۱۴ آبان ۱۳۹۸، ۱۳:۵۴
کد خبر: 83543328
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

ساخت ربات پرنده ضدضربه

۱۴ آبان ۱۳۹۸، ۱۳:۵۴
کد خبر: 83543328
ساخت ربات پرنده ضدضربه

تهران- ایرانا- محققان دانشگاه هاروارد یک میکروربات پرنده موسوم به RoboBee ساختند که توان موردنیاز خود را از موتورهای نرم دریافت می‌کند و در صورت برخورد به دیوار، کف زمین یا سایر اجسام، دچار آسیب نمی‌شود.

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان برای ساخت این ربات از الاستومرهای دی الکتریک ساخته شده در دانشگاه هاروارد بهره گرفتند. این الاستومرها عایق بوده و با دریافت جریان الکتریکی، تغییر شکل می‌دهند. به منظور افزایش توان تولیدی این الاستومرها، محققان خاصیت رسانش الکترودهای آن را تقویت کردند.
محققان با استفاده از این ماده توانستند یک نمونه اولیه از ربات پرنده را بسازند که دارای دو بال بوده و قابلیت بلند شدن از سطح زمین را دارد. همچنین یک نمونه دیگر با چهار بال ساختند که قابلیت پرواز در محیط‌های شلوغ را دارد.

به گفته محققان، موتورهای نرم این ربات‌ها را می‌توان به سادگی جایگزین کرد، اما از آنجا که در اثر برخورد با اجسام موجود در محیط دچار آسیب نمی‌شوند، نیازی به تعویض آن‌ها وجود ندارد.
ساخت یک میکروربات جدید با استفاده از موتورهای نرم، یک گام مهم در حوزه میکرورباتیک محسوب می‌شود، زیرا این موتورها خاصیت ارتجاعی دارند و به سادگی دچار آسیب نمی‌شوند. با وجود این بسیاری از فعالان این حوزه در مورد امکان استفاده از چنین موتورهایی برای ساخت ربات‌های پرنده دچار تردید بوده‌اند. زیرا گفته می‌شد که توان این موتورها برای راه اندازی ربات‌های پرنده کافی نیست و کنترل آن‌ها دشوار است.
اما موتورهای مورد استفاده در RoboBee به سادگی کنترل می‌شوند و توان آن‌ها به اندازه‌ای است که امکان پرواز مستمر میکروربات را تامین می‌کند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature منتشر شده است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha