۶ بهمن ۱۴۰۰، ۱۱:۴۸
کد خبرنگار: 1261
کد خبر: 84627091
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

دست پر یا خالی طالبان از نشست اسلو

۶ بهمن ۱۴۰۰، ۱۱:۴۸
کد خبر: 84627091
دست پر یا خالی طالبان از نشست اسلو

کابل - ایرنا - نشست سه  روزه هیات ۱۵ نفری طالبان  به ریاست  امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه  با  نمایندگان کشورهای  اروپایی و  آمریکایی در  نروژ در حالی روز گذشته به پایان رسید که  اختلاف نظر  بر سر دستاوردهای این نشست همچنان بین مقامات دولتی طالبان و  کارشناسان در رسانه های افغان ادامه دارد.

به  گزارش ایرنا، در حالی که امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه افغانستان و دیگر مقامات  طالبان برگزاری  این نشست  را موفقیت آمیز با  دستاوردهای بزرگ دانسته اند ،اما شماری از کارشناسان  معتقدند این نشست دستاورد چندانی تاکنون برای مردم افغانستان نداشته است.

«عبدالطیف نظری» معاون وزارت اقتصاد طالبان در بازگشت از اسلو در فیسبوک نوشت مذاکرات با  مقام های سیاسی  ، اقتصادی و امنیتی کشورهای نروژ،آمریکا، المان، فرانسه، انگلیس ایتالیا، قطر، ژاپن، نمایندگان اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد مثبت  بود.

وی افزود: دراین نشست در باره بهبود وضعیت اقتصادی ،حقوق  بشری ،آموزشی ،امنیت و تروریسم بحث و تبادل نظر شد.

"انس حقانی" برادر سراج الدین حقانی سرپرست وزارت کشور طالبان که در این نشست حضور یافته بود نیز گفت نشست چند  روزه اسلو با نمایندگان کشورهای خارجی مثبت و دستاوردهای زیادی داشت .

‏جعفر مهدوی دبیرکل حزب ملت افغانستان که  به  عنوان سیاستمدار مستقل در نشست شرکت  کرده بود در توئیتی نوشت بعد از چند روز نشست فشرده در کنار اعضای هیأت طالبان و نمایندگان کشورهای خارجی امید برای حل مسالمت آمیز بحران افغانستان قوت گرفته است.

اکرم عارفی، استاد دانشگاه و کارشناس روابط بین‌الملل به  خبرگزاری آوا گفته است که نشست اسلو زمینه گفت وگو و تبادل نظر بین  طالبان، اپوزیسیون و جامعه بین‌المللی را فراهم کرد.

وی  اظهار داشت جامعه جهانی و  اتحادیه اروپا در این نشستت سعی کردند نگرانی  خود در باره  امکان فراهم  سازی  تهدید از افغانستان علیهه کشورهای غربی  را مطرح کنند.

این  کارشناس سیاسی افغان خاطرنشان کرد  سیاست  پشت پرده این  نشست ها  این است که  کم کم طالبان را به سوی یک توافقنامه سیاسی دیگر مانند توافقنامه بین المللی بن  در سال ۱۳۸۰ برای  تشکیل یک  دولت  فراگیر ملی هدایت کنند.

وی افزود:هرچند کشورهای غربی در ظاهر موضوع حقوق بشر، جامعه مدنی و مسائل دیگر را مطرح می کنند  اما اولویت آنها به هیچ وجه حقوق بشر و تشکیل دولت فراگیر نیست.

سید ناصر موسوی هم بر این باور است که نشست اوسلو می تواند دریچه ای برای آغاز مذاکرات بین طالبان و غرب برای دستیابی به اهدافشان باشد.

وی  اظهار داشت  طالبان در این نشست  ها تلاش می  کند که  چهره قابل قبولی برای شناسایی دولت طالبان فراهم کند  و  جامعه  بین المللی  نیز کوشش  می کند  در باره  مبارزه  با مواد مخدر و گروههای تروریستی مانند  داعش و القاعده از  جانب طالبان مطمئن  شود.

او خاطرنشان  کرد هرچند گفت وگوهای اسلو  تاکنون هیچ نتیجه ملموسی نداشته اما  مسیری برای  گفت وگوهای آینده است.

عبدالکریم خرم؛ رئیس دفتر حامد کرزی رئیس جمهوری اسبق افغانستان که در نشست  اسلو شرکت کرده بود گفت در این  نشست  بر روی هیچ موردی توافق بدست  نیامد اما  گفت وگوها در فضای  مثبتی برگزار  شد.

افق نیوز افغانستان  نیز در گزارشی در باره این  نشست نوشت وقتی اروپا و آمریکا از فرستادگان سیاسی طالبان در اوسلو، استقبال و میزبانی می ‌کنند، به معنی آن است که غرب ناگزیر شده تا واقعیت طالبان را به رسمیت بشناسد و با آن از موضع دولت فعال، وارد مذاکرات جدی درباره سرنوشت افغانستان شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha