افغان‌ها غرق در فقر و گرسنگی؛ غرب در جستجوی ساحل حقوق بشر

تهران- ایرنا- دیپلمات‌های اروپایی در حالی میزبان نمایندگان طالبان در اسلو نروژ بودند تا در زمینه راهکارهای ارایه کمک‌های به اصطلاح بشردوستانه غرب به ملت افغانستان رایزنی کنند که ازسرگیری این کمک‌ها در بحبوحه سرما و گرسنگی حاکم بر این کشور را به رعایت حقوق بشر توسط طالبان گره زدند.

به گزارش تارنمای شبکه فرانس ۲۴ به نقل از خبرگزاری فرانسه، دیپلمات های غربی حاضر در این نشست روز گذشته (سه شنبه) و در آخرین روز این سفر که از آن به عنوان سفری بی سابقه و بحث برانگیز یاد می شود، در ازای ازسرگیری کمک های بشردوستانه، انتظارات خود را با محوریت حقوق بشر برای نمایندگان طالبان فهرست کردند.

به گزارش ایرنا، ضرورت احترام به جوانب مختلف حقوق بشر در افغانستان از سوی حکومت طالبان اگرچه یک خواسته جهانی است، اما در شرایطی که مردم افغانستان در سوز سرمای زمستان از فقر و گرسنگی رنج می برند درحالی که منابع مالی این کشور از سوی برخی دولت های غربی از جمله آمریکا بلوکه شده است، گره زدن کمک های انسان دوستانه به مردم با مسائل مرتبط با حقوق بشر، خود مصداق زیرپا گذاشتن ابتدایی ترین اصول حقوق بشر است.

این شبکه خبری، برگزاری جلسات دوجانبه در نشست اسلو را پشت درهای بسته توصیف و یادآوری کرد که پس از بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان، بیش از نیمی از جمعیت این کشور، در زمستان امسال در معرض خطر گرسنگی قرار دارند.

در همین ارتباط نماینده ویژه اتحادیه اروپا در افغانستان با انتشار توییتی، بازگشایی مدارس ابتدایی و متوسطه برای پسران و دختران افغان را با آغاز سال تحصیلی از ماه مارس (اسفند) در سراسر این کشور ضروری دانست.

توماس نیکلاسون (Tomas Niklasson) در توییت دیگری در پاسخ به سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان، از تعهد اتحادیه اروپا برای آنچه "ادامه کمک های بشردوستانه به افغانستان" اعلام می شد، استقبال کرد.

افغان‌ها غرق در فقر و گرسنگی؛ غرب در جستجوی ساحل حقوق بشر

بر اساس گزارش فرانس ۲۴، هیات طالبان به رهبری مولوی امیرخان متقی سرپرست دستگاه دیپلماسی افغانستان، همچنین با برتران لوتولاری (Bertrand Lotholary) مقام ارشد فرانسوی، نایجل کیسی (Nigel Casey) فرستاده ویژه بریتانیا و اعضای وزارت امور خارجه نروژ گفت وگوهای دوجانبه ای نیز برگزار کردند.

هرچند بر اساس این گزارش، هیات طالبان حضور خود در قلب اروپا را به نوعی دستاورد می دانند، نروژ به عنوان میزبان این نشست ها، تاکید دارد که این گفت و گوها به منزله "مشروعیت بخشیدن" و "به رسمیت شناختن" دولت طالبان نیست.

فرانس ۲۴ با اعلام این موضوع که تاکنون هیچ دولتی رژیم طالبان را به رسمیت نشناخته است، می افزاید: جامعه جهانی منتظر است تا قبل از ارسال هرگونه کمکی، ببیند اسلامگرایان چگونه افغانستان را اداره می کنند.

در همین ارتباط هنریک تون (Henrik Thune) از وزارت امور خارجه نروژ نیز که قرار بود دیداری با هیات طالبان داشته باشد، برگزاری این نشست ها را آغاز یک روند باز و نامحدود ارزیابی نکرد و یک روز قبل از دیدار مورد اشاره، به خبرگزاری نروژی ان‌تی‌بی گفت: ما خواسته‌های ملموسی مطرح و پیگیری کنیم تا ببینیم آیا طالبان آنها را برآورده می‌کنند یا خیر؟

وی امکان ارائه مستقیم کمک های بشردوستانه به مردم افغانستان را به محورهایی همچون حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و اقلیت ها، بهداشت و درمان، دسترسی به خدمات آموزشی و حق کار منوط کرد.

یک ناظر غربی نیز در اسلو "تغییرات تدریجی در هر دو طرف" را ضروری ارزیابی و اعلام کرد: فکر می کنیم طالبان و غرب به جلسات بیشتری نیاز خواهند داشت.

به گزارش ایرنا، حال باید دید در بحبوحه شرایط سخت اقتصادی که در افغانستان حاکم است و خطر گرسنگی گسترده بر شانه های مردم این کشور سنگینی می کند، مسیر ارسال کمک های به اصطلاح بشردوستانه غرب به این کشور جنگ زده از گردنه سخت اما و اگرها خواهد گذشت یا در چرخه بی نتیجه اما و اگرها گرفتار خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha