند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، رایزنی‌های ایران و پاکستان به ریاست «محمدجواد ظریف» و «شاه محمود قریشی» ظهر روز چهارشنبه در محل وزارت امورخارجه در اسلام‌آباد برگزار شد.

این گفت‌وگوها ابتدا با دیدار دوجانبه وزیران امور خارجه دو کشور برگزار شد و سپس در سطح هیات‌های بلندپایه ایران و پاکستان ادامه یافت.

مقامات ارشد دیپلماتیک ایران و پاکستان، نمایندگان ویژه دو کشور در امور افغانستان، «سید محمدعلی حسینی» سفیر ایران در پاکستان و «رحیم حیات قریشی» سفیر پاکستان در ایران نیز در رایزنی‌های دو هیات حضور داشتند.

رسانه‌های دولتی پاکستان اعلام کردند: تهران و اسلام‌آباد در جریان این نشست برای گسترش همکاری‌های دوجانبه به ویژه تلاش برای صلح منطقه‌ای و کمک به روند صلح در افغانستان توافق کردند.

وزیران امور خارجه ایران و پاکستان همچنین با ابراز نگرانی عمیق نسبت به تشدید اسلام‌هراسی در غرب و تمایل برخی کشورها برای ترویج این پدیده افراط‌گرایانه تاکید کردند: هتاکی به مقدسات به بهانه آزادی بیان هرگز قابل قبول نیست.

رادیو دولتی پاکستان اعلام کرد: ظریف و قریشی درباره سطح فعلی روابط ایران و پاکستان، وضعیت ویروس کووید-۱۹ و ارتقای همکاری‌های دوجانبه تبادل نظر کردند.

وزیر امور خارجه پاکستان بر استفاده از ظرفیت‌های همکاری تهران و اسلام‌آباد در مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی جهت تقویت تعاملات دوجانبه، تجاری، سرمایه‌گذاری، امنیت و سایر زمینه‌های مورد علاقه متقابل تاکید کرد.

شاه محمود قریشی با ابراز تاسف از جان باختن شهروندان ایرانی در اثر شیوع ویروس کرونا، از اقدامات دولت جمهوری اسلامی ایران برای کنترل این بیماری قدردانی کرد.

وی با اشاره به تحولات افغانستان و لزوم استقرار صلح در این کشور همسایه مشترک ایران و پاکستان، اظهار داشت: امنیت و ثبات افغانستان برای صلح منطقه‌ای اجتناب‌ناپذیر است، پیشبرد گفت‌وگوهای بین افغانی فرصتی است که رهبران افغانستان و سایر سهام‌داران صلح در داخل این کشور نباید آن را از دست بدهند.

وزیر امور خارجه پاکستان همچنین دیدگاه این کشور درخصوص تحولات شبه‌قاره و وضعیت مردم مسلمان کشمیر را با همتای ایرانی خود مطرح کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha