از سرگیری مذاکرات لبنان و رژیم صهیونیستی درباره مرزهای دریایی

تهران- ایرنا- منابع خبری روز سه شنبه گزارش دادند، پنجمین دور از مذاکرات غیر مستقیم میان لبنان و رژیم صهیونیستی با نظارت سازمان ملل متحد و دولت آمریکا برای ترسیم مرزهای دریایی انجام شد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری ملی لبنان، این دور از مذاکرات پس از حدود ۶ ماه توقف در مقر سازمان ملل متحد در منطقه مرزی «رأس ناقوره» از سرگرفته شد.

بر اساس این گزارش، این دور از مذاکرات که به صورت کاملا محرمانه به دور از رسانه‌ها صبح امروز برگزار شد، حدود پنج ساعت به طول انجامید و طرف لبنانی مطابق با قوانین رژیم‌های بین المللی دریایی بر حق خود در مرزهای دریایی تأکید کرد.

پیش‌تر «میشل عون» رییس جمهوری لبنان در جریان نشست خود با اعضای تیم مذاکرات غیرمستقیم با رژیم صهیونیستی درباره ترسیم مرزهای دریایی جنوب لبنان و فلسطین اشغالی تاکید کرد که اصلاح مرزهای دریایی براساس قوانین و رژیم‌های بین المللی از اهمیت برخوردار است.

لبنان در جریان چهار دور مذاکرات قبلی در ماه نوامبر و اکتبر ۲۰۲۰، بر حق خود برای گسترش دسترسی به آب‌های مدیترانه به سمت جنوب و افزایش این دسترسی از ۸۶۰ کیلومتر مربع به ۲ هزار و ۳۰۰ کیلومتر مربع تاکید کرده است.

مذاکرات پیشین در این زمینه با وساطت آمریکا در چادر مقر سازمان ملل در شهر ناقوره برگزار شد.

رژیم صهیونیستی از سال ۱۹۴۸ به خاک لبنان با اهداف امنیتی و اقتصادی نظر داشته است و بر این اساس بارها در مراحل مختلف تاریخی درصدد تحقق اهداف خود در این باره بوده است؛ اما مقاومت لبنان همواره در مقابل این رژیم ایستاده است. در سال ۲۰۰۰ نیز  ارتش لبنان با وجود تلاش آمریکا برای تحمیل خط مرزی طبق زیاده خواهی‌های رژیم صهیونیستی و یا همان خطی که به «خط آبی» معروف است، در برابر تلاش‌های این رژیم ایستادگی کرد.

موضوع ترسیم مرزی بین لبنان و فلسطین اشغالی از زمان تشکیل رژیم صهیونیستی مطرح بوده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha