پاکستان از پیشنهاد روسیه برای ارایه واکسن کرونا خبر داد

اسلام‌آباد - ایرنا - رسانه‌های پاکستان از پیشنهاد مسکو به اسلام‌آباد برای ارائه واکسن کرونای روسی موسوم به «اسپوتنیک وی» خبر داده و اعلام کردند که این موضوع در دست بررسی است.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، منابع پاکستانی به نقل از سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور گفتند که پاکستان پیشنهاد رسمی روسیه برای دریافت واکسن «اسپوتنیک وی» را دریافت کرده و آن را برای بررسی و تحقیق بیشتر به وزارت بهداشت پاکستان ارجاع داده است.

مقامات پاکستانی اعلام کردند که این کشور مصمم است تا موثرترین واکسن با بهترین قیمت را در اسرع وقت تهیه و از آن استفاده کند.

این درحالی است که دولت پاکستان هفته‌های اخیر بودجه ۱۵۰ میلیون دلاری را به خرید واکسن کرونا اختصاص داده و رایزنی‌هایی را نیز با چند شرکت بین المللی از جمله آمریکا آغاز کرده است.

وزارت بهداشت پاکستان نیز قرار است تا روزهای آینده نتایج بررسی پیشنهاد روسیه برای استفاده از واکسن «اسپوتنیک وی» را اعلام کند.

دستیار ویژه نخست وزیر و سرپرست وزارت بهداشت پاکستان امروز گفت: این کشور برای تامین واکسن کرونا با چین، روسیه و چند کشور دیگر در ارتباط است.

«فیصل سلطان» اعلام کرد: تاریخ نهایی دسترسی به واکسن کرونا در پاکستان قطعی نیست اما بررسی‌های ما نشان می‌دهد که این واکسن بین ماه‌های ژانویه تا مارس ۲۰۲۱ (دی و اسفند) در اختیار ما قرار خواهد گرفت.

پیش‌تر وزیر توسعه و برنامه‌ریزی پاکستان که‌ همزمان ریاست ستاد ملی عملیات و مدیریت مبارزه با کرونا را برعهده دارد، اعلام کرد: پاکستان رسماً اقدامات برنامه‌ریزی شده برای تولید بومی واکسن کرونا را آغاز کرده است.

رسانه‌های پاکستانی‌ نیز اعلام کردند: قشر ضعیف، مبارزان خط مقدم کرونا و بیمارانی که در وضعیت خطرناک قرار دارند جزو اولویت دولت برای استفاده از واکسن کرونا می‌باشند و با همین دیدگاه بودجه اختصاصی خرید واکسن کرونا به دستور «عمران‌خان» نخست وزیر پاکستان مصوب شد.

همزمان دولت پاکستان هفته گذشته رسما اعلام کرد که این کشور تصمیم گرفت تا چهار ماه آینده این واکسن را بطور رایگان در اختیار شهروندان قرار دهد.

از زمان شیوع کرونا در پاکستان (یعنی از هفتم اسفندماه ۹۸) تا کنون ۸ هزار و ۴۸۷ نفر از بیماران کرونایی جان سپردند. در مجموع ۴۲۳ هزار و ۱۷۹ نفر به کرونا مبتلا شده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =