۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲، ۱۱:۲۴
کد خبرنگار: 1000
کد خبر: 85104940
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

 گذر موفق از تابستان بدون خاموشی برق ، سند افتخار دولت است

شیراز - ایرنا- مدیر عامل شرکت برق منطقه ای فارس با بیان اینکه همه تمهیدات برای عبور موفق از تابستان پیش رو بدون خاموشی برق اندیشیده شده است گفت : گذر موفق از تابستان گرم و پرمصرف بدون خاموشی برق ، سند افتخار دولت است.

مهندس یدالله حقیقی مدیر عامل شرکت برق منطقه ای و رییس شورای انسجام بخشی مدیران وزارت نیرو در استان فارس روز دوشنبه در نشستی با حضور رییس کل دادگستری استان فارس و اعضای شورای قضایی این استان برخی از شاخص های تامین و انتقال برق در استان فارس و جنوب کشور را تشریح کرد.

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای فارس با ارائه گزارشی از وضعیت راهبردی و استراتژیک استان فار س و جنوب کشور در تامین و انتقال برق اضافه کرد : بیش از ۸۰ درصد از خطوط گاز کشور از منطقه فارس و جنوب کشور می گذرد و با توجه به وابستگی شدید زیر ساخت های صنایع گاز و برق به یکدیگر ، فعالیت همکاران شرکت برق منطقه ای فارس در این عرصه شاخص ساز است.

مهندس حقیقی ، وجود تنها نیروگاه اتمی کشور در استان فارس و در منطقه مدیریت برق منطقه ای را عرصه ای مهم و تعیین کننده برای مدیریت تامین و انتقال برق در کشور دانست و گفت : تامین یک هزار مگا وات برق در این نیروگاه فصل جدیدی از اقدامات جهادی برای تامین و انتقال برق در این منطقه ایجاد کرده است.

 گذر موفق از تابستان بدون خاموشی برق ، سند افتخار دولت است

وی استان فارس را کارگاه ایجاد امنیت انرژی در جنوب کشور دانست و ادامه داد : استان فارس و جنوب کشور شاهراه تبادل برق و انرژی قلمداد می شوند از این فعالیت منسجم ، هدفمند و تاثیر گذار در این منطقه بسیار حائز اهمیت است.

مهندس حقیقی با ارائه گزارشی از ظرفیت نیروگاهی تحت پوشش در استان فار س و جنوب کشور گفت : ظرفیت اسمی نیروگاههای این منطقه بیش از ۸ هزار و ۳۰۰ مگا وات است ، نیروگاههای جهرم ، کازرون ، اتمی بوشهر ، عسلویه ، پارس جنوبی ، فارس ، حافظ ، شیرینو ، گناوه ، مبین و دیگر نیروگاههای بیشترین ظرفیت اسمی را در استان فارس و جنوب کشور دارند.

مهندس حقیقی ، ظرفیت تولید انرژی های تجدید پذیر در استان فارس و جنوب کشور را نیز ۷۳ مگاوات برآورد کرد و با بیان اینکه نیروگاه‌های گاز سوز نیز ۱۴۸ مگاوات ظرفیت اسمی دارند افزود: به رغم آنکه استان فارس و جنوب کشور شرایط روزهای آفتابی مناسبی دارند اما ظرفیت های نصب شده در این عرصه برای تولید انرژی خورشیدی رضایت بخش نیست و می طلبد با افزایش سرمایه گذاری ها شرایط بهتری برای بهره گیری از توانمندی ها و استعدادهای موجود فراهم گردد.

رییس شورای انسجام بخشی مدیران وزارت نیرو در استان فارس همچنین با ارائه گزارشی از تامین و انتقال برای برق تولیدات صنعتی و چرخش چرخ صنعت در فارس و جنوب کشور ، در ادامه متوسط بار سالانه صنایع را حدود یک هزار و ۱۱۷ مگاوات برآورد کرد و گفت : اقدامات از سال ۱۳۹۸ در این عرصه سیر صعودی پیدا کرد و اکنون شرایط نسبتا مناسبی برای تامین برق صنعتی در فارس فراهم است.

وی همچنین با ترسیم سیمای مصرف برق صنایع منطقه گفت : در استان فارس و جنوب کشور در مجموع ۵۱ صنعت برزگ مستقر است که یک هزار و ۱۱۷ مگاوات برق مصرف می کنند ، این صنایع شامل یک واحد آلومینیوم با مصرف برق ۴۵۵ مگاوات ، ۱۳ کارخانه سیمان با مصرف برق ۱۶۰ مگاوات ، ۲ طرح تولید فولاد با مصرف برق ۲۱۵ مگااوات ، و ۳۵ صنعت بزرگ دیگر با مصرف برق ۲۴۷ مگااوت است.

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای فارس و بوشهر همچنین با مقایسه سهم انرژی مصرفی بر اساس نوع تعرفه مصرفی در استان فارس و جنوب کشور اضافه کرد : درصد انرژی مصرف برق در این منطقه در برخی از شاخص ها فراتر از متوسط کشوری است ، ۲۷.۶۱ درصد از برق در حوزه صنعت و معدن ، ۳۶.۶۵ درصد در حوزه خانگی ، ۲۰.۹۶ درص در حوزه کشاورزی ، ۷.۸۷ درصد در حوزه عمومی ، ۲۷.۶۱ درصد در حوزه برق معابر و ۱.۵۵ درصد در سایر حوزه ها مصرف می شود.

حجه الاسلام سید کاظم موسوی رییس کل دادگستری استان فارس نیز در این نشست با تقدیر از خدمات مدیر عامل و مسوولان برق منطقه ای فارس ، تلاش دست اندرکاران برق و انرژی در استان فار س و جنوب کشور برای گذر موفق از تابستان های پر مصرف امسال و سال گذشته را ستود و عبور بدون خاموشی برنامه ریزی شده را یک هدف اساسی دانست که همگان باید برای رسیدن به آن تلاش کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha