عشایر نینوای عراق: حضور نیروهای خارجی را اشغالگری می‌دانیم

بغداد – ایرنا- عضو شورای عشایر استان نینوا در شمال غربی عراق هرگونه حضور نیروهای خارجی از جمله نیروهای ناتو در خاک کشورش را اشغالگری دانست.

به گزارش ایرنا، «احمد الحدیدی» عضو شورای عشایر استان نینوا چهارشنبه شب به پایگاه خبری «المعلومه» عراق گفت: اطلاعات موجود حاکی است که قصدی برای افزایش شمار نیروهای ناتو در خاک عراق وجود دارد. باید دولت با این امر مقابله کرده و با آن مخالفت کند زیرا دولت ملزم به اجرای مصوبه پارلمان عراق است که بر لزوم خروج نیروهای بیگانه از این کشور تاکید کرده است.

وی افزود: عراقی ها خود قادر به حفظ امنیت کشورشان در برابر هرگونه تهدید امنیتی خواه از جانب داعش تروریست یا هر نیروی دیگری هستند و پارلمان و دولت باید این افزایش (نیروهای ناتو) را رد و با آن مخالفت کند

با روی کار آمدن دولت جدید آمریکا، این کشور اعلام کرده است که در اندیشه بازنگری در طرح خروج نیروهای آمریکایی از عراق است.

همزمان نیز ناتو قصد دارد که ماموریت این ائتلاف نظامی در عراق را به محض فروکش کردن تاثیرات همه گیری کووید – ۱۹ افزایش دهد.

خبرگزاری رویترز روز گذشته (سه شنبه) نوشت: مقام های ارشد و دیپلمات های اروپایی اعلام کردند که وزیران دفاع ناتو تصمیم دارند در جریان ویدئو کنفرانسی که روز پنجشنبه برگزار می شود، در زمینه افزایش شمار نیروهای این ائتلاف از رقم کنونی ۵۰۰ نیرو به حدود ۴ تا ۵ هزار نفر به توافق دست یابند.

دبیرکل ناتو گفته است که انتظار دارد وزیران دفاع این ائتلاف نظامی در زمینه تمدید ماموریت این نهاد توافق کنند. وی افزوده است که ماموریت ناتو در عراق بتدریج و به تناسب اوضاع توسعه می یابد.

براساس این گزارش، ناتو احتمالا بخشی از فعالیت های آموزشی انجام شده از سوی ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا را برعهده می گیرد.

دیپلمات‌های مزبور یادآور شدند که این ماموریت شامل متحدانی از انگلیس، ترکیه و دانمارک و تحت فرماندهی یک فرمانده دانمارکی برای عراقی ها قابل قبول تر از ماموریت نیروی آموزشی آمریکایی است.

در حال حاضر، ماموریت ناتو صرفا آموزش و مشاوره اعضای نهادهای امنیتی عراقی و نیروهایی را برعهده دارد که تحت کنترل مستقیم دولت عراق هستند.

این درحالی است که «کریم المحمداوی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق بهمن ماه سال ۹۸ نیز با مطرح شدن بحثها درباره واگذاری ماموریت نیروهای آمریکایی در عراق به ناتو گفته بود که چنین کاری مخالف با مصوبه پارلمان در اخراج نیروهای خارجی از کشور است.

«کریم المحمداوی» آن زمان در گفت و گویی با بیان این که چنین اقدام ها و توافق هایی با آمریکا، نقض تصمیم پارلمان در اخراج همه نیروهای خارجی از کشور است، افزوده بود که پارلمان علیه هرگونه توافق و یا مذاکره عراق با آمریکا در مورد واگذاری ماموریت نیروهای آمریکایی به ناتو خواهد ایستاد.

وی تاکید کرده بود که تصمیم پارلمان واضح است و تمام نیروهای خارجی نظامی باید اخراج شوند و نیازی به توافق دیگری نیست.

این عضو پارلمان یادآور شده بود که آمریکا ۸۰ درصد ناتو را تشکیل می دهد و این به آن معنا است که آمریکا با این توافق عراق را ترک نخواهد کرد، بلکه با عنوان جدیدی حضور خواهد یافت.

مسئولان و مردم عراق در مناسبت‌های مختلف بر لزوم خروج نیروهای بیگانه و در صدر آنها نیروهای آمریکایی از کشورشان در راستای اجرای مصوبه پارلمان در این زمینه تاکید کرده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

سرخط اخبار جهان