۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۳۲
کد خبرنگار: 2457
کد خبر: 84317314
۰ نفر

برچسب‌ها

میشل عون: مرز دریایی جنوبی لبنان باید اصلاح شود

تهران – ایرنا- رئیس جمهوری لبنان امروز (دوشنبه) بر لزوم بهره برداری لبنان از ثروت های طبیعی خود و اهمیت اصلاح مرزهای دریایی جنوبی این کشور تاکید کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری النشره، ژنرال «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان امروز در جریان نشست خود با اعضای تیم مذاکرات غیرمستقیم با رژیم صهیونیستی درباره ترسیم مرزهای دریایی جنوب لبنان و فلسطین اشغالی تاکید کرد که اصلاح مرزهای دریایی براساس قوانین و رژیم های بین المللی از اهمیت برخوردار است.

وی همچنین بر حق لبنان در بهره برداری از ثروت های طبیعی خود در منطقه ویژه اقتصادی تاکید کرد.

براساس اخبار منتشر شده، مذاکرات غیرمستقیم بین لبنان و رژیم صهیونیستی پیرامون ترسیم مرزهای دریایی قرار است فردا (سه شنبه) از سرگرفته شود.

لبنان در جریان ۴ دور مذاکرات قبلی در ماه نوامبر و اکتبر ۲۰۲۰، بر حق خود برای گسترش دسترسی به آبهای مدیترانه به سمت جنوب و افزایش این دسترسی از ۸۶۰ کیلومتر مربع به ۲ هزار و ۳۰۰ کیلومتر مربع تاکید کرده است.

مذاکرات پیشین در این زمینه با وساطت آمریکا در چادر مقر سازمان ملل در شهر ناقوره برگزار گردید. 

رژیم صهیونیستی از سال ۱۹۴۸ به خاک لبنان با اهداف امنیتی، آبی و اقتصادی نظر داشته است و بر این اساس بارها در مراحل مختلف تاریخی درصدد تحقق اهداف خود در این باره بوده است؛ اما مقاومت لبنان همواره در مقابل این رژیم ایستاده است. در سال ۲۰۰۰ نیز  ارتش لبنان با وجود تلاش آمریکا برای تحمیل خط مرزی طبق زیاده خواهی‌های رژیم صهیونیستی و یا همان خطی که به «خط آبی» معروف است، در برابر تلاش‌های این رژیم ایستادگی کرد.

موضوع ترسیم مرزی بین لبنان و فلسطین اشغالی از زمان تشکیل رژیم صهیونیستی مطرح بوده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha