۲۸ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۱۹
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 84231911
۰ نفر

برچسب‌ها

ناتو به‌دنبال تقویت اشغالگری در خاورمیانه

تهران – ایرنا – سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با هدف تقویت اشغالگری خود در خاورمیانه قصد دارد ماموریت آموزشی این ائتلاف نظامی در عراق را به محض فروکش کردن تاثیرات همه گیری کووید – ۱۹ افزایش دهد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، مقام های ارشد و دیپلمات های اروپایی اعلام کردند که وزیران دفاع ناتو تصمیم دارند در جریان ویدئو کنفرانسی که روز پنجشنبه برگزار می شود، در زمینه افزایش شمار نیروهای این ائتلاف از رقم کنونی ۵۰۰ نیرو به حدود ۴ تا ۵ هزار نفر به توافق دست یابند.

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو گفت که انتظار دارد وزیران دفاع این ائتلاف نظامی در زمینه تمدید ماموریت این نهاد توافق کنند. وی تاکید کرد که ماموریت ناتو در عراق بتدریج و به تناسب اوضاع توسعه می یابد.

ناتو از اکتبر ۲۰۱۸ ماموریت غیررزمی و آموزشی – مشاوره ای در بغداد داشته است، اما قصد دارد این ماموریت را که به واسطه همه گیری کرونا و نگرانی از ثبات منطقه ای به تاخیر افتاده است، تقویت کند.

پیشتر، برنامه های توسعه ماموریت ناتو عمدتا پاسخی به درخواست های دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا از ناتو برای ایفای نقش بیشتر این ائتلاف در خاورمیانه بود.

به گفته دیپلمات های غربی، این بار مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق مشتاق است ناتو حضور پررنگ تری در کشورش در برهه ای از تشدید ناامنی داشته باشد.

براساس این گزارش، ناتو احتمالا بخشی از فعالیت های آموزشی انجام شده از سوی ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا را برعهده می گیرد.

دیپلمات های مزبور یادآور شدند که این ماموریت شامل متحدانی از انگلیس، ترکیه و دانمارک و تحت فرماندهی یک فرمانده دانمارکی برای عراقی ها قابل قبول تر از ماموریت نیروی آموزشی آمریکایی است.

در حال حاضر، ماموریت ناتو صرفا آموزش و مشاوره اعضای نهادهای امنیتی عراقی و نیروهایی را برعهده دارد که تحت کنترل مستقیم دولت عراق هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

سرخط اخبار جهان