تاکید رئیسی بر لزوم تنبیه آمریکا به جرم ترور فرماندهان مقاومت

بغداد – ایرنا – رییس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر لزوم تنبیه آمریکایی ها در ماجرای ترور فرماندهان مقاومت؛ شهید حاج قاسم سلیمانی و حاج مهدی المهندس ، گفت اگر آمریکایی ها در این جنایت تعقیب نشوند جرات پیدا می‌کنند و نه تنها در عراق بلکه در کشورهای مختلف جنایات مشابهی انجام می‌دهند.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین «سید ابراهیم رئیسی» صبح امروز (سه شنبه) در گفت‌وگوی دو جانبه با «فائق زیدان» رئیس شورای عالی قضایی عراق گفت: جمهوری اسلامی ایران قربانی تجارت مواد مخدر است و در این راه شهدای زیادی داده و هزینه‌های زیادی پرداخت کرده است.
وی تاکید کرد که در وقت حاضر جمهوری اسلامی ایران در صف اول مبارزه با مواد مخدر در جهان قرار دارد.
رئیس قوه قضاییه خاطر نشان ساخت که ریشه‌ های مواد مخدر و قاچاقچیان عمده در غرب هستند و تبدیل مواد مخدر سنتی به صنعتی و تجارت و سوداگری مربوط به کسانی است که در مغرب زمین حضور دارند نه افغانستان و پاکستان.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی تصریح کرد: امروز جمهوری اسلامی بارها به خاطر جدیت در مبارزه با مواد مخدر تشویق شده است و ما از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در این عرصه جدی بوده ایم.
رئیس قوه قضاییه همچنین با تقدیر از عزم و اراده و جدیت دستگاه قضایی عراق برای مقابله با مواد مخدر خاطرنشان کرد: مبارزه با مواد مخدر جدیت در حوزه انتظامی و قضایی را می‌طلبد، ولی باید بین کسانی که قاچاق مواد مخدر می‌کنند و کسانی که معتاد هستند و مواد مصرفی را برای خود به همراه دارند، تفاوت قائل شد.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی بر همین اساس پیشنهاد داد که تعداد اندکی که به دلیل ورود غیرقانونی و همچنین حمل مواد مخدر برای مصارف شخصی در عراق بازداشت شده اند مورد عفو قرار گرفته و به جمهوری اسلامی برگردند.
وی با بیان اینکه مردم ایران بر رعایت مقررات و قوانین تاکید دارند، به رئیس شورای عالی قضایی عراق گفت که کسانی که به دلیل علاقه به زیارت، برخی قواعد را نادیده می‌گیرند کار درستی انجام نمی‌دهند، ولی می شود بین آن‌ها با کسانی که تعمدا ناقض قوانین هستند، تفاوتی قائل شد.
رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: اگر بتوانیم زندانی‌ها را به ایران منتقل کنیم هم زحمت دستگاه قضایی عراق کم می ‌شود و هم دغدغه ‌ها و نگرانی‌ های خانواده‌های این زندانیان برطرف می‌شود.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی همچنین به تعدادی از زندانیان عراقی در ایران اشاره و برای بازگرداندن آن‌ها به عراق اعلام آمادگی کرد.
رئیس قوه قضاییه با اشاره به افزایش روز افزون آمار زائران ایرانی عتبات عالیات، ابراز امیدواری کرد با انعقاد تفاهم نامه بین ایران و عراق، امور زیارت تسهیل و شفاف شود که مردم و مسئولان مسائل قضایی و حقوقی زیارت را سامان دهند.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی لغو روادید بین دو کشور را از اقدامات مثبت عنوان و تاکید کرد: می توان مشابه کاری که در جریان سفر رئیس جمهور ایران در عراق برای لغو روادید صورت گرفت، انجام داد. 
رئیس دستگاه قضایی کشورمان در بخش دیگری از سخنانش از رئیس شورای عالی و دستگاه قضایی عراق برای پیگیری حقوقی پرونده ترور فرماندهان مقاومت و صدور حکم جلب برای «ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا به عنوان آمر این ترور جنایتکارانه تقدیر کرد.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی خطاب به فائق زیدان خاطرنشان ساخت: جنابعالی و همکاران شما خوب می‌دانند که اگر آمریکایی‌ها در این جنایت تعقیب نشوند جرات پیدا خواهند کرد که نه تنها در عراق بلکه در کشورهای مختلف جنایات مشابهی انجام دهند.
رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد که جامعه قضات و حقوقدانان بر این باور هستند که یکی از راه‌های مهم در بازدارندگی از تکرار جرم، مجازات مجرمین است.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی گفت: شاید نظام سلطه با ایادی خودش اجازه ندهند به مجرمین اصلی دسترسی پیدا کنیم، ولی اراده جدی برای تعقیب مجرم، موضوعی بسیار مهم، اثرگذار و قابل تحسین برای جلوگیری از جنایات مشابه است.
