۲۸ مهر ۱۳۹۹، ۷:۱۴
کد خبرنگار: 1823
کد خبر: 84079831
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

انتقال خون کرمان: نیازمند پلاسمای خون بهبودیافتگان کرونا هستیم

ایرنا - کرمان- مدیرکل انتقال خون استان کرمان با اشاره به شیوع بیشتر کرونا و افزایش بیماران مبتلا به این بیماری گفت: برای مهار این سیرصعودی و نجات بیماران بدحال نیازمند پلاسمای خون بهبود یافتگانی هستیم که ۲۸ روز از بهبودی آنها گذشته است،

دکتر روح الله میرزایی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: ثابت شده است که در پلاسمای بهبود یافته کوید ۱۹ پادتن تولید شده است و اگر این پلاسما به افراد بدحال کرونایی تزریق شود در روند بهبود آنها تاثیر بسزایی دارد.
وی افزود: چون کرونا درمان قطعی ندارد، در همه جای دنیا از این روش برای بهبود بیماران استفاده می کنند و در ایران هم این روند از اوایل خرداد آغاز شده است.
میرزایی با دعوت از همه بهبودیافتگان کوید۱۹ به اهدا پلاسما تاکید کرد: بهبود یافتگانی که ۲۸ روز از بهبودی آنها می گذرد با مراجعه به پایگاه انتقال خون واقع در بلوار ۲۲ بهمن  با تجهیزات آنجا می توانند تنها پلاسمای خود ( نه خون) را اهدا کنند.
وی ادامه داد: داوطلبان حتما اعلام کنند که برای اهدا پلاسما مراجعه کردند زیرا روش خاصی دارد و البته این اهدا ارزشمند است زیرا جان افراد بد حال را نجات می دهد.
میرزایی افزود: اهدا پلاسما به دو روش مستقیم و غیر مستقیم انجام می شود، به طوریکه در شهر کرمان به صورت مستقیم تنها پلاسما گرفته می شود و در شهرستان ها خون گرفته  و سپس در آزمایشگاه فرآوری و جدا می شود.
مدیرکل انتقال خون استان کرمان با بیان اینکه تاکنون ۲۱۵ نفر از بهبود یافتگان برای اهدا پلاسما مراجعه کردند، خاطرنشان کرد: در این میان از ۱۸۰ نفر پلاسما اهدا کردند.
وی با اشاره به موج سوم کرونا و همراهی آن با آنفولانزا اذعان کرد: در این فصل نیاز به این پلاسما به مراتب بیشتر است و افراد بهبود یافته به شکرانه سلامت خود پلاسمای خود را اهدا کنند.
این مسئول با بیان اینکه در حال حاضر گروه خونی O  و A  با کمبود مواجه است، گفت: ابتدا از همه کسانی که در این ایام تعطیل خون اهدا کردند، قدردانی می کنیم اما در حال حاضر در این دو گروه با کمبود مواجه هستیم.

مدیرکل انتقال خون استان کرمان با اشاره به اینکه شروع فصل سرد سال و مزید بر علت شدن بیماری کرونا، کرمان را با کمبود و بحران ذخایر خونی روبرو کرده،گفت: امیدواریم مردم در این روزهای سخت، با اهدای خون ،بیماران و نیازمندان به خون و فرآورده‌های خونی را از یاد نبرند.

روح الله میرزایی ضمن قدردانی از مردم کرمان که هیچگاه بیماران و نیازمندان به خون و فرآورده های خونی را فراموش نکرده و تنهایشان نگذاشته اند گفت: امیدواریم بتوانیم با کمک و یاری مردم در این راستا از بحران به وجود آمده به سلامت عبور کنیم.

به گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان موارد بستری قطعی مبتلا به بیماری کرونا در بیمارستان های استان کرمان هم اکنون ۴۲۹مورد است  و تعداد فوتی های این بیماری طی ۲۴ساعت گذشته در استان ۱۰ نفر بوده است .

دکتر مهدی شفیعی تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان کرمان از ابتدا تاکنون را هشتهزار و ۱۰۳مورد و تعداد فوتی طی این مدت را ۹۹۹نفر اعلام کرد و اظهار داشت : این استان همچنان در وضعیت قرمز قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha