امکان تمدید محدودیت‌های کرونا وجود دارد

کرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه با اشاره به آغاز طرح محدودیت‌های کرونا گفت: در صورتی که مردم محدودیت‌های را رعایت نکنند و وضعیت شیوع بیماری همچنان ادامه داشته باشد، احتمال تمدید آنها وجود دارد.

به گزارش ایرنا، «هوشنگ بازوند» جمعه شب در برنامه ای زنده که از شبکه زاگرس پخش شد، به آغاز محدودیت‌های ۲ هفته ای دولت برای مقابله با کرونا پرداخت و گفت: تاکنون ۲ پیک کرونا را پشت سر گذاشته ایم و اکنون در حال سپری کردن پیک سوم بیماری هستیم.

وی افزود: اگر نتوانیم در پیک سوم بیماری به خوبی وضعیت را مدیریت کنیم به طور قطع در پیک چهارم بیماری که از دی ماه آغاز خواهد شد، هزینه های بسیاری سنگین تری می پردازیم.

استاندار کرمانشاه یادآور شد: در طرح جامع مدیریت هوشنمند که از اول آذر اجرایی شده است، راهبردهایی همچون تشدید نظارت‌ها، انجام گسترده آزمایش کرونا، تقویت فرآیند درمان، بیماری یابی فعال و قرنطینه بیماران انجام می شود.

بازوند با تاکید بر اینکه باید آمار بیماران بستری در بیمارستان ها را کنترل کنیم، توضیح داد: اکنون یک هزار و ۱۲۰ نفر در بیمارستان های استان بستری هستند و ما شرایط سختی را تجربه می کنیم.

وی تصریح کرد: پیش بینی می شود که اگر بتوانیم در ۲ هفته پیش رو محدودیت ها و نکات بهداشتی را به دقت رعایت کنیم آمار بستری های ناشی از کرونا در کرمانشاه به حدود ۶۰۰ نفر کاهش پیدا کند.

استاندار کرمانشاه توضیح داد: به واسطه محدودیت تعطیلی پس از ساعت ۱۸ که در هفته گذشته اعمال شد توانستیم آمار فوتی های ناشی از کرونا در استان را از روی ۲۴ نفر به روزی ۱۸ نفر کاهش دهیم.

هفت شهرستان در وضعیت قرمز

بازوند با اشاره به وضعیت شهرهای کرمانشاه از نظر شیوع بیماری کرونا، گفت: در رابطه با وضعیت شیوع بیماری کووید ۱۹ در شهرستان های استان گفت: اکنون شهرستان های کرمانشاه، کنگاور، سنقر و کلیایی، سرپل ذهاب، هرسین، جوانرود و صحنه در وضعیت قرمز قرار دارند.

وی افزود: شهرستان‌های اسلام آبادغرب، پاوه، ثلاث باباجانی، روانسر، قصرشیرین و گیلانغرب در وضعیت نارنجی هستند و شهرستان دالاهو نیز در وضعیت زرد است.

استاندار کرمانشاه به محدودیت های تردد و ورود خروج در شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی نیز اشاره کرد و گفت: ورود و خروج خودروها به شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع و تخلف از آن شامل جریمه می شود.

بازوند با بیان اینکه این طرح مشکلاتی را برای مردم ایجاد می کند، گفت: می دانیم که مردم با مشکلات اقتصادی روبه رو هستند و اجرای این طرح نیز محدودیت هایی برای معیشت مردم ایجاد می کند اما حفظ سلامت مردم و جلوگیری از بروز یک بحران جدی تر در اولویت قرار دارد.

کرونا را در خانه‌ها کنترل کنیم

وی با تاکید بر اینکه باید ویروس کرونا را در خانه مردم کنترل کنیم، افزود: قرارگاه کنترل خانواده محور بیماری کرونا برای نخستین بار در کرمانشاه اجرایی خواهد شد تا بتوانیم با کمک بیمار یابی فعال از تردد بیماران درجامعه جلوگیری کنیم.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه این طرح با کمک بسیج اجرایی می شود، گفت: در این طرح که در کل شهرستان های استان اجرایی می شود گروه هایی با استفاده از اطلاعات سامانه ۴۰۳۰ به درب منازل مراجعه و اقدام به شناسایی بیماران می کنند.

به گفته بازوند، این گروه ها در زمان مراجعه به درب منازل از کارت شناسایی مخصوص برخوردارند و آزمایش های فوری کرونا را به صورت رایگان انجام می دهند.

وی افزود: براساس برنامه ریزی های انجام شده ۱۰ گروه در سطح شهر کرمانشاه و در هر کدام از شهرستان ها نیز یک گروه کار بیماریابی فعال را انجام می دهند.

استاندار کرمانشاه با تاکید بر اینکه بیماران شناسایی شده باید قرنطینه شوند، گفت: افراد مبتلا در صورتی که شرایط قرنطینه شدن در منزل را نداشته باشند در مهمانسراهای ادارات که به این منظور آماده شده اند قرنطینه خواهند شد.

بازوند افزود: همچنین در صورتی که تشخیص داده شود فرد مبتلا وضعیت مالی مناسبی ندارد، بسته های معیشتی با کمک هلال احمر، بهزیستی و کمیته امداد در اختیار او قرار خواهد گرفت.

وی به تاکید بر اینکه افرادی که قرنطینه را رعایت نکنند جریمه خواهند شد، گفت: با کمک شبکه های تلفن همراه، دوربین های شهری و دیگر امکاناتی که در اختیار داریم فرد بیمار را ردیابی و در صورت ترک قرنطینه آن را جریمه می کنیم.

استاندار کرمانشاه در پایان صحبت های خود با بیان اینکه ۵۰ درصد شیوع بیماری در کرمانشاه ناشی از دورهمی های خانوادگی است، گفت: از مردم تقاضا داریم که در این ایام دورهمی های از دورهمی های خانوادگی و برگزاری جشن ها صرف نظر کنند.
شناسایی ۳۱۰ بیمار جدید کرونایی در استان کرمانشاه 

رییس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونا اعلام کرد: ۳۱۰ بیمار جدید مبتلا به ویروس کرونا در شبانه روز گذشته در استان شناسایی شدند که از این تعداد ۶۲ مورد بیمار بستری و ۲۴۸ مورد سرپایی بودند.

«مهدی محمدی» روز جمعه در گفت و گو با ایرنا افزود: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۲ نفر در استان کرمانشاه بر اثر ویروس کرونا فوت کردند که شامل چهار نفر در کرمانشاه، سه نفر در کنگاور و در شهرستان های اسلام آبادغرب، هرسین، گیلانغرب و روانسر نیز هرکدام شامل یک نفر می شود.

وی افزود: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۸۵ نفر در استان کرمانشاه با علایم بیماری کووید ۱۹ بستری و ۱۹۸ مورد بیمار هم پس از بهبودی ترخیص شدند.

محمدی در پایان گفت: هم اکنون ۹۷۷ بیمار مربوط به کووید ۱۹ در مراکز درمانی استان کرمانشاه بستری هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها