۲۱ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۳۷
کد خبرنگار: 1110
کد خبر: 84107291
۰ نفر

برچسب‌ها

دور چهارم مذاکره مرزی لبنان و اسرائیل برگزار شد

تهران-ایرنا- چهارمین دور از مذاکرات ترسیم مرزهای آبی میان دو هیات مذاکره‌کننده لبنانی و اسرائیلی در منطقه ناقوره واقع در جنوب لبنان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری ملی لبنان،‌ چهارمین دور از مذاکرات غیرمستقیم ترسیم مرزهای آبی میان لبنان و اسرائیل امروز انجام شد و قرار است پنجمین دور از مذاکرات دوم دسامبر (۱۲ آذر) برگزار شود.

منابع لبنانی به جزئیات این مذاکرات و نتایج حاصله از آن اشاره‌ای نکردند.

نخستین دور از مذاکرات میان دو طرف روز چهارشنبه ۲۳ مهر در منطقه ناقوره در مرز لبنان با فلسطین اشغالی آغاز شد.

نخستین دور از مذاکرات میان دو طرف در مقر نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد در لبنان (یونیفیل) در شهرک ساحلی الناقوره در جنوب این کشور و با نظارت دیوید شنکر معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاور میانه برگزار شد، کوتاه بوده و تنها نزدیک به یک ساعت به طول انجامیده است.

میشل عون رییس جمهوری لبنان پیشتر مذاکرات پیش رو با رژیم صهیونیستی را فنی و منحصر به اختلافات مرزی و ترسیم مرزهای دریایی دانست.

موضوع ترسیم مرزی بین لبنان و فلسطین اشغالی از زمان تشکیل رژیم صهیونیستی مطرح بوده است.

 اسرائیل از سال ۱۹۴۸ به خاک لبنان با اهداف امنیتی، آبی و اقتصادی نظر داشته است و بر این اساس بارها در مراحل مختلف تاریخی درصدد تحقق اهداف خود در این باره بوده است؛ اما مقاومت لبنان همواره در مقابل این رژیم ایستاده است. در سال ۲۰۰۰ نیز  ارتش لبنان با وجود تلاش آمریکا برای تحمیل خط مرزی طبق زیاده خواهی‌های اسرائیل و یا همان خطی که به «خط آبی» معروف است، در برابر تلاش‌های اسرائیل ایستادگی کرد.

لبنان به دنبال حل و فصل اختلافات مرزی دریایی است تا به این ترتیب بتواند تلاش خود برای جست و جوی نفت و گاز در دریا را آغاز کند.

برچسب‌ها

سرخط اخبار جهان