۲۱ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۳۸
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84034728
۰ نفر

برچسب‌ها

بازداشت یک معترض در لندن به اتهام شعارنویسی علیه چرچیل

لندن – ایرنا – پلیس لندن یکی از معترضان تجمع کننده را به اتهام شعارنویسی علیه چرچیل بازداشت و اعلام کرد: فرد مذکور «به ظن تخریب مجرمانه مجسمه وینستون چرچیل» نخست وزیر مشهور پیشین انگلیس در جریان اعتراضات مرکز این شهر دستگیر کرده است.

به گزارش ایرنا، فرد دستگیر شده از اعضای یک گروه طرفدار محیط زیست است که از هفته گذشته در اعتراض به بی‌توجهی دولت نسبت به بحران اقلیمی در پایتخت و برخی شهرهای انگلیس دست به تظاهرات زده‌اند.

آنطور که رسانه‌ها گزارش کرده اند فرد بازداشت شده چرچیل را نژادپرست نامیده بود.

گروه قیام علیه انقراض که خواهان رسیدگی فوری به وضع محیط زیست هستند به تازگی با سایر جنبش‌های سیاسی مخالف دولت از جمله جریان ضد نژادپرستی سیاهان مهم هستند هم صدا شده‌اند. 

معترضان دیروز بر پایه مجسمه چرچیل در مقابل پارلمان انگلیس در لندن با رنگ زرد نوشتند: «یک نژادپرست است.»

مجسمه چرچیل سه ماه پیش نیز در جریان تظاهرات سراسری معترضان به قتل جورج فلوید در ایالات متحده مورد تعرض قرار گرفت. مقام‌های دولتی و شهری لندن از ترس تخریب این مجسمه برای مدتی آن را پوشاندند.

در جریان تظاهرات خرداد ماه گذشته، معترضان تعدادی از مجسمه‌های شخصیت های تاریخی را به دلیل مشارکت در برده داری و نژاپرستی تخریب کردند. آنها مجسمه «ادوارد کلستون» یکی از برده‌داران ثروتمند قرن ۱۷ را در شهر بریستول سرنگون کرده و به آب انداختند.

به گزارش ایرنا، چرچیل نخست وزیر مشهور انگلیس در دوران جنگ جهانی دوم بود. مجسمه او در میدان پارلمان لندن قرار دارد.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس چندی پیش چرچیل را یکی از بزرگترین رهبران کشورش توصیف کرد و متهم کردن او به تبعیض‌نژادی را «اوج حماقت» دانست.

وی در یادداشتی برای نشریه سان افزود: ما باید مسائل حال حاضر را حل کنیم نه اینکه برای بازنویسی گذشته تلاش کنیم؛ این بدان معناست که هرگز نباید گرفتار بحث‌های بی‌پایان درباره چهره‌های تاریخی مشهوری شویم که باید در معرض دید مردم باشند.

در همین حال وزیر کشور انگلیس هم به تازگی اعضای گروه قیام علیه انقراض را مجرم خوانده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =