پنج طرح تغذیه مصنوعی در خراسان جنوبی در دست اجرا است

بیرجند - ایرنا - سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی گفت: پنج طرح تغذیه مصنوعی در نواحی مرزی استان شامل بندان و چاهداشی نهبندان، آهنگران زیرکوه، گزیک درمیان و خوشاب سربیشه در دست اجراست و تخصیص اعتبار برای تکمیل آنها را در دست پیگیری داریم.

سعید سروری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سد تغذیه مصنوعی بندان شهرستان مرزی نهبندان به عنوان مصوبات هیات دولت به خراسان جنوبی در حال حاضر ۵۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و برای تکمیل آن ۱۷ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی با اشاره به توقف عملیات اجرایی این طرح به دلیل کمبود اعتبار گفت: پنج میلیارد تومان دیون به پیمانکار داریم و با پیگیری‌های استاندار خراسان جنوبی و نماینده مردم نهبندان و سربیشه قول تامین اعتبار سه میلیارد تومان برای این طرح در سال جاری داده شده است.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی ظرفیت آبگیری سد تغذیه مصنوعی بندان را ۱.۷۴ میلیون مکعب عنوان کرد و گفت: هدف از احداث این سد، ذخیره‌سازی سیلاب و روان‌آب و رهاسازی برای دشت‌های پایین دست است.

وی با بیان اینکه طرح تغذیه مصنوعی بندان حد فاصل شهرهای نهبندان و زابل و در فاصله ۷۰ کیلومتری این شهرستان قرار دارد افزود: در مجموع در سال‌های پرباران بین چهار تا پنج میلیون متر مکعب روان‌آب و سیلاب در این سد ذخیره‌سازی خواهد شد.

سروری با اشاره به پیشرفت فیزیکی ۱۵ درصدی طرح تغذیه مصنوعی گزیک شهرستان مرزی درمیان اظهار داشت: این طرح به مساحت ۶۴۸.۷ کیلومتر مربع، ۱.۷ میلیون متر مکعب ظرفیت آبگیری دارد و تاکنون برای اجرای این طرح یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار هزینه شده است.

وی گفت: ۱۰ میلیارد تومان اعتبار دیگر برای اتمام این طرح نیاز داریم.

وی افزود: طرح تغذیه مصنوعی آهنگران در شهرستان مرزی زیرکوه هم ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و این طرح با پنج سازه آبگیری ظرفیت سه میلیون و ۶۰۰ میلون متر مکعب آبگیری در سال را دارد.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی گفت: تاکنون برای اجرای این طرح چهار میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار هزینه شده و برای اتمام آن به ۱۳ میلیارد تومان اعتبار دیگر نیاز است.

وی اظهار داشت: همچنین بر رودخانه مشکوکی در حوزه آبریز خوشاب شهرستان مرزی سربیشه مطالعات طرح تغذیه مصنوعی به مساحت ۱۰۷.۷ کیلومتر مربع و آورد سالانه ۰.۸ میلیون متر مکعب انجام شده که منتظر تخصیص اعتبار هستیم و برای اجرای کامل طرح به ۱۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

سروری گفت: مطالعات طرح تغذیه مصنوعی منطقه چاهداشی نهبندان هم به مساحت ۲ هزار و ۴۳۶ کیلومتر مربع و آورد سالانه پنج میلیون و ۲۰۰ هزار متر مکعب انجام شده که برای تکمیل مطالعات طرح و شروع عملیات اجرایی ۱۵ میلیارد تومان نیاز است.

وی با اشاره به اینکه طرح تغذیه مصنوعی یکی از برنامه‌های وزارت نیرو در جهت افزایش سطح آب‌های زیرزمینی است افزود: تغذیه سفره‌‎های آب زیرزمینی، کنترل سیلاب و کاهش خسارات ناشی از آن، کنترل رسوب، گسترش کشاورزی در منطقه و به تبع آن جلوگیری از مهاجرت از جمله اهداف اجرای این طرح‌هاست.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی ضمن تشکر از استاندار و معاون عمرانی استاندار خراسان جنوبی برای پیگیری اعتبار اجرای این طرح‌ها گفت: پیرو پیگیری‌های استاندار خراسان جنوبی از وزارت نیرو برای تکمیل طرح‌های تغذیه مصنوعی در نواحی مرزی، طرح‌های مذکور برای تخصیص اعتبار به وزارت نیرو ارسال شده است.

تاکنون بیش از ۱۲ طرح تغذیه مصنوعی سفره‌های آب زیرزمینی در استان خراسان جنوبی اجرا شده و ظرفیت سالانه این سدها بالغ بر ۱۴.۴ میلیون متر مکعب است.

مجموعه عملیاتی که در جهت افزایش آب ورودی (جریان ورودی) به آبخوان (سطح آب زیرزمینی) انجام می‌شود، تغذیه می‌گویند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha