آغاز مذاکرات غرب با طالبان در نروژ؛ هدف از نشست اسلو چیست؟

تهران – ایرنا – مذاکرات دیپلمات های آمریکا به همراه نروژ، بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و اتحادیه اروپا با نمایندگان گروه طالبان حاکم بر افغانستان در باره آنچه مهار بحران انسانی این کشور اعلام شده است، روز دوشنبه در اسلو آغاز شد.

به گزارش ایرنا، آمریکا به همراه برخی هم پیمانان غربی خود درحالی مدعی گفت و گو با طالبان برای مهار بحران انسانی در افغانستان هستند که خود خود این کشورها به سردمداری واشنگتن با حمله افغانستان در سال 2021 و 20 سال اشغال نظامی این کشور، سرنوشت غم انگیز امروز برای کشور و مردم افغانستان رقم زده اند.

براساس گزارش خبرگزاری رویترز؛ نروژ با توجه به قرار داشتن میلیون ها افغان در خطر گرسنگی در فصل زمستان به دلیل تشدید فقر، این نشست را برگزار کرده است.

با اینکه نروژ و هم پیمانانش در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی "ناتو"، دولت طالبان را که در سال گذشته (۲۰۲۱) به قدرت رسید، به رسمیت نمی شناسند، اما این گفت گوها را با توجه به عمق بحران افغانستان ضروری می دانند.  

توماس وست نماینده ویژه ایالات متحده روز یکشنبه در توئیتر نوشت: ما به دیپلماسی هشیار با طالبان در باره نگرانی هایمان و منافع پایدارمان در افغانستان با ثبات و فراگیر که حق همگان را به رسمیت شناسایی شود، ادامه خواهیم داد.

این مقام آمریکا در توئیت خود رسما اذعان کرده است آمریکا به نگرانی های خود و منافع پایدارش در افغانستان فکر می کند.

برخی گروه های مخالف طالبان به همراه حزب راستگرای پیشرفت مخالف دولت نروژ با انتقاد از فراخوان اوسلو برای برگزاری این نشست، گفته اند که هرگونه همکاری با طالبان تنها منجر به تقویت موضع این گروه خواهد شد. اما انیکن هویتفلدت وزیر امور خارجه نروژ گفته که ۳۹ میلیون شهروند افغانستان، زیر فشار فروپاشی اقتصادی، همه گیری کووید – ۱۹ و خشکسالی و بی آبی قرار دارند و در صورت نرسیدن به موقع مواد غذایی، یک میلیون کودک جان خود را از گرسنگی ازدست خواهند داد و ۹۷ درصد جمعیت این کشور در سال جاری به زیر خط فقر خواهند رفت.

نروژ اعلان کرده که هیئت نمایندگی طالبان به ریاست امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه این کشور، امکان ملاقات با هویتفلدت یا دیگر وزیران و مقام ها در سطح هیئت وزیران را نخواهند داشت، اما امکان دیدار آنان با مقام های پائین تر از این سطح وجود دارد.

نخستین سفر طالبان به اسلو برای گفت وگو با نمایندگان کشورهای اروپایی و آمریکا در باره مسائل افغانستان که از سوم بهمن ماه به مدت سه روز آغاز شد با واکنش های زیادی در داخل و خارج از این کشور مواجه شده است. سفر هیئت طالبان به نروژ نخستین سفر رسمی سران طالبان به اروپا پس از روی کار آمدن آن‌ها در افغانستان است. اکنون طالبان که حاکمان این کشور هستند به دنبال برقراری روابط با جامعه جهانی هستند.

"امیرخان متقی" سرپرست وزارت امور خارجه طالبان روز یکشنبه  در راس هیات پانزده  نفره برای  گفت وگو با نمایندگان کشورهای اروپایی و  آمریکا  وارد  اسلو پایتخت نروژ شد.در  این  نشست علاوه  بر نمایندگان طالبان  ،فعالان  جامعه مدنی  ،خبرنگاران و فعالان زن  افغانستان  نیز دعوت  شده اند .

مقامات آمریکایی گفته اند تشکیل یک نظام جامع سیاسی، پاسخ به بحران‌های فوری در افغانستان، رفع نگرانی‌های امنیتی و همچنین حقوق بشر در اولویت کاری این نشست قرار دارد. آذر ماه امسال نیز هیئت طالبان به ریاست مولوی «امیرخان متقی» سرپرست وزارت خارجه طالبان با هیئت آمریکایی و نمایندگان اتحادیه اروپا در دوحه قطر مذاکرات مفصلی را انجام داد. در این مذاکرات مسایل مختلف از جمله به رسمیت شناخته شدن دولت موقت طالبان، آزادی ذخایر مسدود شده ارزی افغانستان، مبارزه با تروریسم ، بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و مسایل مرتبط با حقوق بشر و حقوق زن مورد بحث و تبادل نظر قرارگرفت.

خبرگزاری فرانسه در مورد این سفر که نخستین سفر اروپایی طالبان پس از گرفتن قدرت است، نوشته که در این دیدار، مقام‌های طالبان با مقام‌های کشورهای غربی روی مسایل حقوق بشری و کمک‌های بشری گفت وگو خواهند کرد.

 ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان گفت دراین  نشست بر روی مسائل مختلف و با شخصیت  های افغان که در اروپا زندگی  می کنند نیز تبادل  نظر شده است.

تعدادی از آگاهان و  سیاستمداران  افغان این نشستت  را ترفندی برای  به  رسمیت شناختن  طالبان عنوان کردند. "مسعود اندرابی" وزیر سابق کشور افغانستان در فیسبوک  نوشت طالبان از مدت  ها قبل در پشت درهای بسته  گفت  وگوهایی  با کشورهای مختلف  از جمله نروژ داشته است و اکنون گفت وگوهای علنی برای حمایت از افراط گرایی  آشکار شده است  و  تفکر طالبانی  به این سادگی  تغییر نمی کند. تنها وقتی  گفت وگوها نتیجه خواهد داشت که طالبان حاضر  شود حکومتی فراگیر و  غیر متمرکز تشکیل دهد.

«هدا خموش» یکی از فعالان زن که در این  نشست شرکت  کرده  بود از  وزیر خارجه طالبان  خواست که ۲ فعال  بازداشت  شده زن  در کابل آزاد  شوند. سمیرا حمیدی یکی  دیگر از فعالان زن افغان از کشورهای خارجی شرکت کننده در نشست اسلو خواست که از طالبان برای رعایت حقوق بشر،حقوق زنان  و  تشکیل دولت  فراگیر تعهد بگیرند.

همزمان  با  حضور هیات طالبان در اسلو، شماری از افغان های  ساکن در نروژ به برگزاری این  نشست اعتراض  کردند.

 
 
 

https://www.dailymail.co.uk/wires/reuters/article-10435485/Western-diplomats-begin-humanitarian-talks-Taliban-Norway.html

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha