استاندار: محدودیت‌های کرونایی در کرمانشاه تشدید می‌شود

کرمانشاه - ایرنا- استاندار کرمانشاه وضعیت استان از نظر کرونا را نامناسب دانست و با تاکید دوباره بر همکاری و رعایت‌کردن مردم، گفت: عدم رعایت توصیه‌های بهداشتی ما را مجبور به تشدید محدودیت‌های ترددی کرده و با تداوم این روند احتمال تعطیلی مشاغل غیر ضروری از ساعت ۱۸ به بعد در سطح استان به مدت یک ماه وجود دارد.

به گزارش ایرنا؛ «هوشنگ بازوند» روز شنبه در حاشیه جلسه ستاد ملی کرونا در گفت و گو با خبرنگاران، اعمال محدودیت‌ها را در راستای تامین سلامت مردم و اهمیت جان آنها دانست و افزود: چنانچه مردم پروتکل‌های بهداشتی مربوط به کرونا را رعایت نکنند، برخلاف میل باطنی مجبور به افزایش محدویت‌ها در استان خواهیم شد.

وی با اشاره به شرایط استان در مواجهه با ویروس کرونا بیان داشت: اگر مردم در مبارزه با این ویروس همکاری کنند شرایط بهتر میشود، اما در حال حاضر شرایط خوب و مساعدی نداریم زیرا بیش از هزار و ۱۷۶ نفر الان در بیمارستان‌ها بستری هستند و واقعیت این است که اگر تعداد بستری‌ها به هزار و ۴۰۰ بستری برسد با مشکلات سختی مواجه خواهیم شد و به همین دلیل در صدد ایجاد یک بیمارستان صحرایی نیز هستیم.

وی اظهار داشت: اکنون در استان ۲هزار و ۵۰۰ تخت مربوط به دانشگاه علوم پزشکی وجود دارد که تقریباً بیش از نیمی از این تخت‌ها در اختیار بیماران کرونایی قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: در مجموع حدود سه هزار و ۵۰۰ تخت شامل تخت‌های در اختیار مجموعه‌های نظامی، تامین اجتماعی و خصوصی در استان وجود دارد که در حال حاضر به طور متوسط ۳۰ الی ۳۵ درصد ظرفیت این تخت ها در اختیار بیماران کرونایی قرار گرفته است.

وی راه مبارزه با این ویروس را رعایت کردن پروتکل های بهداشتی از سوی مردم عنوان کرد و افزود: دیشب شخصاً بازدیدی از خیابان های مختلف شهر کرمانشاه به ویژه خیابان نوبهار داشتم و آنچه که مشاهده می‌شد این بود که متاسفانه خیلی از جوانان نکات و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، لذا وقتی وضع به این روال باشد ما مجبور هستیم که محدویت‌های جدیدی را اعمال کنیم.

اولویت برای ما سلامت مردم است

استاندار کرمانشاه در ادامه گفت: وقتی صحبت از محدودیت‌های جدید می شود ممکن است که ما در آینده نزدیک "با توجه به پیشنهاد ستاد ملی مبارزه با کرونا" به جز مشاغل گروه یک (سایر گروهها ۲، ۳ و ۴) را از ساعت ۶ بعداظهر به مدت یک ماه از تاریخ ۲۰ آبان ماه لغایت ۲۰ آذر ماه سال‌جاری تعطیل کنیم و این محدودیت را لحاظ خواهیم کرد و علت آن متاسفانه رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی است.

بازوند ادامه داد: هر چند که ما در جریان هستیم که این محدودیت ها از لحاظ اقتصادی مشکل به وجود می‌آورد اما واقعیت مهم برای ما سلامتی و تندرستی مردم است.

وی با بیان اینکه دوباره اگر نیاز باشد محدودیت‌های جدیدی اعمال کنیم؛ تأکید کرد: ممکن است در آینده نزدیک منع رفت و آمد و تردد را از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح اعمال کنیم، زیرا در حقیقت خیلی از مشکلاتی که در انتقال این ویروس داریم از شب‌نشینی‌ها و دورهمی‌های شبانه است که در منازل مردم شکل می گیرد و از مردم عزیز استان این خواهش را داریم که در زمستان امسال فعلاً شب نشینی‌ها و دورهمی را تعطیل کنند.

بازوند از فضای مجازی، رسانه ها و صداوسیما خواست که کمک کنند تا با اطلاع رسانی و فرهنگ سازی با توجه به شرایط سخت، مردم را از خطرات شب نشینی ها و دورهمی ها آگاه کنند.

وی گفت: در شیوع جدید ویروس کرونا ثابت شده که خیلی از افرادی که ناقل هستند هیچ علائمی ندارند و ممکن است فردی که به منزل فردی دیگر مراجعه می کند دارای هیچ علائمی از ویروس نداشته باشد، اما به راحتی بتواند که ویروس را منتقل کند بنابراین از مردم عزیز می خواهیم که این موضوع را رعایت کنند و چنانچه رعایت نشود ما مجبور به اعمال محدودیت و منع رفت و آمد از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح خواهیم بود.

استاندار کرمانشاه تصریح کرد: از مردم بزرگوار استان خواهش می کنیم که اعمال محدودیت های جدید را "هر چند که می دانیم سخت هستند" رعایت کنند تا از این گرفتاری عبور کنیم زیرا با رعایت نکردن بیماری دچار هزینه های بیشتر و سنگین تری خواهیم شد.

بازوند ادامه داد: در حال حاضر حدود ۲۰ روز است که تقریبا به طور متوسط به ازای هر ۷۰ دقیقه یکی از هم استان های عزیز فوت می کند لذا ما در مقابل این مردم مسئول و مجبور به اعمال محدودیت های جدید هستیم.

وی گفت: اکنون ثابت شده که تنها راه مبارزه با این ویروس رعایت کردن پروتکل های بهداشتی با زدن ماسک و فاصله گذاری است، لذا از مردم انتظار داریم که کاملاً این پروتکل ها را رعایت کنند تا از این پیک هم عبور کنیم در غیر این صورت مجبور به اعمال محدویت های جدید خواهیم شد.

براساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه کرونا امروز شنبه ۱۷آبان جان ۱۰ کرمانشاهی دیگر را گرفت و مجموع جان‌باختگان براثر کرونا در استان به ۹۵۶ نفر رسیده است.

اخبار مرتبط