۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۱۵:۵۷
کد خبر: 85480118
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

افزایش ۱۲۰ میلیون پوندی ثروت سوناک در سایه مشکلات معیشتی مردم انگلیس

لندن – ایرنا – هم زمان با انتشار گزارش‌های تکان‌دهنده درباره افزایش آمار فقر و تشدید بحران هزینه‌های زندگی در انگلیس، داده‌های آماری نشان می‌دهد که ثروت شخصی «ریشی سوناک» نخست وزیر این کشور و همسرش «آکشاتا مورتی» طی یک سال گذشته ۱۲۰ میلیون پوند افزایش یافته است.

به گزارش ایرنا، داده‌های آماری نشریه ساندی تایمز درباره افراد ثروتمند انگلیس که به طور سالانه منتشر می‌شود نشان می‌دهد که ثروت این زوج در شرایطی که میلیون‌ها انگلیسی با بحران هزینه‌های زندگی دست و پنجه نرم می‌کردند، رشد قابل‌توجهی را تجربه کرده است.

بر اساس این گزارش، ثروت سوناک و همسرش از ۵۲۹ میلیون پوند در سال ۲۰۲۳ میلادی به ۶۵۱ میلیون رسیده که یک جهش چشم‌گیر بشمار می‌رود.

گفته می‌شود که بخشی از این ثروت ناشی از افزایش ارزش سهام خانم مورتی همسر سوناک در شرکت هندی اینفوسیس است که در حوزه فناوری اطلاعات فعالیت می‌کند. مورتی و پدر میلیاردش در هند از موسسین اینفوسیس هستند که ارزش آن حدود ۵۵.۳ میلیارد پوند تخمین زده می‌شود. طبق داده‌های آماری، ارزش سهام همسر سوناک با افزایش ۱۰۸.۸ میلیون پوندی در سال گذشته، به رقم ۵۹۰ میلیون پوند رسیده است.

مردم انگلیس، طبق بیشتر نظرسنجی‌ها نخست وزیر این کشور را یک عنصر ثروتمند توصیف می‌کنند. این توصیف اما در شرایط کنونی که مردم از بحران هزینه‌های زندگی رنج می‌برند، چندان به نفع جایگاه سوناک در آستانه برگزاری انتخابات سراسری آتی نیست.

بر اساس آمار رسمی وزارت کار و امور بازنشستگی انگلیس ۱۲ میلیون نفر از مردم این کشور بر اثر بحران هزینه‌های زندگی و مشکلات اقتصادی در این کشور، در فقر مطلق زندگی می‌کنند.

این گزارش حاکیست که طی سال ۲۰۲۳ میلادی، ۶۰۰ هزار نفر به آمار فقرا در این کشور اضافه شده‌ که از این میزان ۳۰۰ هزار نفر کودک بوده‌اند. ارقام دولت لندن نشان می دهد که آمار فقرا از ۱۱.۴ میلیون نفر در سال ۲۰۲۲ میلادی به ۱۲ میلیون نفر در سال گذشته رسیده است.

شمار کودکان در فقر مطلق هم در همین بازه زمانی از سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفر به سه میلیون و ۶۰۰ هزار افزایش یافته است. فقر مطلق به شرایطی اطلاق می‌شود که فرد قادر به پرداخت هزینه های اولیه زندگی مانند غذا، مسکن و سایر قبوض نباشد.

موسسات خیریه در انگلیس مدت‌هاست که زنگ خطر درباره گسترش فقر در این کشور را به صدا درآورده‌اند. چندی پیش بزرگترین خیریه توزیع‌کننده مواد غذایی برای اقشار بی‌بضاعت و کم درآمد در انگلیس با انتشار گزارشی اعلام کرد که آمار توزیع بسته‌های معیشتی اضطراری در سایه گسترش فقر در این کشور، رکورد شکست.

تراسل تراست که افزون بر یکهزار و ۲۰۰ بانک غذا را در سراسر انگلیس زیر پوشش دارد، اعلام کرد: شمار بسته‌های توزیع شده نسبت به پنج سال پیش دو برابر شده و آمار افرادی که با وضعیت بحرانی مراجعه می‌کنند، به رغم کاهش نرخ تورم در ماه‌های اخیر، افزایش قابل توجهی داشته است.

داده‌های منتشر شده نشان می‌دهد در بازه زمانی آوریل ۲۰۲۳ تا مارس ۲۰۲۴ میلادی در مجموع سه میلیون و ۱۲۱ هزار و ۴۰۴ بسته معیشتی اضطراری توزیع شده که از این میزان ۱.۱ میلیون بسته برای کودکان بوده است. همچنین افزون بر ۱۷۹ هزار بسته هم برای خانوارهای بازنشسته توزیع شده که یک افزایش ۲۷ درصدی را در این بخش نشان می‌دهد.

نخست وزیر انگلیس وعده داده که در صورت پیروزی در انتخابات سراسری آتی، اوضاع اقتصادی را بهبود می‌بخشد. این درحالیست که او طبق تمام نظرسنجی‌های یک سال اخیر، هیچ شانسی برای پیروزی در انتخابات ندارد.

انتخابات سراسری در انگلیس باید طبق قانون حداکثر تا پیش از ۲۸ ژانویه ۲۰۲۵ (۹ بهمن) برگزار شود، اما نخست وزیر این کشور هنوز تاریخ دقیق آن را اعلام نکرده است.

سوناک که ظاهرا شکست خود را در انتخابات آتی پذیرفته است، دیروز (پنجشنبه) در مصاحبه‌ای گفت که حتی اگر در انتخابات سراسری پیروز نشود، به‌عنوان نماینده مجلس به فعالیت‌های سیاسی خود ادامه خواهد داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha