دبیرکل ناتو از گام های عراق در مبارزه با تروریسم تقدیر کرد

بغداد – ایرنا- دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از گام های دولت عراق در مبارزه با تروریسم تقدیر کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری «شفق نیوز» عراق، در بیانیه سه شنبه شب دفتر «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق آمده است: «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو با نخست وزیر عراق تلفنی گفت وگو کرد.

این بیانیه افزود: دوطرف همکاری مشترک بین عراق و ناتو و راههای تقویت آن - بویژه درخصوص حمایت از نهادهای امنیتی و نظامی عراق در زمینه های آموزش، مشورت دهی و همکاری اطلاعاتی- را براساس اولویت ها و بخشنامه های دولت عراق در راستای حفظ حاکمیت این کشور بررسی کردند.

این بیانیه تصریح کرد: الکاظمی در این تماس تلفنی بر اهمیت توسعه همکاری با ناتو در سایه تداوم عملیات نظامی نیروهای امنیتی عراق در مقابله با تروریسم و تعقیب هسته های تروریستی داعش تاکید کرد.

براساس این بیانیه، دبیرکل ناتو نیز "از گام های دولت عراق در مبارزه با تروریسم ستایش و بر ادامه حمایت ناتو از عراق در تلاش ها برای تعقیب گروههای تروریستی تاکید کرد".

ناتو قصد دارد که ماموریت این ائتلاف نظامی در عراق را به محض فروکش کردن تاثیرات همه گیری کووید – ۱۹ افزایش دهد.

خبرگزاری رویترز امروز نوشت: مقام های ارشد و دیپلمات های اروپایی اعلام کردند که وزیران دفاع ناتو تصمیم دارند در جریان ویدئو کنفرانسی که روز پنجشنبه برگزار می شود، در زمینه افزایش شمار نیروهای این ائتلاف از رقم کنونی ۵۰۰ نیرو به حدود ۴ تا ۵ هزار نفر به توافق دست یابند.

دبیرکل ناتو گفته است که انتظار دارد وزیران دفاع این ائتلاف نظامی در زمینه تمدید ماموریت این نهاد توافق کنند. وی افزوده است که ماموریت ناتو در عراق بتدریج و به تناسب اوضاع توسعه می یابد.

براساس این گزارش، ناتو احتمالا بخشی از فعالیت های آموزشی انجام شده از سوی ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا را برعهده می گیرد.

دیپلمات های مزبور یادآور شدند که این ماموریت شامل متحدانی از انگلیس، ترکیه و دانمارک و تحت فرماندهی یک فرمانده دانمارکی برای عراقی ها قابل قبول تر از ماموریت نیروی آموزشی آمریکایی است.

در حال حاضر، ماموریت ناتو صرفا آموزش و مشاوره اعضای نهادهای امنیتی عراقی و نیروهایی را برعهده دارد که تحت کنترل مستقیم دولت عراق هستند.

مردم عراق در مناسبت‌های مختلف بر لزوم خروج نیروهای خارجی و در صدر آنها نیروهای آمریکایی از کشورشان در راستای اجرای مصوبه پارلمان عراق در این زمینه تاکید کرده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =

سرخط اخبار جهان