رئیس قوه قضاییه در ادامه به آمریکایی‌ها هشدار داد که بدانند اینکه در یک کشور که دارای حاکمیت و نظام اداری و حقوقی مستقل است، حاکمیت آن کشور را وقتی نقض کرده و مرتکب ترور دولتی می شوند، این جنایت غیرقابل گذشت است.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی تصریح کرد: ما خودمان را موظف می‌دانیم که همکاری لازم با جنابعالی و همکاران شما داشته باشیم و همکاران ما با تشکیل کمیته ‌ای ویژه تلاش می‌کنند مستندات لازم برای پیگیری حقوقی موضوع را جمع آوری کرده و کمال همکاری را با دستگاه عراق داشته باشند.
رئیس دستگاه قضایی کشورمان تصریح کرد: ممکن است برخی مجازات مجرمین را بعید بدانند، اما یقینا چنین مجازاتی ان شاالله «نراه قریبا» (به زودی خواهیم دید) خواهد بود.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی یادآور شد: ما به این سخنان امام خامنه‌ای که فرموده اند ظالمان در حال افول هستند ایمان داریم و این افول و نشانه‌های آن را به برکت خون حاج قاسم و ابومهدی المهندس و دیگر شهدا به خوبی لمس می‌کنیم.
در این جلسه، فائق زیدان رئیس شورای عالی قضایی عراق نیز با ابراز خرسندی از سفر حجت الاسلام و المسلمین رئیسی، این سفر را فرصتی مناسب برای تقویت و توسعه همکاری‌ های قضایی دو کشور و تعمیق گفت  و گوهایی که در سفر وی به تهران صورت گرف، دانست.
وی تصریح کرد: مسائل قضایی فراوانی بین ایران و عراق وجود دارند که نادیده گرفتن برخی ضوابط در سفر زیارتی اتباع ایرانی که پرونده‌هایی تشکیل شده، یکی از این موارد است.
فائق زیدان با اشاره به مسئله ورود بدون مجوز برخی از زائران ایرانی به عراق گفت: برخی قضات ما در موکب‌ های استقبال از زائران ایرانی حضور پیدا می‌کنند و تلاش ما این است که به بهترین نحو ممکن از زائران ایرانی پذیرایی کنیم.
رئیس شورای عالی قضایی عراق تاکید کرد که برای آنکه تعداد زندانیان ایرانی در عراق کاهش یابد تمهیداتی در نظر گرفته شده تا جایگزین احکام سنگین برای این افراد شود.
وی در عین حال بر این نکته تاکید کرد که در برخورد با مسائل قضایی بین عراق و ایران، با حساسیت ویژه‌ای عمل شده تا از ماهی گرفتن افراد از آب گل آلود جلوگیری شود.
رئیس شورای عالی قضایی عراق در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به حساسیت تعاملات گروه‌ها و بخش‌های مختلف عراقی با غرب اظهار داشت: حضرتعالی حساسیت چگونگی رابطه گروه‌ها و بخش‌های مختلف عراق با غرب را درک می‌ کنید، اما به رغم وجود این حساسیت ها، دستگاه قضایی عراق با حفظ استقلال و با نگاه حقوقی به این موضوع پرداخته است.
وی تصریح کرد: بعد از طی شدن فرآیندهای لازم، حکم جلب عاملان ترور فرماندهان مقاومت را صادر کرده ایم، اما تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد.
رئیس شورای عالی قضایی عراق گفت: فکر می‌کنیم این جنایت توسط یک فرد نبوده و افراد متعددی در آن در عراق و کشورهای عربی و سایر کشورها نقش داشته اند که تحقیقات در این خصوص با جدیت ادامه دارد و با مشخص شدن نقش افراد، برخورد قانونی با آن‌ها انجام خواهد شد.
وی افزود: تمام اطلاعات برادران ایرانی در اختیار ما قرار گرفته و این همکاری‌ها تا زمان حصول نتیجه و ابراز رضایت خانواده‌های شهدا ادامه خواهد داشت.
زیدان ادامه داد: عراقی‌ها رشادت‌های سردار سلیمانی در جنگ با تروریسم به همراه ابومهدی المهندس را فراموش نخواهند کرد و من خود شخصا شاهد فداکاری‌ها و رشادت‌های آن‌ها در کنار نیروهای مسلح و حشدالشعبی بودم و اطمینان می‌دهم که در پیگیری مجازات عاملان این ترور جنایتکارانه کوتاه نخواهیم آمد.
رئیس شورای عالی قضایی عراق به موضوع عفو محکومان ایرانی در زندان‌های عراق پرداخت و با تایید این مسئله تاکید کرد که این موضوع را از رئیس جمهور و نخست وزیر کشورش درخواست خواهد کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha