وزیر کشور: بزرگراه قزوین- الموت- تنکابن باید با تامین اعتبار تکمیل شود

نوشهر- ایرنا- وزیر کشور با اشاره به توقف عملیات ساخت بزرگراه قزوین- الموت- تنکابن گفت: اتمام این طرح که در استان قزوین تکمیل و عملیات اجرایی آن در تنکابن به طول ۵۵ کیلومتر متوقف شده است، با وجودِ هزینه سنگین، باید با تامین اعتبار انجام شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، احمد وحیدی که رئیس جمهور را در سفر استانی به مازندران همراهی می‌کند، بامداد جمعه در نشست با نخبگان شهرستان تنکابن و رامسر در غرب مازندران اظهار کرد: توسعه زیرساخت‌های جاده‌ای در غرب مازندران نظیر این بزرگراه نقش زیادی در کاهش بارِ ترافیکی این منطقه دارد.

وی آزادراه چالوس- رامسر را از دیگر طرح‌ زیرساختی مهم و لازم در بخش جاده‌ای غرب مازندران معرفی کرد و افزود: اجرای چنین طرح‌هایی با وجود هزینه بالا در کاهش ترافیک منطقه موثر است.

وزیر کشور گفت: مناطق شمالی کشور به دلیل برخورداری از پوشش گیاهی گسترده و طبیعی باید به سمت ایجاد صنایع سبز حرکت‌ کنند.

وحیدی بیان کرد: نباید تصور کنیم صنعت در تقابل با طبیعت است. صنایع سبز در دل جنگل هم ایجاد می‌شوند و این تفکر که هر کجا صنعت باشد طبیعت از بین می‌رود و یا اینکه طبیعت نباید اجازه دهد صنعت رشد کند اشتباه است.

وزیر کشور افزود: دولت باید برای حمایت از صنایع در مازندران اقدامات لازم انجام دهد اما در کنار آن، توجه به رونق گردشگری صنعتی می‌تواند مسیر جدیدی برای درآمدآفرینی از امکانات موجود باشد.

وحیدی بر لزوم بهره برداری از اقتصاد دریامحور تاکید کرد و افزود: سه استان شمالی در این زمینه ظرفیتی بی‌بدیل محسوب می‌شوند ضمن اینکه برقراری ارتباط با کشورهای همسایه نظیر روسیه و تقویت دیپلماسی اقتصادی با این کشورها ظرفیت‌ها را به نحوی مطلوب شکوفا می‌کند.

وی پیرامون چالش‌ ساماندهی پسماند در تنکابن که از سوی شهردار این شهر مطرح شد گفت: ساماندهی زباله چالشی جدی پیشِ روی شهرداری‌ها محسوب می‌شود، وزارت کشور این امکان را دارد که ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای تعدیل این چالش تزریق کند و مابقی توسط شهرداری‌ تامین شود. همچنین شهرداری‌های رامسر و عباس‌آباد هم می‌توانند پیگیر اجرای این طرح باشند.

کشاروزی و باغداری هم نسخه شفابخش دارد

وزیر کشور در ادامه پیرامون انتقادهای برخی از حاضران نشست مبنی بر کاهش آورده اقتصادی کشاورزی و باغداری در غرب استان گفت: نباید تسلیم شرایط شد، درآمدزایی در این عرصه حتما راهکارهایی دارد، چنانچه مرکبات با ضرر و زیان همراه شده، می‌توان کشت‌های دیگر را جایگزین کرد.

وحیدی گفت: در زمان حاضر نمونه‌های موفقی از کشاروزی در کشور با سودآوری بالا در حال انجام است. کشاروزی یک سنت است که افزون بر اقتصاد آثار فرهنگی زیادی هم دارد.

به گزارش ایرنا، دومین سفر استانی رئیس‌جمهور به مازندران از روز پنجشنبه -۲۷ اردیبهشت- آغاز شد و غرب مازندران امروز میزبان رئیس‌جمهور است.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی دیروز از طریق فرودگاه بین‌المللی شهدای ساری و با استقبال نمایندگان ارشد استان از جمله آیت‌الله محمدباقر محمدی لایینی نماینده ولی فقیه، استاندار و تعدادی از نمایندگان مردم استان در مجلس وارد مازندران شد.

گفت‌وگوی خبری در فرودگاه، حضور در کارخانه چوب و کاغذ و جشن احیای ۳۹۵ واحد تولیدی راکد استان، دیدار با مردم مازندران در مصلای امام خمینی(ره) ساری، حضور در بیمارستان رازی قائمشهر و افتتاح این بیمارستان، افتتاح مجتمع آموزشی برکت روستای خرماکلا در شهرستان قائمشهر، حضور در جمع فعالان اقتصاد مردمی در خرماکلا، دیدار با خانواده شهدای مدافع حرم و شرکت در جلسه شورای اداری استان برنامه‌های روز نخست سفر رئیس‌جمهور به مازندران بودند.

دیدار با مردم غرب مازندران در نوشهر و بازدید برخی از زیرساخت‌ها و طرح‌های غرب استان نیز برنامه‌های روز دوم سفر رئیس‌جمهور به مازندران است. اعضای هیئت دولت نیز امروز مانند روز گذشته در شهرستان‌های مختلف مازندران به نمایندگی از رئیس‌جمهور حضور می‌یابند.

سفر نخست آیت‌الله رئیسی همراه با تعدادی از وزرا و اعضای هیات دولت سیزدهم به مازندران ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ انجام شد که افزون بر دیدار با اقشار مختلف مردم و بازدید از برخی طرح‌های زیرساختی، بهره‌برداری از چندین طرح عمرانی و تعیین تکلیف تعدادی از پروژه‌های نیمه‌کاره و بر زمین مانده، نتیجه آن در نظر گرفتن ۱۷۶ مصوبه برای اجرای طرح‌های مختلف با مجموع اعتبار مصوب بیش از ۱۷۷ هزار و ۸۹۸ میلیارد ریال بود.

از پایان سال ۱۴۰۰ تا کنون افزون بر ۱۲۶ هزار و ۴۱۵ میلیارد ریال اعتبار به طرح‌های مصوب سفر نخست رئیس‌جمهور به مازندران اختصاص یافت که معادل ۷۱ درصد کل اعتبار در نظر گرفته شده برای این طرح‌ها است.

به استناد آمارهای اعلام شده توسط دستگاه‌های اجرایی و استانداری مازندران، از مجموع ۱۷۶ مصوبه سفر نخست رئیس‌جمهور به مازندران ۷۸ مصوبه به طور کامل محقق شده، در ۸۹ مصوبه فرآیند اجرایی طی می‌شود و عملیات اجرایی با پیشرفت فیزیکی طبق برنامه در حال انجام است و اجرای ۹ مصوبه نیز در حال پیگیری است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha