اکنون زمان اهدای مسئولانه خون است

تهران - ایرنا - سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: شیوع کرونا سبب کاهش اهدای خون شده، گرچه ذخایر خون خوب است، اما نیاز به خون و فرآورده‌های آن همیشگی است و اکنون زمان اهدای خون ایثارگرانه و مسئولانه است و هموطنان آن را فراموش نکنند و به نجات جان بیماران بشتابند.

بشیر حاجی بیگی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: اکنون با توجه به شیوع کرونا و کاهش میزان استقبال برای اهدای خون از همه گروه های خونی تقاضا می شود برای اهدای خون به مراکز اهدای خون مراجعه کنند.

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: کاهش اهدای خون با شیوع کرونا از اسفند سال گذشته شروع شد و به طور متوسط در اسفند ۳۵ درصد کاهش داشتیم و خرداد سال جاری نیز شاهد کاهش ۲۰ درصدی اهدای خون در کشور بودیم.

وی ادامه داد: در حالیکه که در برخی کشورها میزان اهدای خون حدود ۵۰ درصد کاهش یافته و برای تامین خون به بحران رسیدند، اما در ایران با ایجاد پویش های مردمی و کمک های مومنانه و مسئولانه هموطنان، دچار کاهش جدی خون و فرآورده های آن و بحران در این زمینه نشدیم و با فعال سازی شبکه ملی خون رسان در دو ماه اخیر توانستیم جوابگوی نیازهای بیمارستان ها و مراکز درمانی باشیم.

حاجی بیگی تاکید کرد: اکنون نیاز به اهدای خون همه گروه های خونی بخصوص گروه های خونی منفی و AB مثبت احساس می شود زیرا ۱۰ درصد از مردم دارای گروه های خونی منفی هستند و هفت درصد از گروه خونی AB مثبت برخوردارند.

وی افزود: اکنون نیاز به خون، بیشتر در استان های بوشهر، گیلان، کرمانشاه، فارس، تهران، مازندران، سیستان و بلوچستان احساس می شود.

حاجی بیگی تاکید کرد: اهدا کنندگان خون و همین طور پلاسما اطمینان داشته باشند که انتقال خون بر اساس آخرین استانداردهای سازمان بهداشت جهانی و سازمان‌های انتقال خون جهان صورت می پذیرد و همه نکات ایمنی و بهداشتی رعایت می شود و مراکز انتقال و اهدای خون و تجهیزات این مراکز در کشور مرتب ضد عفونی و استریل می شوند.

سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه متولی تامین خون و فرآورده های خون در کشور سازمان انتقال است و خون مورد نیاز بیمارستان ها و مراکز درمانی را تامین می کند، گفت: نیاز به خون و فرآورده های آن همیشگی است و مردم شریف کشور نباید به خاطر فضای روانی که در اثر ورود کرونا به ایران ایجاد شده اهدای خون را که تنها درمان بیماران نیازمند به خون است، فراموش کنند.

بهبود یافتگان کرونا در کلانشهرها برای اهدای پلاسما اقدام کنند

وی همچنین گفت: اکنون بیماران مبتلا به کرونا در کلانشهرها بیش از شهرهای دیگر نیازمند پلاسمای اهدای بهبودیافتگان کرونا هستند و بهبود یافتگان در کلانشهرها برای اهدای پلاسما اقدام کنند.

حاجی بیگی ادامه داد: درخواست‌ها برای اهدای پلاسمای بهبود یافتگان کرونا در استان‌های تهران، اصفهان، گیلان، مازندران، البرز و فارس زیادتر است.
سخنگوی سازمان انتقال خون با اشاره به آخرین وضعیت جمع آوری پلاسمای بهبود یافتگان کرونا گفت: تاکنون بیش از ۳۴۰۰ نفر از بهبود یافتگان از بیماری کووید_۱۹ در کشور برای اهدای پلاسما به ۲۲ مرکز مختص اهدای پلاسما در کشوربه مراکز انتقال خون مراجعه کرده‌اند.
حاجی بیگی افزود: از این تعداد مراجعه کننده ۲۷۰۰ واحد پلاسما اهدا شده  و باید توجه کرد که بیشترین میزان مراجعات به ترتیب در استان‌های تهران، خوزستان، اصفهان، خراسان رضوی و کرمانشاه بود.
وی ادامه داد: با توجه به درخواست بالای پزشکان و تقاضای زیاد برای پلاسمای بهبود یافتگان کووید_۱۹ و همچنین با توجه به میزان تاثیرگذاری درمان با پلاسما در بیماران مبتلا به کرونا، از افرادی که به کرونا مبتلا شده و اکنون بهبود یافته‌اند، خواستاریم که برای اهدای پلاسما به مراکز انتقال خون مراجعه کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha