رئیس قوه قضائیه: همکاری با همسایگان اولویت ما است

بغداد – ایرنا- رییس قوه قضائیه کشورمان همکاری با کشورهای همجوار را اولویت جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین «سید ابراهیم رئیسی» رییس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه شب در گفت وگو با تعدادی از شبکه های تلویزیونی از جمله شبکه تلویزیونی عراقی العهد عراق گفت که چشم انتظار همکاری با عراق و کشورهای همجوار هستیم و این امر از اولویت برای ما برخوردار است.

وی تاکید کرد که جنایت ترور فرماندهان شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس نقض عرف های بین المللی و حاکمیت عراق بود و باید عاملان آن مجازات شوند.

رییس قوه قضائیه درباره انرژی هسته ای نیز گفت که ما در زمینه انرژی هسته ای هرگز متوقف نخواهیم شد و در زمینه دفاعی هر روز شاهد توسعه و پیشرفت هستیم.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی تصریح کرد که تحریم های آمریکا علیه ایران مانع ما نخواهد شد و جلوی ما را برای صادرات نفت نخواهد توانست بگیرد.

وی در این مصاحبه که برگردان عربی آن را شبکه تلویزیونی العهد عراق پخش می کرد، خاطرنشان ساخت که داعش ساخته آمریکا است و صهیونیست ها و آمریکا آن را برای کسب منافع خود ایجاد کردند.
رئیس قوه قضائیه تاکید کرد: این آمریکا بود که داعش را ساخت و ادعا می کند که با آن می جنگد.
برپایه این گزارش، وی درباره جنایت ترور فرماندهان شهید سلیمانی و المهندس در یکسال پیش در فرودگاه بین المللی بغداد تاکید کرد که آمریکا در ارتکاب جنایت فرودگاه تنها نبود بلکه برخی افراد مرتبط با برخی کشورها در آن مشارکت داشتند.
رئیس قوه قضائیه تصریح کرد که هرکشور یا شرکت یا فردی که در عملیات ترور این فرماندهان شهید مشارکت داشته است، مورد تعقیب قضایی قرار خواهد گرفت.
وی تاکید کرد که ما آماده همکاری با عراق در پرونده ترور فرماندهان شهید تا رسیدن به نتایج مورد نظر هستیم.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی گفت که باید نیروهای آمریکایی از منطقه اخراج شوند زیرا حضور آنها خطر به شمار می رود.
وی سپس با اشاره به انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا خاطرنشان ساخت که این انتخابات چهره واقعی آمریکا را نشان داد و ما نشانه های زوال آمریکا را می بینیم.
رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از مصاحبه خود به امضای سه یادداشت تفاهم همکاری حقوقی و قضایی در سفر کنونی خود به عراق اشاره کرد و افزود که سفر ما به عراق برای همکاری با بغداد در مبارزه با جرایم و تروریسم صورت گرفته است.
وی تصریح کرد که روابط و همکاری بین ایران و عراق در مسیر توسعه و گسترش در زمینه های مختلف حرکت می کند.

هیچ کشوری مانند عراق به ایران نزدیک نیست
رییس قوه قضائییه درباره روابط بین ایران و عراق تاکید کرد که این روابط در حوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در حال توسعه و پیشرفت است.
به گفته وی، این روابط در باورهای مشترک دو ملت و فرهنگ نزدیک به هم دو کشور ریشه دارد.
حجت‌الاسلام والمسلمین رییسی ادامه داد: هیچ کشوری مانند عراق وجود ندارد که این همه نزدیک به جمهوری اسلامی ایران باشد و ریشه های این مسئله به مدنیت و باورهای دو ملت بر می گردد.
به گفته وی، در خصوص همکاری قضایی رایزنی های خوبی را در عراق داشتیم و در جریان سفر قبلی «فائق زیدان» رییس شورای عالی قضایی عراق به تهران، این همکاری بین دو کشور شکل گرفت و در آستانه چهل و دومین سال پیروزی انقلاب اسلامی، سفر من به دعوت فائق زیدان بغداد اتفاق افتاد تا در زمینه مبارزه با فساد و مواد مخدر و جرایم سازمان یافنه و پولشویی دو کشور با هم همکاری کنند.
به گفته وی، نباید اجازه داد مجرمان احساس امنیت در دو کشور کنند و قانون استرداد مجرومین به امر مبارزه با فساد کمک خواهد کرد اما آنچه در این قضیه مهم است وجود اراده و عزم است تا مجرمان در تنگنا قرار گیرند.
رییس قوه قضاییه به امضای سه یادداشت تفاهم همکاری قضایی و حقوقی با عراق در جریان سفرش به بغداد اشاره کرد و گفت که همکاری قضایی بین دادستانی های دو کشور، مبارزه با فساد با یادداشتی که بین کمیته مبارزه با فساد عراق و سازمان بازرسی کل ایران امضا شد و همچنین یادداشت امضا شده بین دو وزارت دادگستری ایران و عراق مهمترین یادداشت های امضا شده هستند.
وی خاطر نشان ساخت که در خصوص همکاری کمیته مبارزه با فساد عراق و سازمان بازرسی کل ایران مسئله مبارزه با پولشویی نیز مطرح شده است.

روند قانونی پرونده دو فرمانده شهید
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در خصوص روند قانونی پرونده فرماندهان شهید گفت که از ابتدای وقوع جنایت، دستگاه قضایی عراق این قضیه را پیگیری کرد و در این مدت از طریق دستگاه قضایی، وزارت امور خارجه و دیگر دستگاه های ذیربط در ایران با دستگاه قضایی عراق در تماس بودیم.
به گفته وی، دستگاه قضایی عراق اخیرا حکم جلب ترامپ را صادر کرد امری که مورد قدردانی دستگاه قضایی ایران قرار گرفت.
وی افزود: ما معتقدیم که باید این قضیه از طریق دو کشور به طور جدی پیگیری شده و مجازات لازم در حق عوامل صادر کننده، همکاران و مجریان جنایت اعمال شود.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی تاکید کرد همه باید تحت پیگیر قرار گیرند و مجازات علیه آنها اعمال شود تا مجرمان جرات این گونه جرائم را پیدا نکنند و حاکمیت کشور عراق را دوباره نقض نکنند.
رییس قوه قضائیه خاطر نشان کردکه آمریکا به طور علنی مسوولیت این جنایت را پذیرفته و گفته است که شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و همراهانشان را ترور کرده است.
وی با بیان اینکه باید با جدیت با این قضیه برخورد شود، افزود که معتقدیم که ایران وعراق باید این پرونده را پیگیر باشند.
حجت‌الاسلام والمسلمین رییسی ادامه داد که شرایط امروز آمریکا مانند گذشته نیست امروز آمریکا بعد از انتخابات این کشور کاملا بدون نقاب شده و چهره واقعی آمریکا آشکار شده است.
وی خاطر نشان کرد که تفاوت دوره ریاست جمهوری ترامپ با دوره های دیگر این است که در این دوره چهره حقیقی آمریکا آشکار شد.
رییس قوه قضاییه تاکید کرد که ما علائم زوال آمریکا را می بینیم و این کاملا واضح و رو به افزایش است.

سفر به عراق در سایه تحولات مختلف منطقه
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در خصوص تهدیدها و حضور آمریکا در منطقه گفت که پارلمان عراق قانونی درخصوص اخراج نیروهای آمریکایی صادر کرده و ما اعتقاد داریم باید این قانون به اجرا گذاشته شود زیرا وجود آمریکا عامل ناامنی است.
رییس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که حضور نظامی آمریکا هرگز عامل امنیت نیست بلکه اسباب ناامنی است و ادامه حضور نظامی آمریکا تبدیل به خطری برای کشورهای منطقه شده است.
وی با بیان اینکه نباید تهدیدهای امریکا خیلی جدی گرفت. گفت: آمریکا می خواهد از طریق این تهدیدها به اهداف خودش برسد.
حجت‌الاسلام والمسلمین رییسی سیاست جمهوری اسلامی ایران را برداشتن کامل تحریم ها از روی کشور عنوان کرد و گفت که اروپا و آمریکا باید به تعهدات خود نسبت به ایران عمل کنند زیرا جمهوری اسلامی ایران به تمام تعهداتش عمل کرد.
برپایه این گزارش، رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از مصاحبه خود تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران موضع خود را اعلام کرده و گفته است که واشنگتن بایستی تحریم های خود را بر دارد و آمریکا و اروپا باید به تعهدات خود در قبال ایران پایبند باشند.
حجت الاسلام و المسلمین رییسی تاکید کرد که ما به سیاست های امریکا اعتمادی نداریم و بهترین مثال در این خصوص گروه تروریستی داعش است.
به گفته وی، آمریکا ادعا کرده است که قصد مبارزه با تروریسم دارد اما به این سخن اعتماد نداریم زیرا خودشان اعتراف کرده اند که این گروه تروریستی با سلاح و پول مورد حمایت آنها ایجاد شده. بنابراین چگونه ملت های منطقه می توانند به آنها اعتماد کنند.
وی تاکید کرد که منطقه بدون آمریکا مورد تاکید جمهوری اسلامی ایران است.

تحریم ها نمی تواند باعث توقف ایران شود
حجت الاسلام وا المسلمین رئیسی در خصوص تحریم ها گفت که ما بارها اعلام کرده ایم که تحریم های امریکا نمی تواند باعث توقف جمهوری اسامی ایران شود.
رییس قوه قضائیه ایران افزود که ما صادرات نفت را ادامه می دهیم و تمی توانند مانع ما شوند و ایران و مسوولان در ایران در صدد ناکام کردن این تحریم ها هستند.
وی اضافه کرد که ایران در زمینه برنامه هسته ای هرگز متوقف نشده و در زمینه تسلیحات دفاعی در حال پیشرفت روزانه و هر از چندی شاهد رونمایی از دستاوردهای جدید هستیم.
 رییس قوه قضاییه کشورمان تاکید کرد که سیاست ایران همکاری با عراق و کشورهای همجوار است و تاکنون این همکاری روند خوبی داشته است.
وی با اشاره به رفت و آمد هیات های مختلف خارجی به ایران افزود که همکاری بین ایران و همه کشورها به خوبی جریان دارد.
 رئیسی افزود که برخی تصور می کنند که جنگ و تحریم باعث انزوای ایران می شود اما این اتفاق نیفتاد و ایران با همه کشورها همکاری دارد و به کشورهای مختلف هم گفته ایم نباید تحت فشار امریکا قرار گرفته و باید استقلال خود را حفظ کنند.
وی تاکید کرد که آمریکا می خواهد فشار بیاورد تا سیاست هایش را اعمال کند.

استفاده عراق از تجربه ایران در مبارزه با فساد
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی درخصوص مبارزه با فساد گفت که هر کشوری می خواهد عدالت را اعمال کند، باید با فساد مبارزه کند.
وی درخصوص ایران افزود: مبارزه با فساد یکی از اصول جمهوری اسلامی ایران است.
رییس قوه قضاییه بر ضرورت مبارزه با بسترهای ایجاد فساد تاکید کرد و گفت که ایران چند گام در مبارزه با فساد برداشته که از جمله آن اصل شفاف سازی اموال و دارایی مسوولین است.
وی نظارت از داخل و خارج دستگاه ها را یکی از اقدامات مهم امر مبارزه با فساد دانست و افزود که انتخاب شخصیت های اصلح برای اداره دستگاه ها از مواردی است که در امر مبارزه با فساد کمک می کند.
حجت‌الاسلام والمسلمین رییسی ادامه داد که مسئله دیگر فعال کردن نقش مردم و نهادهای مردمی از طریق اصل امر به معروف و نهی از منکر است و بستر را برای مبارزه با فساد فراهم می کند.
رییس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که در ایران طرح جدی مبارزه با فساد آغاز شده و ادامه می یابد.
وی افزود که مردم باید احساس کنند که برخورد جدی نظام با فساد وجود دارد و به اقشار مختلف ملت باید احساس اطمینان داد.
رییس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که ما بارها تکرار کرده ایم هیچ خطوط قرمزی برای مبارزه با فساد وجود ندارد.
وی بازگرداندن دارایی که به صورت غیر مشروع به دست آمده را یکی از دیگر از موارد مبارزه با فساد دانست و گفت: اعمال مجازات بر فاسد و بازگرداندن دارایی ها به خزانه دولت در پرونده مبارزه با فساد مهم است.

همکاری بین المللی در پرونده قضایی فرماندهان شهید
رییس قوه قضائییه گفت که جنایت ترور حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس نقض همه قوانین بین المللی و نقض حاکمیت عراق بود و باید این پرونده برای مجازات عوامل و همکاران و برنامه ریزان این پرونده پیگیری شود.
به گفته وی، باید بدانیم که اعمال مجازات در حق عوامل این جنایت باعث بازدارندگی در حق کسانی می شود که در فکر انجام جنایت های مشابه هستند.
حجت‌الاسلام والمسلمین رییسی افزود که مسئله دیگر اینکه آمریکا مرتکب ترور در حق فرماندهان مبارزه با تروریسم شده و به طور رسمی اعتراف کرد و این نقض قوانین بین المللی است.
وی تاکید کرد که آمریکا دو قهرمان مبارزه با تروریسم را به شهادت رساند اما مردم پیام شهیدان سلیمانی و ابومهدی را دریافت کرده و شاهد تشییع باشکوه پیکرهای آنها بودیم و امروز مکتب شهید سلیمانی و ابومهدی شکل گرفت که مبتی بر اخلاص، ولایتمداری و عشق به مردم و مقابله با دشمن و مبارزه با ظلم است.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود که جوانان در عراق و ایران و کشورهای مختلف در شخصیت سلیمانی و ابومهدی نمادهای مبارزه با استکبار می بینند.
وی درخصوص پیگرد بین المللی پرونده گفت که دستگاه قضایی عراق در این خصوص با صدور حکم قضایی، عزم جدی خود را برای پیگیری پرونده بیان کرده و طی دیدارهایم با رییس شورای عالی قضایی و همچنین نخست وزیر عراق، آنها تاکید کردند که این پرونده را تا رساندن به نتیجه لازم ادامه می دهند.
رییس قوه قضاییه افزود که در ایران یک تیم کاری از حقوقدانان و دیپلمات ها نیز ایجاد شده و آماده همکاری با عراق هستیم تا به نتائج مورد نظر برسانیم.
وی افزود که مشارکت هر کشور یا شرکت یا هر فرد در این پرونده تحت پیگرد قضایی قرار می گیرند و در حال حاضر در عراق و ایران در این خصوص تحقیقات جریان دارد.
رییس قوه قضائیه ایران تاکید کرد که تحقیقات نشان می دهد که آمریکا در ارتکاب این جنایت تنها نبوده بلکه شرکت ها و افراد مرتبط با برخی کشورها با آمریکایی ها همکاری کرده اند.
وی خاطر نشان ساخت که اگر مشارکت هر شخص یا شرکت در این جنایت آمریکایی اثبات شود، تحت پیگیرد قضایی ایران و عراق قرار می گیرند.

همکاری در زمینه مبارزه تروریسم
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی تاکید کرد که ریشه کنی گروه تروریستی داعش یک قضیه مهم است و باید تبدیل به سیاست کشورهای منطقه شود.
به گفته وی، باید دولتمردان در این قضیه شرکت کنند زیرا وجود هسته های داعش باعث کشتار و فساد مجدد می شوند.
رییس قوه قضاییه ادامه داد که ایران آماده همکاری برای مقابله با تروریسم داعشی است و باید کشورهای منطقه در مبارزه با این جریان تروریستی جدی باشند.
وی افزود که داعش ساخته آمریکا است و جریانی است که صهیونیسم و امریکا ایجاد کرده اند تا در راستای تحقق سیاست هایشان باعث رعب و وحشت در ملت های منطقه شوند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha