نیویورک تایمز: ترامپ به دموکراسی و جهان آسیب زده است

تهران - ایرنا - روزنامه نیویورک تایمز روز دوشنبه در سرمقاله خود با اشاره به داغ تر شدن مبارزات انتخاباتی ۲۰۲۰ آمریکا نوشت: ترامپ، به دموگراسی آمریکا و به جهان آسیب زده است.

به گزارش دوشنبه ایرنا، نیویورک تایمز در این گزارش افزود: انتخاب مجدد "دونالد ترامپ" یعنی بزرگترین تهدید علیه دموکراسی آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم. ترامپ؛ در این چهار سال ریاست جمهوری به آمریکا و به جهان آسیب های گسترده ای زده است.  

این روزنامه آمریکایی نوشت: ترامپ از قدرت سوء استفاده کرد، مشروعیت مخالفان سیاسی را انکار کرد، هنجارهای ملت آمریکا را نابود و منافع ملی را قربانی سودجویی های تجاری و سیاسی شخصی اش کرد. رئیس جمهوری آمریکا نه برای اصل لزوم حفظ جان آمریکاییان ارزش قائل  و نه برای حرمت آزادی ارزش گذاشت. ترامپ صلاحیت جایگاهی که احراز کرده را ندارد.

نیویورک تایمز که چهار سال گذشته پیوسته از سیاست های نژادپرستانه رئیس جمهور انتقاد کرده است، از اقدام او در تخریب اجماع جهانی و بین المللی که بعد از جنگ جهانی دوم برقرار شده، سخت انتقاد کرده است. 

این روزنامه پیوسته از اظهارات نفاق برانگیز و حملات عنادآلود ترامپ علیه آمریکاییان سخت انتقاد کرده است. دموکراسی آمریکا در طول این چهار سال گذشته نوسانات سنگینی را تجربه کرد، حالا اگر چهار سال دیگر هم این روند ادامه داشته باشد وضع خرابتر خواهد شد.

نیویورک تایمز در ادامه می افزاید: فساد شایع درون دستگاه دولت، سیاست های حمایت از خشونت، بی توجهی به سلامت جامعه، سازمانهای دولتی بی کفایت، بی اعتنایی به معضل تغییرات آب وهوایی کره زمین، مساله مهاجرت، بی اعتنایی به حقوق زنان و نیز رفتارهای نژادپرستانه، همه و همه از ناکارآمدی های دوران تصدی گری چهارسال گذشته ترامپ بوده است.

ترامپ؛ بدترین رئیس جمهور در تاریخ معاصر آمریکا بوده است.

ترامپ؛ در سال ۲۰۱۶ گزارشی تلخ از مشکلات مردم ارائه کرد و این موضوع آراء بیشماری از رای دهندگان را جذب او کرد. اما خود رئیس جمهور در این چهار سال نتوانست همان مشکلات را به خوبی حل و فصل کند.

این روزنامه آمریکایی می نویسد: ترامپ یک عوام فریب نژادپرست است و بر کشوری حکومت می کند که بسیار متنوع است و این تنوع روز به روز گسترده تر می شود. ترامپ،  یک انزواطلب است در جهانی به هم پیوسته. او تنها لاف کارهایی که هرگز انجام نداده را می زند و وعده انجام اقداماتی را می دهد که انجامشان نمی دهد.
ترامپ؛ برای ساختن نیامده، برای خراب کردن آمده است.

ترامپ؛ از توافق تغییرات اقلیمی خارج شد و جلوی اقدامات لازم برای کاستن از انتشار آلاینده های جوی را گرفت. از پیمانهای موجود برای همکاری های بین المللی خارج شد.

ترامپ؛ در موضوع مهاجرت سرکوبگرانه برخورد کرد و  سیاست مشخصی ارائه نداد که معین کند کدام مهاجران صلاحیت ورود به کشور را دارند و کدامیک ندارند.

ترامپ؛ تنها می خواست سیاست های مقام سلف خود "باراک اوباما" را واژگون کند. او کنگره و دادگاهها را مجاب کرد که "قانون مراقبت درمانی مقرون به صرفه" را لغو کنند اما هیچ سیاست جایگزینی ارائه نداد تا شهروندان آمریکایی بتوانند به مراقبت های درمانی مقرون به صرفه دسترسی داشته باشند. در سه سال نخست کاری او به تعداد آمریکاییانی که به بیمه های درمانی دسترسی نداشتند ۲.۳ میلیون نفر اضافه شد. این آمار حتما امسال بیشتر شده است، چون امسال میلیونها آمریکایی شغلشان را از دست داده اند.

ترامپ؛ در تبلیغات انتخاباتی، خود را قهرمان کارگران نشان می داد اما وقتی در مسند کار قرار گرفت فقط برای ثروتمندان کار کرد. او قول داده بود حداقل دستمزد فدرال را بالا می برد و سرمایه گذاری در زیرساخت ها را افزایش می دهد اما در بوته عمل او مالیاتها را افزایش داد که فقط به نفع ثروتمندان تمام شد.

این روزنامه با تحلیل سیاست خارجی آمریکا نوشت: در حوزه سیاست خارجی ترامپ ائتلاف های قدیمی را تضعیف کرد. دیکتاتورهایی از قبیل "کیم جونگ اون" رهبر کره شمالی و " ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه را ستود

ترامپ؛ از توافقنامه استراتژیک "مشارکت دو سوی اقیانوس آرام" خارج شد. این توافقنامه میان ‌آمریکا با همسایگان چین منعقد شده است و چین را تحت فشار قرار می دهد تا منطبق با استانداردهای بین المللی رفتار کند.

ترامپ؛ در عوض وارد یک جنگ مقابله به مثل تجاری با چین شد و میلیاردها دلار تعرفه بر کالاهای چینی اعمال کرد. اما امروز این آمریکاییان هستند که دارند این تعرفه را می پردازند بدون آنکه کمترین امتیازی از چین بکَنَند.

ترامپ در زمینه مقابله با کرونا هم سهل انگاری کرد و به جای آنکه برای نجات جان مردمش از شر ویروس کار کند، آن را یک مشکل روابط عمومی عنوان کرد. او خطر همه گیری را جدی نگرفت و جلوی انجام اقدامات احتیاطی را گرفت و امروز مجبور است اقتصاد کشور را مجددا فعال کند در حالیکه ویروس هنوز از پای در نیامده است. اقتصاد آمریکا در اثر همه گیری روبه افول نهاد و ترامپ قول داد که به همه صنوف بیکار شده از کرونا کمک خرج می فرستد. اما بازار سهام دوباره جان گرفت و اقتصاد کشور شروع به فعالیت کرد اما همچنان میلیونها آمریکایی شغلشان را از دست داده اند و ترامپ هم ادامه کار را رها کرد.

نیویورک تایمز می نویسد: بنیان های جامعه مدنی آمریکا پیش از ترامپ هم در حال خرد شدن بود اما از زمانی که ترامپ روی کار آمده است تحت رهبری او، جامعه آمریکا بیشتر از همیشه دوقطبی شده و دچار یک نوع پارانویا و یا بدبینی به همه چیز است.

ترامپ؛ آمریکاییان را رو در روی هم قرار داد. او مخالفانش را برنمی تابد و تحقیرشان می کند. او خشونت هوادارانش را محکوم نمی کند.  

ترامپ؛ پارسال دولت اوکراین را تحت فشار قرار داد تا در مورد رقیب اصلی سیاسی اش یعنی "جو بایدن" تحقیق کند. اما خود رئیس جمهور همین امسال جلوی تحقیقات کنگره در مورد اعمال خودش را گرفت.

در دسامبر ۲۰۱۹ مجلس نمایندگان به استیضاح ترامپ رای داد اما جمهوریخواهان سنا به غیر از "میت رامنی" ترامپ را تبرئه کردند.

مجلس نمایندگان ترامپ را متهم کرده بود که تمام دادگاههای فدرال را پر کرده از وکلای مدافع جوان محافظه کار تا همچون یک سد آهنین جلوی حاکمیت اکثریت بایستند.

ترامپ می گوید که در انتخابات و رای گیری اینترنتی امکان تقلب وجود دارد. خود رئیس جمهور از طریق ای میل رای داده است و مدرکی که ادعای او را ثابت کند وجود ندارد.
نیویورک تایمز در پایان نوشت: ترامپ؛ مقام امانتداری نیست. او در مقام رئیس جمهور سوگند خورده است نگاهبان و مدافع قانون اساسی آمریکا باشد، اما در عمل خلاف آن را ثابت کرد.

سوم نوامبر (۱۳ آبان) روز تعیین سرنوشت برای آینده آمریکاست. در روز سرنوشت ساز، مردم‌ ‌آمریکا با رأی خود باید محافظ و مدافع آمریکا باشند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

سرخط اخبار جهان