۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۹:۳۴
کد خبر: 85481701
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

تخلیه ۷ روستا به دلیل فوران آتشفشانی در اندونزی

۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۹:۳۴
کد خبر: 85481701
تخلیه ۷ روستا به دلیل فوران آتشفشانی در اندونزی

تهران- ایرنا- فعالیت آتشفشانی کوه ایبو در اندونزی، موجب تخلیه هفت روستای این منطقه شد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از خبرگزاری رویترز، مقامات اندونزی امروز گفتند آتشفشانی در جزیره دورافتاده هالماهرای اندونزی فوران کرده و ابر خاکستری و غبار آسمان منطقه را فرا گرفته است. به دلیل این فوران، مردم هفت روستای مجاور آتشفشان به مکان‌های امن منتقل شده‌اند.

بر اساس اطلاعات و تصاویر آژانس آتشفشان‌شناسی اندونزی، کوه ایبو عصر شنبه فوران کرد و دود و خاکستر را تا ارتفاع ۴ کیلومتر (۲.۵ مایلی) به هوا فرستاد، گمانه‌زنی ها از وجود گوگرد در این خاکستر حکایت دارد زیرا رگه هایی از رعد و برق بنفش رنگ در اطراف دهانه آتشفشان می درخشید.

عبدالمهری از آژانس کاهش بلایای اندونزی در بیانیه ای گفت: یک تیم مشترک متشکل از پلیس، ارتش و مقامات جستجو و نجات برای تخلیه ساکنان روستاهای اطراف به منطقه اعزام شدند.

این آژانس هیچ اطلاعاتی در مورد تعداد افرادی که جابه‌جا شده اند ارائه نکرد اما مقامات توصیه کرده اند تا شعاع هفت کیلومتری (۴.۳۵ مایلی) آتشفشان از سکنه خالی شود.

آژانس آتشفشان‌شناسی اندونزی روز پنجشنبه پس از فوران ایبو برای چندمین بار در اوایل ماه جاری میلادی سطح هشدار آتشفشان را به بالاترین سطح رساند.

فعالیت های ایبو به دنبال مجموعه ای از فوران های آتشفشان های مختلف در اندونزی صورت می‌گیرد که با ۱۲۷ آتشفشان فعال در «حلقه آتش» اقیانوس آرام قرار دارد.

سیل‌های ناگهانی و جاری شدن گدازه‌های سرد از کوه مراپی، یکی از فعال‌ترین کوه‌ها در استان سوماترای غربی، چندین ناحیه مجاور را در پی باران سیل آسا در ۱۱ مه (۲۲ اردیبهشت) فرا گرفت و بیش از ۶۰ نفر را کشت.

در هفته‌های اخیر، آتشفشان روانگ سولاوسی شمالی نیز فوران کرده و گدازه‌های رشته‌ای را به بیرون پرتاب کرده است. این فوران باعث شد مقامات اندونزی بیش از ۱۲ هزار نفر را به جزیره مجاور منتقل کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha