ادامه رایزنی های طالبان در اسلو؛ دیدار هیات افغان با مقامات نروژ

تهران – ایرنا - هیات طالبان که به ریاست امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه افغانستان با هدف کسب رسمیت بین المللی و کمک های مالی به اُسلو سفر کرده است، روز سه شنبه با مقام های دولت نروژ در باره بحران انسانی در افغانستان، دیدار دوجانبه برگزار کرد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از خبرگزاری اسوشیتدپرس؛ این مذاکرات سه روزه، از یکشنبه با مذاکره میان طالبان و اعضای جامعه مدنی و کنشگران افغان آغاز شد و روز دوشنبه با مذاکرات چندجانبه با دیپلمات های غربی از اتحادیه اروپا، آمریکا، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا و نروژ به عنوان میزان، ادامه یافت و قرار است روز سه شنبه با مذاکرات دوجانبه با همه طرف های حاضر در مذاکرات شامل سازمان های بین المللی امدادرسان به پایان برسد.  

این نشست ها در هتلی در کوهستان های پوشیده از برف حومه اسلو پایتخت نروژ در پشت درهای بسته برگزار می شود و انتظار می رود همه موضوع های مهم از آموزش و کمک انساندوستانه تا فراگیری بیشتر دولت طالبان را در بر بگیرد.  

آمریکا به همراه برخی هم پیمانان غربی خود درحالی مدعی گفت و گو با طالبان برای مهار بحران انسانی در افغانستان هستند که خود آنها با حمله افغانستان به سردمداری واشنگتن در سال ۲۰۲۱ و ۲۰ سال اشغال نظامی این کشور، سرنوشت غم انگیز امروز را برای کشور و مردم افغانستان رقم زده اند.

خبرگزاری رویترز افزوده است که نروژ با توجه به قرار داشتن میلیون ها افغان در خطر گرسنگی در فصل زمستان به دلیل تشدید فقر، این نشست را برگزار کرده است. با اینکه نروژ و هم پیمانانش در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی "ناتو"، دولت طالبان را که در سال گذشته (۲۰۲۱) به قدرت رسید، به رسمیت نمی شناسند، اما این گفت گوها را با توجه به عمق بحران افغانستان ضروری می دانند.

توماس وست نماینده ویژه ایالات متحده روز یکشنبه در توئیتر نوشت: ما به دیپلماسی هشیار با طالبان در باره نگرانی هایمان و منافع پایدارمان در افغانستان با ثبات و فراگیر که حق همگان را به رسمیت شناسایی شود، ادامه خواهیم داد.

برخی گروه های مخالف طالبان به همراه حزب راستگرای پیشرفت مخالف دولت نروژ با انتقاد از فراخوان اوسلو برای برگزاری این نشست، گفته اند که هرگونه همکاری با طالبان تنها منجر به تقویت موضع این گروه خواهد شد. انیکن هویتفلدت وزیر امور خارجه نروژ گفته که ۳۹ میلیون شهروند افغانستان، زیر فشار فروپاشی اقتصادی، همه گیری کووید – ۱۹ و خشکسالی و بی آبی قرار دارند و در صورت نرسیدن به موقع مواد غذایی، یک میلیون کودک جان خود را از گرسنگی ازدست خواهند داد و ۹۷ درصد جمعیت این کشور در سال جاری به زیر خط فقر خواهند رفت.

نروژ اعلان کرده که هیئت نمایندگی طالبان به ریاست امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه این کشور، امکان ملاقات با هویتفلدت یا دیگر وزیران و مقام ها در سطح هیئت وزیران را نخواهند داشت، اما دیدار آنان با مقام های پائین تر از این سطح ممکن است.

نخستین سفر طالبان به اسلو برای گفت وگو با نمایندگان کشورهای اروپایی و آمریکا در باره مسائل افغانستان که از سوم بهمن ماه به مدت سه روز آغاز شد با واکنش های زیادی در داخل و خارج از این کشور مواجه شده است. سفر هیئت طالبان به نروژ، نخستین سفر رسمی سران طالبان به اروپا پس از روی کار آمدن آنان در افغانستان است. اکنون طالبان به عنوان حاکمان این کشور، به دنبال برقراری روابط با جامعه جهانی هستند.

مقامات آمریکا گفته اند تشکیل یک نظام جامع سیاسی، پاسخ به بحران‌های فوری در افغانستان، رفع نگرانی‌های امنیتی و همچنین حقوق بشر در اولویت کاری این نشست قرار دارد. آذر ماه امسال نیز هیئت طالبان به ریاست مولوی «امیرخان متقی» سرپرست وزارت خارجه طالبان با هیئت آمریکایی و نمایندگان اتحادیه اروپا در دوحه قطر مذاکرات مفصلی را انجام داد. در این مذاکرات مسایل مختلف از جمله به رسمیت شناخته شدن دولت موقت طالبان، آزادی ذخایر مسدود شده ارزی افغانستان، مبارزه با تروریسم، بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و مسایل مرتبط با حقوق بشر و حقوق زن مورد بحث و تبادل نظر قرارگرفت.

خبرگزاری فرانسه در مورد این سفر که نخستین سفر اروپایی طالبان پس از گرفتن قدرت است، نوشته که در این دیدار، مقام‌های طالبان با مقام‌های کشورهای غربی روی مسایل حقوق بشری و کمک‌های بشری گفت وگو خواهند کرد.
 ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان گفت دراین  نشست بر روی مسائل مختلف و با شخصیت  های افغان که در اروپا زندگی  می کنند نیز تبادل  نظر شده است.

شماری از آگاهان و  سیاستمداران  افغان، این نشست  را ترفندی برای  به  رسمیت شناختن  طالبان عنوان کرده اند. "مسعود اندرابی" وزیر سابق کشور افغانستان در فیسبوک  نوشت: طالبان از مدت ها قبل در پشت درهای بسته،  گفت  وگوهایی را با کشورهای مختلف  از جمله نروژ داشته است و اکنون گفت وگوهای علنی برای حمایت از افراط گرایی  آشکار شده و تفکر طالبانی  به این سادگی تغییر نمی کند. گفت وگوها تنها هنگامی نتیجه خواهد داشت که طالبان حاضر  شود حکومتی فراگیر و  غیر متمرکز تشکیل دهد.

«هدا خموش» یکی از فعالان زن که در این  نشست شرکت  کرده  بود از  وزیر خارجه طالبان  خواست که ۲ فعال  بازداشت  شده زن  در کابل آزاد  شوند. سمیرا حمیدی یکی  دیگر از فعالان زن افغان از کشورهای خارجی شرکت کننده در نشست اسلو خواست که از طالبان برای رعایت حقوق بشر، حقوق زنان  و  تشکیل دولت  فراگیر تعهد بگیرند.

همزمان  با  حضور هیات طالبان در اسلو، شماری از افغان های  ساکن در نروژ به برگزاری این  نشست اعتراض  کردند.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha