هزار کیلومتر مطالعات حریم رودخانه‌های خراسان جنوبی انجام شد

بیرجند - ایرنا - مدیر رودخانه‌ها و سواحل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی گفت: طی ۲ سال گذشته هزار کیلومتر نقشه‌برداری و مطالعات تعیین حریم و بستر رودخانه‌های استان با اعتبار ۴۰ میلیارد ریال انجام شده است.

محمدعلی شهابی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امسال نیز نقشه‌برداری و مطالعات تعیین حریم و بستر هزار کیلومتر از رودخانه‌های استان با اعتبار ۶۰ میلیارد ریال در دستور کار قرار دارد که روند مناقصه ۵۷۰ کیلومتر آن در حال انجام است.

وی بیان کرد: نقشه‌های این حدود بستر و حریم به منظور جانمایی در سامانه کاداستر در اختیار اداره کل ثبت اسناد و املاک استان و به منظور جانمایی در طرح‌های هادی و تفصیلی در اختیار اداره کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی قرار گرفته است.

مدیر رودخانه‌ها و سواحل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی گفت: حد و بستر رودخانه‌ها به منظور جلوگیری از خسارت‌های جانی و مالی هنگام عبور سیلاب‌ها، رفع تصرفات غیرقانونی مجاوران رودخانه‌ها و شناسایی محدوده‌های حاکمیتی دولت تعیین می‌شود.

وی اظهار داشت: بر پایه نظام حقوقی کشور، مدیریت رودخانه به شکل عام با مشخصه‌های فنی و حقوقی توسط قانونگذار تعیین شده و وزارت نیرو مکلف است طبق قانون، مدیریت حریم و بستر رودخانه‌ها شامل هرگونه نظارت بر تصرف‌های غیرمجاز، پاسخگویی به استعلام‌ها و بررسی وضعیت مالکیت افراد مجاور رودخانه‌ها را انجام دهد.

شهابی همچنین گفت: رفع تصرف بستر رودخانه‌ها در راستای صیانت و حفاظت از رودخانه‌ها و با هدف عبور ایمن سیلاب و پیشگیری از هرگونه خسارت جانی و مالی به شهروندان انجام می‌شود.

وی افزود: سال گذشته ۶۳.۷ کیلومتر در قالب ۱۶۱ هکتار حریم و بستر رودخانه در استان خراسان جنوبی با اعتبار سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان رفع تصرف و آزادسازی شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha