انتظارات جاده‌ای اهالی صدرا چه زمانی محقق می‌شود؟

شیراز-ایرنا-کمبود راه دسترسی، مشکل قدیمی تنها شهر جدید استان فارس است و اهالی این شهر سالیان درازی است که بهره برداری از راه‌های نو و در حال احداث شهر جدید صدرا را انتظار می‌کشند.

وجود تنها یک راه دسترسی برای شهر جدید صدرا که هم اکنون بیش از یکصد هزار نفر جمعیت دارد، باعث بروز مشکلات عدیده‌ای بوده است.

صدرا، شهری خوابگاهی است که اغلب ساکنان آن در شیراز شاغل هستند و به همین دلیل روزانه چندین بار در جاده این شهر به سمت شیراز تردد می‌کنند.

تنها جاده صدرا به سمت شیراز که بلوار خلیج فارس نام دارد در طول روز بارها به دلیل ترافیک شدید مسدود می‌شود و اهالی این شهر جدید ساعت‌های زیادی در طول هفته وقت خود را در ترافیک ورودی صدرا هدر می‌دهند.

پس از گذشت بیش از ۲ دهه از برنامه ریزی برای ایجاد جاده صدرا به سمت شیراز از مسیر باجگاه عملیات اجرایی آن در سال‌های اخیر آغاز شد.

مسوولان ذی‌ربط چندین مرتبه نوید بهره برداری و افتتاح این مسیر را داده‌اند تا اینکه بالاخره یک باند این محور هفدهم تیرماه ۹۹ زیر بار ترافیک رفت که این موضوع خبر بسیار خوشحال کننده‌ای برای اهالی این شهر بود اما متاسفانه این شادی دیرپا نبود زیرا مسوولان انتظامی فارس به دلیل نداشتن تقاطع غیر همسطح و همچنین تخلف رانندگان، دستور بسته شدن این مسیر را تا اطلاع ثانوی صادر کردند.

فرماندار: جاده جدید صدرا به شیراز سریعا تعیین تکلیف شود

اعضای شورای ترافیک شهرستان شیراز امروز (بیست و سوم تیرماه ۹۹) با تاکید فرماندار شهرستان شیراز و در پاسخ به درخواست‌های مکرر اهالی شهر صدرا مبنی بر افتتاح و بهره برداری از این مسیر، از این پروژه واقع در منطقه باجگاه بازدید کردند.

فرماندار شهرستان شیراز در این بازدید اظهار داشت: برای حل این نقیصه، لازم است که شرکت عمران صدرا، تمام پیش نیازهای لازم را برای بازگشایی مسیر از قبیل دوربین‌های نظارتی، تابلوها، علائم، کانکس و همچنین هزینه استقرار عامل نظارتی برای جلوگیری از تخلف را تهیه و با هدف اعمال قانون، در اختیار پلیس راه قرار دهد.

محمدرضا امیری، با اشاره به رسیدگی به این مهم در نشست اضطراری شورای ترافیک استان در هفته جاری گفت: پلیس راه و شرکت عمران صدرا هر گونه اقدامی را که لازمه افتتاح و بهره‌برداری قانونی از قسمتی از پروژه باند صدرا به شیراز است انجام دهند و برای تعیین تکلیف در اسرع وقت به شورای ترافیک شهرستان گزارش کنند.

گشایش چند روزه و مسدودسازی تا اطلاع ثانوی

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید صدرا، هفدهم تیرماه ۹۹ اظهار داشت: با ایمن سازی بلوار حافظ این شهر، باند رفت بزرگراه شهید سپهبد قاسم سلیمانی زیر بار ترافیکی رفته است.

خلیل حاجی‌پور بیان کرد: این پروژه که یکی از مهمترین طرح‌های زیربنایی و راهبردی شهر جدید صدراست، بر اساس مطالعات طرح جامع مصوب سال ۷۴ و به عنوان یکی از دسترسی‌های چهارگانه شهر صدرا به کلانشهر شیراز، با تاخیر بیش از ۲ دهه و با پیگیری‌های صورت گرفته در تیرماه ۱۳۹۷ کلنگ عملیات اجرایی آن زده شد.

وی افزود: طبق برنامه‌ریزی انجام گرفته، عملیات اجرایی این پروژه در قالب یک زمانبندی ۲ ساله تنظیم شد که بعد از شروع عملیات اجرایی، مهمترین چالش و مساله پروژه، موضوع معارضان ملکی، حقوقی و تاسیساتی بود که دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز، اداره اوقاف و امور خیریه به عنوان متولی موقوفه زالی، راه آهن استان فارس، محیط زیست و اداره پارک ملی بمو، سازمان آب منطقه‌ای و معارضان محلی، پی در پی موجب توقف پروژه، کُندی عملیات اجرایی، باز طراحی مسیر در مقاطعی از پروژه و مشکلات مختلفی در ۲ سال گذشته شدند.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید صدرا اضافه کرد: با همکاری و هم‌افزایی دستگاه‌های مختلف اجرایی استان فارس، عملیات اجرایی پروژه به پیش رفت و در اسفند ۹۸ باند رفت بزرگراه آماده بازگشایی بود که بنا به دلایلی از جمله شیوع بیماری کرونا، ملاحظات پلیس راه استان و شورای ترافیک در مورد ضرورت بازگشایی هر ۲ باند رفت و برگشت عملا امکان بهره‌برداری از پروژه میسر نشده که بالاخره سه‌شنبه ۱۷ تیرماه جاری شاهد به زیر بار ترافیک رفتن باند ( صدرا به شیراز) در بزرگراه شهید سلیمانی بودیم.

به گفته حاجی‌پور، محل تقاطع بزرگراه با محور شیراز- مرودشت به دلیل عدم صدور مجوز از سوی سازمان آب منطقه‌ای به دلیل تلاقی با خط انتقال آب از سد درودزن به شیراز در چند مرحله بازطراحی شد و تغییر پیدا کرد اما در نهایت طرح نهایی در اوایل سال ۹۹ به تصویب شورای ترافیک استان رسید و به پیمانکار ذی‌ربط ابلاغ شد که هم اکنون عملیات اجرایی در محل تقاطع در حال انجام است.

وی بیان داشت: در صورتی که همکاری و هماهنگی‌های لازم با شرکت عمران شهر جدید صدرا صورت پذیرد تا اوایل مهرماه ۹۹ کل پروژه به بهره‌برداری خواهد رسید و بدون تردید با افتتاح کامل این طرح و سایر پروژه‌های در دست اجرا و آماده اجرا، شتاب توسعه شهر صدرا دو چندان خواهد شد.

حاجی‌پور ادامه داد: بزرگراه شهید قاسم سلیمانی به طول ۵.۵ کیلومتر و عرض ۳۰ متر با اعتباری افزون بر ۴۲۰ میلیارد ریال از محل منابع داخلی شرکت عمران شهر جدید صدرا ساخته شده است.

مسدود سازی به دلیل تخلف و نبود تقاطع

رییس پلیس راه شمال استان فارس در بیست و یکم تیرماه ۹۹ و تنها سه روز بعد از بهره‌برداری از باند رفت بزرگراه شهید سپهبد قاسم سلیمانی گفت: جاده جدید صدرا به شیراز که در روزهای اخیر یک باند آن بازگشایی شده بود، به دلیل نداشتن تقاطع غیر همسطح و همچنین تخلف رانندگان تا اطلاع ثانوی بسته شد.

عبدالهاشم دهقانی افزود: شرکت عمران شهر جدید صدرا برای رفاه شهروندان در روزهای اخیر اقدام به بازگشایی بزرگراه شهید سپهبد قاسم سلیمانی کرد.

وی اظهار داشت: پس از بازگشایی مسیر یاد شده، با رصد دوربین‌های جاده‌ای و بازدید از جاده، مشخص شد، تعدادی از رانندگان متخلف و قانون‌گریز، خلاف جهت از باجگاه به سمت صدرا حرکت می‌کنند که به دلیل یک‌طرفه بودن، بی‌شک شاهد تصادفات خطرناک خواهیم بود.

دهقانی، با بیان این‌که جاده مذکور در حال حاضر یک‌طرفه است، ادامه داد: مسیر صدرا - باجگاه نیاز به یک تقاطع غیر همسطح دارد و تا فراهم شدن زیرساخت‌ها و رفع مشکلات، تا اطلاع ثانوی بسته خواهد بود.

شهر جدید صدرا که در دهه هفتاد برای اسکان سرریز جمعیت کلانشهر شیراز احداث شد، در فاصله ۲۰ کیلومتری شمال غربی شیراز قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha