دبیر کل ناتو از گسترش ماموریت این سازمان در عراق خبر داد

بغداد - ایرنا- دبیر کل «سازمان پیمان آتلانیک شمالی» (ناتو) از تقویت و گسترش ماموریت این سازمان در عراق خبر داد.

به گزارش ایرنا به نقل از سایت «بغداد الیوم»، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو امروز (شنبه) در کنفرانسی مطبوعاتی تصریح کرد: وضعیت امنیتی در عراق همچنان نگران کننده باقیمانده است، اما ناتو آماده تقویت ماموریت خود و توسعه آن و آموزش نیروهای عراقی است.

برپایه این گزارش، هم اکنون 500 نیروی ناتو در چارچوب ماموریت خود در عراق مستقر هستند و این سازمان "آمادگی خود را برای افزایش تعداد و توسعه ماموریت‌های آنها با رایزنی با مسئولان عراقی و ائتلاف بین‌المللی" موسوم به "ضد داعش" ابراز داشته است.

دبیرکل ناتو گفت: نمی‌توانم درحال حاضر بگویم که تعداد (نیروهای ناتو) چه تعداد قدر خواهد شد. برنامه‌ریزی آغاز و بحث درباره این موضوع در نشست آینده وزیران دفاع در فوریه سال 2021 میلادی انجام خواهد شد.

استولتنبرگ پیش از این گفته بود که وزیران دفاع ناتو فرماندهان نظامی کشورهای خود را مامور اقدام درخصوص آغاز افزایش شمار نیروهای این سازمان در عراق کرده‌اند.

دبیرکل ناتو در کنفرانس مطبوعاتی خود که بعد از نشست وزیران دفاع ناتو از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، افزود: هنوز صحبت در خصوص تعداد دقیق افراد هیات ناتو در عراق بعد از توسعه ماموریت آن زود است، اما بسیار بیشتر از تعداد کنونی خواهد بود.

وی گفت: اکنون درحال برنامه‌ریزی و هماهنگی جزئیات هستیم. طرح مفصلی برای توسعه هیات ناتو در عراق در نشست روزهای آینده وزاری دفاع بررسی خواهد شد.

دبیرکل ناتو تصریح کرد: به علت شیوع «ویروس کرونا» تعداد افراد هیات ناتو در عراق کاهش یافته بود، اما اکنون بازگشت مربیان (آموزشی) و سایر افراد انجام شده است و این هیات هم اکنون با تمام پرسنل کار می‌کند.

این درحالی است که «کریم المحمداوی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق بهمن ماه گذشته واگذاری نقش نیروهای آمریکایی به ناتو را خلاف تصمیم پارلمان مبنی بر لزوم خروج همه نیروهای بیگانه از عراق دانسته بود. 

«گابریل سوما» مشاور «دونالد ترامپ» در آن زمان اعلام کرده بود که مقام‌های آمریکایی در حال مذاکره با اروپا و عراق برای اجرای تصمیم عقب‌نشینی از عراق به این شرط هستند که ناتو جایگزین نیروهای آمریکایی در داخل عراق شود.

المحمداوی آن زمان تاکید کرد که پارلمان علیه هرگونه توافق و یا مذاکره عراق با آمریکا در مورد واگذاری ماموریت نیروهای آمریکایی به ناتو خواهد ایستاد.

این عضو پارلمان یادآور شده بود که آمریکا ۸۰ درصد ناتو را تشکیل می‌دهد و این به آن معنا است که واشنگتن با این توافق عراق را ترک نخواهد کرد، بلکه با عنوان جدیدی حضور خواهد یافت.

وی تاکید کرده بود که تصمیم پارلمان واضح است و تمام نیروهای خارجی نظامی باید اخراج شوند و نیازی به توافق دیگری نیست.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =