۱ دی ۱۳۹۹، ۱۵:۳۱
کد خبرنگار: 1110
کد خبر: 84156491
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

عمان مرزهای خود را به مدت یک هفته بست

۱ دی ۱۳۹۹، ۱۵:۳۱
کد خبر: 84156491
عمان مرزهای خود را به مدت یک هفته بست

تهران-ایرنا- سلطان‌نشین عمان روز دوشنبه در راستای اتخاذ اقدامات سخت‌گیرانه‌تر برای مبارزه با ویروس کرونا،‌ هرگونه ورود به این کشور و خروج از آن را از صبح فردا به مدت یک هفته ممنوع اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عمان،‌ سلطان‌نشین عمان اعلام کرد که تصمیم دارد برای مبارزه با کرونا ورود و خروج به این کشور را از گذرگاه‌های زمینی، هوایی و دریایی از فردا صبح تا یک هفته ممنوع کند.

طبق این گزارش، این تصمیم در چارچوب نشست‌های مستمر کمیته عالی مسئول یافتن سازوکار مناسب برای مبارزه با ویروس کوید۱۹ و نیز در راستای حفظ جان مردم عمان اتخاذ شده است.

بنابر اعلام این کمیته،‌ هواپیماها و کشتی‌های بارگیری از این ممنوعیت مستثنی هستند.

طبق این گزارش‌، کمیته یاد شده همچنان به نشست‌ها و برنامه‌های خود برای پیگیری اوضاع مربوط به کرونا ادامه خواهد داد و تصمیم‌های مناسب با توجه به شرایط اتخاذ خواهد کرد.

ویروس کرونا موسوم به کووید ۱۹  اواسط ماه دسامبر (۲۴ اذر) در شهر ووهان در مرکز چین شیوع پیدا کرد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸)  به صورت رسمی شیوع این ویروس را در این کشور اعلام کرد.

عمان نیز مانند بسیاری از کشورها برای مقابله با این ویروس، تدابیر بهداشتی و پزشکی بسیاری را برای مهار این ویروس تاکنون اتخاذ کرده است.

این ویروسٰ روندهای حاکم بر بازارهای نفت، انرژی و بورس و حرکت دریانوردی و سرمایه‌گذاری را تغییر داده و محاسبات اقتصادی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و جهان را به هم ریخته است.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت عمان شمار کسانی که بر اثر ابتلا به ویروس کرونا فوت کرده اند از مرز ۱۴۷۰ نفر گذشته است . مجموع مبتلایان به این بیماری در عمان ۱۲۶ هزار و ۵۰۴ نفر اعلام شده است.

شناسایی گونه جهش‌ یافته ویروس کرونا در انگلیس و افزایش آمار مبتلایان به این بیماری، بیشتر کشورهای اروپایی را بر آن داشت تا در اقدام نخست، برای جلوگیری از گسترش این ویروس، سفرها از انگلیس و بالعکس را متوقف کنند.

این تحولات پس از آن صورت می‌گیرد که دولت انگلیس در پی شناسایی گونه جهش یافته ویروس کرونا، محدودیت‌ها در این کشور را تشدید کرده است. سرعت بالای شیوع این ویروس باعث شد تا نخست وزیر انگلیس دیروز پس از جلسه اضطراری با اعضای دولت، سطح محدودیت های کرونایی در جنوب شرق این کشور را به مرحله‌ جدیدی که فقط عنوان قرنطینه را یدک نمی‌کشد، افزایش دهد.

این شرایط موجب شد تا عربستان هم انجام عمره برای زائران خارجی را به مدت یک هفته به حالت تعلیق درآورد.

شاخص اصلی بورس لندن موسوم به فوتسی ۱۰۰ روز دوشنبه بر اثر رشته تحولات مربوط به شناسایی گونه جهش یافته ویروس کرونا، بسته شدن مرزهای اروپا به روی مسافران انگلیس و همچنین ابهامات ناشی از برگزیت سقوط کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha