پایداری شبکه تأمین و انتقال برق در گرمای بی‌سابقه تابستان فارس

شیراز-ایرنا-مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای فارس با اشاره به پایداری شبکه تأمین و انتقال برق در گرمای بی‌سابقه فارس گفت:شرایط برای عبور از تابستان پر مصرف امسال دشوار اما امکان‌پذیر است.

به گزارش ایرنا ، یدالله حقیقی روز شنبه در بازدید مدیران توانیر از دیسپاچینگ برق فارس گزارشی از آخرین وضعیت مصرف برق در فارس و جنوب کشور و اقدامات انجام شده در حوزه بهره‌برداری و طرح برای گذر از پیک بار تابستان ۱۴۰۲ ارائه داد و گفت: توسعه ایستگاه ۲۳۰ کیلوولت صدرا، در مدار آمدن سه پست فوق توزیع کورده خنج، کازرون چهار و قیر سه در مدت زمان متوسط ۶ ماه از جمله اقداماتی است که برای تامین و انتقال برق پایدار در جنوب فارس و سایر مناطق این استان صورت گرفت.

مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای فارس ادامه داد: اجرای این طرح‌ها در حالت عادی بیش از ۲سال زمان نیاز داشت اما با پشتکار و درایت همکاران ما در صنعت برق فارس این عملیات زودتر از برنامه پیش‌بینی شده اجرایی شد.

وی، نصب مولدهای خود تأمین در نقاط اولویت‌دار شبکه در کوتاهترین زمان ممکن و با وجود مشکلات و چالش‌های مالی و فنی را یک رکورد قابل توجه برای برق فارس دانست و ضمن اعلام برنامه‌های آتی شرکت برای توسعه به هنگام شبکه برخی از مشکلات و دغدغه‌های مورد نیاز را برای تسریع در اجرای فرآیندها بیان کرد.

مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای فارس با بیان اینکه شرایط برای عبور از تابستان پر مصرف امسال دشوار اما امکان پذیر است، گفت: این شرکت برای عبور از تابستان امسال و روزهای باقیمانده استان فارس و جنوب کشور با مدیریت ۱۰درصد از برق مصرفی کشور آمادگی دارد و بدون شک با تفاهم، همدلی و هم افزایی می توان به این هدف متعالی دست یافت.

حقیقی افزود: استان فارس ۱۱.۳درصد از وسعت و هفت درصد از جمعیت کشور را دارد و حدود ۱۰درصد از برق کشور در این منطقه و جنوب کشور به مصرف می رسد.

وی با بیان اینکه طول خطوط انتقال برق در استان فارس و جنوب کشور حدود ۱۵هزار و ۵۲۳ کیلومتر و ظرفیت پست‌های برق در این منطقه ۴۵ هزار و ۴۰۸ مگا ولت آمپر است، گفت: نگاهی به این ظرفیت بیانگر کلیدی بودن شرایط و موقعیت فارس در جنوب کشور و سهم قابل توجه این منطقه در پایش برق و انرژی در سطح کشور است.

حقیقی اضافه کرد: طیف دمایی گسترده در استان فارس که از ۵۱ درجه گرمایی تا منفی ۲۰ درجه سرمایی را شامل می شود نیز از جمله شاخص‌هایی است که تولید و مصرف برق در این استان را در شرایط خاص قرار داده است.

وی افزود: استان فارس از سردترین نقاط اقلید و آباده تا گرمترین نقاط لامرد و مهر در ماه‌های گرم و سرد سال شرایطی ویژه در تامین و انتقال برق دارد.

معاون انتقال و تجارت خارجی توانیر نیز در این بازدید با تقدیر از تلاش های انجام شده در این شرکت با بیان اینکه میزان تقاضای مصرف برق کشور به حدود ۷۲ هزار و ۵۰۰ مگاوات رسیده است ، گفت: آمارها حاکی از آن است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش حدود پنج هزار مگاواتی مصرف برق مواجه هستیم.

محمد الله داد بیان کرد: بر اساس پیش‌بینی مرکز ملی راهبری شبکه برق کشور، روند نمودارها نشان می‌دهد میزان تقاضای مصرف برق در حال حاضر حدود ۷۲ هزار مگاوات است.

مدیرکل دفتر فنی انتقال توانیر هم با تقدیر از مسئولان شرکت برق منطقه ای فارس گفت: میزان مصرف برق کشور به تفکیک مشترکان خانگی ، تجاری و اداری ۳۷درصد از مصرف برق کشور به بخش صنعت، ۳۴درصد به مصرف بخش خانگی و ۱۴درصد در بخش کشاورزی و ۱۰درصد هم به بخش تجاری عمومی و روشنایی معابر کشور اختصاص دارد.

مجبتی علیرضاپور ادامه داد: با توجه به اینکه از ساعت ۱۱.۳۰ تا ۵ ساعت بعد یعنی ساعت ۱۷ در بازه اوج مصرف برق قرار داریم، بنابراین با توجه به تداوم گرما از مردم درخواست می‌کنیم کماکان توصیه‌های مدیریت مصرف برق را رعایت کنند تا همه مردم به ویژه در مناطق گرمسیر از برق پایدار بهره‌مند شوند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha