آیت‌الله رئیسی: باید کارخانه بزرگ اقتصاد روستا را فعال کنیم

ایلام - ایرنا - رییس جمهوری گفت: باید کارخانه بزرگ اقتصاد روستا را فعال کنیم تا شاهد حاشیه نشینی در شهرها نباشیم.

به گزارش ایرنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی شامگاه جمعه در نشست شورای اداری استان ایلام به معضل حاشیه نشینی در شهرها اشاره کرد و افزود: باید کارخانه بزرگ اقتصاد در مناطق روستایی احداث شود تا مناطق حاشیه ای شهرها اینگونه تشکیل و توسعه پیدا نکنند.

رییس‌جمهوری با اشاره به بازدید امروز یکی از مناطق حاشیه شهر ایلام گفت: حاشیه نشینی تنها مشکل این استان نبوده بلکه در عمده شهرهای کشور وجود دارد.

آیت‌الله رئیسی اظهار کرد: در این زمینه باید مشکلات روستاها رفع و با راه اندازی کارخانه های اقتصادی و فراهم کردن فرصت شغلی برای مردم از رشد حاشیه نشینی جلوگیری شود.

توسعه باید در پرتو عدالت اجتماعی باشد

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: توسعه باید در پرتو عدالت اجتماعی باشد در اینصورت همه آحاد مردم مزه شیرین آن را می‌چشند.

رییس‌جمهوری ادامه داد: عدالت را باید در میدان عمل اجرا کرد و تنها با سخنرانی و خطابه امید چندانی به عملیاتی شدن آن احساس نمی شود.

آیت‌الله رئیسی افزود: برای اجرای عدالت باید شاخص داشت و مهمترین شاخص در این حوزه اجرای قانون و قانونمداری همگان است.

وی ادامه داد: نزدیک ترین شاخص به اجرای عدالت، سند آمایش سرزمین است و دولت سیزدهم بر این اساس بیشترین بودجه را در لایحه ۱۴۰۱ به مقوله آمایش سرزمین معطوف خواهد کرد چرا که اعتقاد داریم در صورت اجرا، عدالت با موفقیت بیشتری محقق می شود.

رییس‌جمهوری بر لزوم جبران عقب ماندگی های کشور تاکید کرد و اظهار داشت: برخی استان ها در این زمینه نیازمند حمایت ویژه هستند و باید از نگاه سلیقه ای در توزیع اعتبارات برای کمک به مناطق کمتر برخوردار به شدت پرهیز شود.

آیت‌الله رئیسی یادآور شد: تقسیم عادلانه ثروت‌ها و ظرفیت های کشور نیازمند کار کارشناسی است و مناطق مختلف کشور باید بصورت یکسان از این مواهب بهره مند شوند.

وی اضافه کرد: به برکت انقلاب اسلامی خدمات بسیاری در اقصی نقاط کشور انجام گرفته است اما همچنان با نقطه مطلوب فاصله داریم که می‌طلبد با کار جهادی و خالصانه در جهت رفع دغدغه‌های اقشار ضعیف جامعه گام برداریم.

رییس‌جمهوری ایلام را از قله های دفاع مقدس توصیف کرد و گفت: ایلامیان در عرصه های مختلف همواره در جهت دفاع از ارزش های انقلاب پیشگام بوده اند و باید این ویژگی در خدمات رسانی مورد توجه قرار گیرد.

ضرورت انتخاب مدیران موفق

آیت الله رئیسی در ادامه با تاکید بر اینکه گامهای اساسی برای توسعه استان باید برداشته شود، افزود: باید با کمک مردم و شما مسوولان استان کارهایی متفاوت از گذشته انجام شود.

وی گفت: مسایل و مشکلات ایلام ضمن اینکه به اعتبار  نیاز دارد ولی در راس آنها نیازمند مدیریت موفق است.

وی ادامه داد: مدبران باید برای رفع  مشکلات فعالیت متفاوتی داشته باشند چراکه برخی کارها پیچیده نبوده و بجای بودجه و اعتبار نیازمند مدیریت توانمند است.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه کار در دولت کنونی کار جهادی و متفاوت می طلبدف افزود: اقتضای امروز کشور کار جهادی است تا مشکلات رفع شوند.

وی به سامانه گرمسیری اشاره کرد و گفت: عدم تحقق این طرح موجب خسارت می شود بطوریکه وقتی یک طرح عمرانی تعدیل می خورد موجب خسارت خواهد شد.

وی بیان کرد: دولت به مقوله فرهنگ و هنر توجه ویژه دارد و اقدامهایی نیز در این زمینه انجام داده و در دست اقدام دارد.

رییس جمهوری  همچنین با ذکر اینکه  انتخاب مسوولان و مدیران استانی نیست، افزود: استانهای غرب کشور از جمله ایلام دارای چهره های فرهیخته و صاحب نظری بوده و  از ظرفیت نخبگان استفاده می شود و مهمترین اصل در انتصابات توجه به نیروهای کارآمد است.

وی افزود: امسال با کسری بودجه جدی مواجه ایم و بسیاری از مسایل و مشکلات حاصل کسری بودجه است.

وی تاکید کرد: پروژه های نیمه تمامی داریم که باید به سامان برسند که این طرح های نیمه تمام به کشور خسارت می زنند و به اتمام رساندن این طرح ها در حوزه های مختلف یکی از اولویت های مهم وزرا و معاون رییس جمهوری است.

آیت الله رئیسی گفت: از مدیران کارآمد و توانمندی که در خدمت مردم و توانا در دور زدن تحریم ها هستند حمایت می کنیم تا این مدیران با قدرت بیشتر در عرصه کار خدمات کمی و کیفی به مردم و جامعه ارائه دهند.

وی مرز مشترک با کشور عراق را یک فرصت اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی برشمرد و افزود: مرز تهدید نیست یک فرصت است و موقعیتی مناسب برای تبادل فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی بین ۲ کشور است‌.

وی ادامه داد: ایلام ظرفیت تبدیل شدت به مرکزیت صادرات کالا برای عراق را دارد و باید زیرساخت های ارتباطی در این استان فراهم شود و ریل و جاده باید توسعه یابد و با توجه به اربعین و عتبات عالیات و حضور مسافران عراقی، گردشگری اقتصادی و زیارتی در استان گسترده تر شود چرا که مرز مهران اصلی ترین گذرگاه کشور به سمت عراق است.

وی با بیان اینکه استان ایلام می تواند از قطب های گردشگری و کشاورزی باشد، از تشکیل یک کارگروه در ریاست جمهوری خبر داد که از طریق این کارگروه موضوعات مطروحه در سفر پیگیری شود.

آیت‌الله رئیسی اظهار داشت: باید از همه ظرفیت های کشور برای رفع مشکلات کشور  استفاده کنیم همانگونه که برای مهار کرونا همه ظرفیت ها و امکانات کشور اعم از دولتی، نظامی، بنیادها و نهادها استفاده شد.

به گزارش ایرنا، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رییس‌ جمهوری صبح روز جمعه در چهارمین سفر استانی خود از طریق فرودگاه شهدای ایلام وارد این استان شد و مورد استقبال رسمی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه، استاندار، نمایندگان ایلام در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسوولان اجرایی و انتظامی استان قرار گرفت.

رییس جمهوری در این سفر از سامانه گرمسیری و طرح‌های کشاورزی بازدید کرد.

دیدار با مردم و نخبگان، حضور در جلسه شورای اداری و نشست خبری با اصحاب رسانه از دیگر برنامه‌های رییس‌جمهوری در استان ایلام است.

وزرای کابینه نیز از دیروز به تدریج به استان ایلام آمده‌اند.

رییس جمهوری پیش از این به استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی سفر کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha