هواشناسی آذربایجان غربی نسبت به آلودگی هوا هشدار داد

ارومیه-ایرنا- رییس اداره پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان غربی گفت: با توجه به سکون هوا و انباشت آلاینده های جوی افزایش شاخص های آلودگی هوا در استان تا پایان هفته جاری پیش بینی می شود.

مهدی صابری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این شرایط جوی تا روز پنجشنبه در استان تداوم دارد که کاهش دید و کیفیت هوا تا حد ناسالم از پیامدهای آن خواهد بود.

وی بیان کرد: کاهش فعالیت‌های بدنی بیماران قلبی و ریوی مبتلا به آسم، به خصوص در فضای باز و خودداری از خروج غیرضروری از منزل باید جزو اولویت شهروندان در این ایام قرار گیرد.

صابری گفت: رعایت الگوی مصرف سوخت و دقت لازم در استفاده از وسایل حرارتی( آبگرمکن، بخاری و تأسیسات گرمایشی) به منظور جلوگیری از افزایش بی‌رویه حرارت در فضاهای مسکونی، تجاری و اداری هم لازم است رعایت شود.

وی بیان کرد: دمای ارومیه در ۲۴ ساعت گذشته بین ۱۳ و منفی یک درجه سانتی گراد بالای صفر در نوسان بود و شهرستان چالدران با منفی ۲ درجه سانتی گراد سردترین و بوکان با ۱۶ درجه سانتی گراد بالای صفر گرم ترین شهرستان های استان بود.

به گزارش ایرنا، آذربایجان غربی استانی کوهستانی با آب و هوای سرد است که اغلب در فصل های سرد سال مرکز آن ارومیه با پدیده وارونگی دما و انباشت آلاینده ها در برخی مناطق مرکزی و پرتردد شهری مواجه می‌شود.

شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha