افزایش نیروهای ناتو باعث تشدید تنش ها در عراق می‌شود

بغداد – ایرنا- عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق افزایش شمار نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در کشورش را مغایر با مصوبه پارلمان عراق و باعث تشدید تنش ها در این کشور دانست.

به گزارش ایرنا، «مهدی تقی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق امروز در گفت وگو با پایگاه خبری «المعلومه» عراق تصریح کرد: عراق نیازی به نیروی خارجی در خاک خود ندارد زیرا از نیروهای امنیتی متشکل از ارتش، الحشد الشعبی و سایر تشکیلات نظامی برخوردار است که قادر هستند که امنیت را کنترل و ثبات را برقرار و با تروریسم در هر منطقه ای از جغرافیای این کشور مقابله کنند.

وی افزود: گزارش های رسانه ای منتشر شده در روزهای اخیر مبنی بر قصد ناتو برای افزایش شمار نظامیانش در عراق به تشنج و تنش بیشتر منجر خواهد شد زیرا اساسا ما یک مصوبه پارلمانی آشکار و صریح داریم که بر لزوم خروج همه نیروهای خارجی از کشور و نه پذیرش نیروهای جدید تاکید می کند.

این نماینده تصریح کرد: وضعیت امنیتی کنونی عراق با سالهای گذشته متفاوت است و این کشور قادر است که هرگونه حمله تروریستی را که به امنیت آن در هر منطقه ای آسیب می زند، سرکوب کند.

وی تاکید کرد: عراق در مراحل مهم تاریخ خود به سرمی برد و از جمله با چالش های امنیتی مواجه است اما نیروی قوی و حرفه ای را در اختیار دارد و نیازی به وجود هیچ گونه نیروی خارجی در خاک خود ندارد.

با روی کار آمدن دولت جدید آمریکا، این کشور اعلام کرده است که در اندیشه بازنگری در طرح خروج نیروهای آمریکایی از عراق است.

همزمان نیز ناتو قصد دارد که ماموریت این ائتلاف نظامی در عراق را به محض فروکش کردن تاثیرات همه گیری کووید – ۱۹ افزایش دهد.

خبرگزاری رویترز روز گذشته نوشت: مقام های ارشد و دیپلمات های اروپایی اعلام کردند که وزیران دفاع ناتو تصمیم دارند در جریان ویدئو کنفرانسی که روز پنجشنبه برگزار می شود، در زمینه افزایش شمار نیروهای این ائتلاف از رقم کنونی ۵۰۰ نیرو به حدود ۴ تا ۵ هزار نفر به توافق دست یابند.

دبیرکل ناتو گفته است که انتظار دارد وزیران دفاع این ائتلاف نظامی در زمینه تمدید ماموریت این نهاد توافق کنند. وی افزوده است که ماموریت ناتو در عراق بتدریج و به تناسب اوضاع توسعه می یابد.

براساس این گزارش، ناتو احتمالا بخشی از فعالیت های آموزشی انجام شده از سوی ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا را برعهده می گیرد.

دیپلمات های مزبور یادآور شدند که این ماموریت شامل متحدانی از انگلیس، ترکیه و دانمارک و تحت فرماندهی یک فرمانده دانمارکی برای عراقی ها قابل قبول تر از ماموریت نیروی آموزشی آمریکایی است.

در حال حاضر، ماموریت ناتو صرفا آموزش و مشاوره اعضای نهادهای امنیتی عراقی و نیروهایی را برعهده دارد که تحت کنترل مستقیم دولت عراق هستند.

این درحالی است که «کریم المحمداوی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق بهمن ماه سال ۹۸ نیز با مطرح شدن بحثها درباره واگذاری ماموریت نیروهای آمریکایی در عراق به ناتو گفته بود که چنین کاری مخالف با مصوبه پارلمان در اخراج نیروهای خارجی از کشور است.

«کریم المحمداوی» آن زمان در گفت و گویی با بیان این که چنین اقدام ها و توافق هایی با آمریکا، نقض تصمیم پارلمان در اخراج همه نیروهای خارجی از کشور است، افزوده بود که پارلمان علیه هرگونه توافق و یا مذاکره عراق با آمریکا در مورد واگذاری ماموریت نیروهای آمریکایی به ناتو خواهد ایستاد.

وی تاکید کرده بود که تصمیم پارلمان واضح است و تمام نیروهای خارجی نظامی باید اخراج شوند و نیازی به توافق دیگری نیست.

این عضو پارلمان یادآور شده بود که آمریکا ۸۰ درصد ناتو را تشکیل می دهد و این به آن معنا است که آمریکا با این توافق عراق را ترک نخواهد کرد، بلکه با عنوان جدیدی حضور خواهد یافت.

مسئولان و مردم عراق در مناسبت‌های مختلف بر لزوم خروج نیروهای بیگانه و در صدر آنها نیروهای آمریکایی از کشورشان در راستای اجرای مصوبه پارلمان در این زمینه تاکید کرده‌اند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha