۷ خرداد ۱۴۰۳، ۹:۱۸
کد خبرنگار: 5508
کد خبر: 85490487
T T
۴۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اهمیت ضربات مرگبار مقاومت فلسطین در سه عملیات از نگاه تحلیلگر جهان عرب

تهران- ایرنا- «عبدالباری عطوان» تحلیلگر جهان عرب به اهمیت عملیات های مرگبار نیروهای مقاومت فلسطین طی روزهای گذشته پرداخت که رژیم صهیونیستی را در شوک فرو برده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از رای الیوم، عطوان با اشاره به عملیات های مرگبار رزمندگان مقاومت در نوار غزه و هلاکت و اسارت شماری از نظامیان صهیونیست نوشت: همزمان با شوک های حقوقی و سیاسی وارد شده به رژیم اشغالگر در محاکم بین المللی، آنچه اهمیت دارد، ضربات نظامی است که طی دو روز گذشته به صهیونیست‌ها وارد شده و تبعات نظامی خطرناکی برای آنها در حال حاضر و آینده دارد. 

نخست، شلیک ۱۲ موشک بالستیک به شهر تل آویو موجی از وحشت در میان شهرک نشینانی ایجاد کرد که همانند دیوانگان در خیابانها فرار کردند، سه نفر از آنها زخمی شدند و پروازهای فرودگاه بن گورین متوقف شد و نکته قابل توجه اینکه، این موشک ها از شهر محاصره شده رفح شلیک شد.

دوم، اخبار خوشحال کننده‌ای که ابوعبیده سخنگوی گردان های شهید عزالدین القسام، شاخه نظامی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) به دوستداران میلیونی‌ خود درباره انجام عملیات ترکیبی القسام در عصر روز شنبه داد، مبنی بر اینکه رزمندگان مقاومت، گروهی از کماندوهای اسرائیلی متشکل از ۱۶ افسر و نظامی را به یکی از تونل‌ها در اردوگاه جبالیا در شمال غزه کشانده و آنها را در کمینی داخل تونل گرفتار کرده و ضمن هلاکت و زخمی کردن برخی، شماری دیگر را نیز به اسارت و مهمات آنها را نیز به غنیمت گرفتند.

سوم، انهدام ۵ تانک از نوع مرکاوا و دو بولدوزر با موشک الیاسین ۱۰۵ و خمپاره و نیز سه نفربر صهیونیست‌ها.

وی ادامه داد: اهمیت این سه عملیات تنها به خاطر این نیست که ظرف دو روز و پس از هشت ماه از آغاز جنگ غزه رخ می‌دهد، بلکه نشان از صلابت و پایداری مقاومت و توان شگرف نظامی و طرح‌های خلاقانه آن در میادین نبرد و مدیریت هوشمندانه جنگ و نیز به کارگیری عامل غافلگیری بسیار حساب شده است.

عطوان اضافه کرد: «محمد ابوطربوش» مسئول بخش فعالیت مردمی در جنبش حماس اولین فردی بود که آمار دقیقی از تلفات دشمن صهیونیست ارائه داد و گفت که شمار نیروهای اسرائیلی گرفتار شده در کمین مقاومت ۱۶ افسر و نظامی هستند و اینکه فایل ویدئویی شمار اسیران و تصاویر کشته شدگان هنگام کشیدن آنها به داخل تونل را نشان خواهد داد.

این تحلیلگر افزود: سخنگوی ارتش اشغالگر به فاصله دو دقیقه از بیانیه ابوعبیده، اسارت نظامیان صهیونیست را رد و تلاش کرد که به صهیونیست‌های وحشت زده از این تحول میدانی شوکه کننده اطمینان دهد، اما برعکس ابوعبیده و بیانیه های دقیق و درست آن که سبب شده اسرائیلی ها به او و گفته هایش بیش از سخنگویان ارتش و سران سیاسی شان و در راس آنها «بنیامین نتانیاهو» اعتماد داشته باشند؛ دروغ ستون فقرات سخنگویان سیاسی رژیم اسرائیل را تشکیل می‌دهد.

عطوان در ادامه چند مورد را برشمرده که روایت دروغین سخنگویان صهیونیست و صدق گفتار سخنگویان مقاومت فلسطین را ثابت می کند:

نخست،خبر کشته شدن سرتیپ «اساو حمامی» فرمانده تیپ جنوب ارتش رژیم صهیونیستی در غزه را صهیونیست ها اعلام کردند اما چند روز پیش القسام گفت که او کشته نشده بلکه به اسارت درآمده و در مکانی امن است.

دوم، سخنگوی ارتش اشغالگر ۱۰ سال قبل، اسارت «شائول آرون» نظامی صهیونیست اسیر شده در جنگ سال ۲۰۱۴ توسط القسام را انکار کرد، در حالیکه وی تاکنون تحت اسارت است.

سوم، ارتش رژیم صهیونیستی و سخنگویان آن دو هفته پس از اینکه مدعی سیطره کامل بر شمال نوار غزه شدند و برای جایگزینی حماس هم طرح و برنامه ریختند، متحمل تلفات بیشتری بر اثر عملیات گروه های مقاومت شده اند.

چهارم، اخباری که از سوی سخنگویان صهیونیست درباره تجاوز رزمندگان حماس به شهرک نشینان و نیز بریدن سر کودکان هنگام حمله به شهرک های اطراف غزه در جریان عملیات طوفان الاقصی مخابره کردند، مدتی بعد دروغ از آب درآمد و شبکه های تلویزیونی بارز درباره انتشار این اخبار عذرخواهی کردند.

این تحلیلگر بیان کرد: بیانیه ابوعبیده به مثابه ضربه صاعقه وار بر ارتش اسرائیل و فرماندهان آن بود و اعلام خبر اسارت نظامیان صهیونیست نیز موجی از شعف در میان فلسطینیان و برخی پایتخت های عربی ایجاد کرد، زیرا عملیات اسارت نه تنها تاییدی بر ناکامی این ارتش در حمایت از نظامیان و شهرک نشینان و شکست در تحقق اهدافش برای ریشه کنی مقاومت بلکه نمایانگر راهبرد جدید مقاومت در ایجاد و تمرکز روی افزایش شمار اسیران و تداوم حملات موشکی است.

به گفته عطوان، این موضوع نتانیاهو و شورای جنگ او را به شدت در تنگنا قرار می دهد، زیرا نه تنها نتوانسته اسیران را آزاد کند، بلکه شمار آنها را افزایش هم داده است.

وی نوشت: اسرائیل جنگ را باخته و حمله به رفح که از آن دم زده می‌شود نیز تلفات سنگینی برایش به همراه خواهد داشت و به همین دلیل شمار نیروهایش را در شرق رفح کم کرد و نیروهای تیپ ویژه «گفعاتی» را از این منطقه فراری داد.

سردبیر رای الیوم افزود: ارتش رژیم صهیونیستی که پس از هشت ماه در جنگ شمال(سرزمین های اشغالی) شکست خورده، در جنوب نوار غزه نیز راه به جایی نخواهد برد، زیرا مقاومت در اوج آمادگی به سر می برد. کلام را با گفته معروف «یحیی السنوار» مهندس طوفان الاقصی به پایان می بریم که گفت، « شلیک ۲۵۰ موشک به تل آویو برای ما از آب خوردن راحت‌تر است»، عملیات طوفان الاقصی در عمل و در عرصه میدانی این حقیقت را ثابت کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha