رییس قوه قضائیه: عشایر تجلی دهنده جبهه مقاومت اسلامی هستند

بغداد – ایرنا – رییس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که عشایر تجلی دهنده جبهه مقاومت اسلامی در منطقه هستند.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین «سید ابراهیم رئیسی»  چهارشنبه شب در دیدار  جمعی از سران عشایر شیعه و اهل سنت عراق ، تاکید کرد که عشایر نشان داده اند که تجلی دهنده جبهه مقاومت اسلامی در منطقه هستند.

وی در این دیدار که ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران هم حضور داشت  با ابراز خرسندی از دیدار با سران عشایر شیعه و اهل سنت عراق،  افزود که امام خمینی (ره) به خوبی به اهمیت و جایگاه عشایر پی برده بودند و در حق عشایر گفته اند که «عشایر ذخایر اسلام هستند.»

رئیس قوه قضائیه ادامه داد که امروز نقش عشایر در منطقه، عراق و ایران کاملا نمود پیداکرده است و تبدیل به پایگاه محکمی برای انقلاب اسلامی و دفاع از ملت های منطقه شده اند.

وی شجاعت، غیرت، حمیت، احساس مسوولیت، دفاع از میهن و اسلام و قرآن و ارزش های اسلامی را از ویژگی های عشایر دانست.

حجت اسلام و المسلمین رئیسی افزود که ما به چشم خود دیدیم چگونه عشایر در جوانان شور دفاع از وطن، ناموس و ایستادگی در برابر دشمن مستکبر را برانگیختند.

وی به نقش بزرگ شیوخ عشایر در خدمت به زائران اباعبدالله الحسین (ع) و اربعین حسینی اشاره کرد و گفت که عشایر بودند که زیارت اربعین حسینی را اینگونه جلوه دادند و اصل پذیرایی از میهمانان امام حسین (ع) را آنها آغاز و این جریان تاریخی را در اربعین حسینی ایجاد کرده اند.

رئیس قوه قضائیه اضافه کرد که نقش عشایر در هرچه باشکوه تر برگزار کردن اربعین حسینی و در تجلی دادن جبهه مقاومت اسلامی کاملا واضح و آشکار است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود که عشایر بودند که به پیام امام خمینی (ره) و سپس به ندای امام خامنه ای و مقام مرجعیت در حفظ و حراست از دستاوردهای انقلاب اسلامی و دفاع از ناموس و پاسداری از اسلام لبیک گفتند و دست رد به سینه دشمن پلید زدند.

وی به نقش دشمنان در ایجاد گروه های تروریستی در منطقه و مقاومت عشایر در برابر این توطئه اشاره کرد و گفت: داعش و گروه های تکفیری را دشمن تربیت کرد و به جان ملت های مسلمان انداخت.

به گفته وی، دشمن، نمی خواهد ملت های مسلمان از امنیت برخوردار و سرنوشت خود را تعیین کند اما با وجود عشایر با بصیرت همه این نقشه ها ناکام ماند.

رییس قوه قضائیه خاطر نشان ساخت که امروز به برکت عشایر و جوانان برومند و مجاهدان در راه خدا هیچ وجب از خاک عراق در دست تکفیرها نمانده است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی بر ضرورت حرکت به جلو ملت های منطقه تاکید کرد و گفت که ما در سیر حرکت خود نباید نه به عقب برگردیم و نه در جا بایستیم بلکه همواره این حرکت باید رو به جلو باشد.

وی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم که مسلمانان را از دوستی با کفار و ملحدین بازداشته افزود که طرح دوستی ریختن با کفار، ملحدین و آنها که دل به خدا ندارند، رمز عقبگرد در زندگی است.

رئیس قوه قضائیه همچنین به همزمانی امضای قرارداد «کمپ دیوید» با پیروزی انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد و گفت که مصر امیدوار بود که با قرارداد کمپ دیوید از دوستی و نزدیکی با آمریکا و رژیم صهیونیستی، بهره ببرد اما سرنوشت امروز مصر کاملا عکس این را نشان می دهد و در عوض، جمهوری اسلامی ایران با قطع رابطه با آمریکا و رژیم صهیونیستی راه خود را به جلو ادامه داده است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود که ما با قطع رابطه با آمریکا و رژیم صهیونیستی، اجازه ندادیم که آنها بر کشور ما مسلط شده و منابع مالی و ذخایر ما را به تاراج ببرند.

آمریکا و رژیم صهیونیستی هیچ ملتی را خوشبخت نکرده اند

رییس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که آمریکا و رژیم صهیونیستی هیچ ملتی را خوشبخت نکرده اند بلکه آنها فقط به فکر منافع خود هستند و این مسئله را آشکارا بر زبان جاری می کنند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی تاکید کرد که ثروت بزرگ عراق عشایر، جوانان برومند و سلحشور و توانایی هایی بسیاری است که مردم این کشور دارند.

به گفته وی، سرمایه های عراق دین مداری و ارادت این ملت به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است.

رییس قوه قضائیه با اشاره به اینکه قبل از سفر به عراق به حضور حضرت امام خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی مشرف شده افزود که رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران خدمت ملت عراق سلام رساندند و  برای این ملت آرزوی توفیق الهی کردند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی خطاب به عشایر عراق تاکید کرد که  پیام محبت آمیز مقام معظم انقلاب اسلامی را به شما ابلاغ می کنم.

وی گفت: همانطور که ما به عراق مستقل، عزیز، مقتدر و عراقی آزاد و آباد همراه با رفاه اجتماعی می اندیشیم، این را هم می دانیم پیوند عشایر عراق با ملت ایران پیوندی ناگسستنی است و دشمن هرچه فتنه کند، شعار ما این است که «حب الحسین یجمعنا» است.

به گفته وی، عشق به ائمه اطهار (ع) و پیامبر اسلام و امیرمومنان (ع) و فاطمه زهرا (س) و عشق به این انوار پاک و عشق به امام رضا (ع) با هیچ چیز نمی شود، عوض کرد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی تاکید کرد که رمز انسجام دو ملت ایران و عراق عشق به اهل بیت (ع) است و این رمز الفت و وحدت از وجود ایران و عراق جدا ناشدنی است.

وی اضافه کرد: همچنان که نور حسین بن علی (ع) را نتوانستد از دلها بیرون کنند، نورانیت شهید ابومهدی المهندس و شهید قاسم سلیمانی و شهدای عشایر و شهدای دو ملت ایران و عراق و آثار و برکات این خون ها از بین نمی رود بلکه این خون های پاک از عالم، جهل زدایی خواهند کرد.

رئیس قوه قضائیه تاکید کرد که ما یقین داریم دست انتقام الهی از آستین امت اسلامی بیرون خواهد آمد و انتقام خون شهیدان سلیمانی و ابومهدی المهندس را از ظالمان آمریکایی خواهد گرفت.

پیوندهای عمیق 

تعدادی از سران عشایر شیعه و اهل سنت در این دیدار دوستانه و صمیمی بر پیوندهای محکم بین دو ملت ایران وعراق تاکید کردند.

سران عشایر همچنین از حمایت ها و پشتیبانی های دولت و ملت ایران از ملت عراق به ویژه جنگ با گروه تروریستی داعش تقدیر کردند و گفتند که ملت عراق هرگز این کمک های ایران را فراموش نمی کنند.

در همین راستا، شماری از سران عشایر نیز با یادآوری فداکاری های شهیدان قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس تاکید کردند که در هم آمیختن خون این دو شهید مبارزه با تروریسم، بیش از پیش پیوند بین دو کشور را محکم تر کرده است.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی به دعوت رسمی «فائق زیدان» رییس شورای عالی قضایی عراق دوشنبه شب در سفری سه روزه وارد بغداد شد.

رییس قوه قضاییه و هیات بلندپایه همراه در بدو ورود در محل شهادت فرماندهان شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمانده پیشین نیروی قدس و شهید حاج ابومهدی المهندس معاون سازمان الحشد الشعبی عراق در نزدیک فرودگاه بین‌ المللی بغداد حضور یافتند و یاد و خاطره این شهیدان و همرزمانشان را گرامی داشتند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی و هیات همراه دوشنبه شب در میان استقبال پرشور مردم عراق به زیارت حرم امامین کاظمین (ع) مشرف شدند.

مقر شورای عالی قضایی عراق نیز روز گذشته شاهد استقبال رسمی زیدان رئیس این شورا از رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران بود و دو طرف رایزنی‌های دو جانبه‌ای را صورت دادند.

امضای سه یادداشت تفاهم همکاری حقوقی و برگزاری کنفرانس خبری مشترک با زیدان از دیگر برنامه‌های رئیس قوه قضائیه در این روز بود.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی عصر سه شنبه نیز در آیین گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بغداد حضور یافته و سخنانی را ایراد کرد.

رئیس قوه قضائیه و هیات همراه وی سه شنبه شب نیز با «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق دیدار و گفت وگو کرد.

یکی از مهمترین اهداف این سفر پیگیری پرونده ترور فرماندهان شهید مبارزه با تروریسم، سپهبد حاج قاسم سلیمانی و حاج ابومهدی المهندس است.

دستگاه قضایی عراق اخیرا تعدادی را در پرونده ترور شهیدان سلیمانی و ابومهدی المهندس متهم دانسته که در راس متهمان، «دونالد ترامپ» رییس جمهوری سابق آمریکا قرار دارد که خود به ارتکاب این جنایت علنا اعتراف کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha