حفاظت از منافع سهامداران با جدیدترین رویه‌های جهانی

تهران- ایرنا- رئیس اداره نظارت بر حسابرسان معتمد و گزارشگری سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: دستورالعمل حاکمیت شرکتی از جمله دستورالعمل‌هایی است که بر روی آن بسیار کار شده است و الزاماتی همچون حفظ منافع سهامدار، قابلیت اجرایی و مطابقت با منابع روز دنیا دارد.

به گزارش ایرنا از سازمان بورس و اوراق بهادار، «سید مصطفی علوی» به بررسی میزان عملیاتی شدن دستورالعمل جدید حاکمیت شرکتی پرداخت و اظهار داشت: دستورالعمل حاکمیت شرکتی برای نخستین بار در سال ۹۷ برای شرکت‌های پذیرفته شده در بورس تهران و فرابورس ایران الزام شد تا آن را رعایت و اجرا کنند.

وی بیان‌داشت:‌ بازار سرمایه جایی است که طیف گسترده‌ای از افراد و آحاد جامعه در آن حضور دارند و حاکمیت موظف است در راستای حمایت از منافع سهامداران دخالت کند و در صورت نیاز قانون، دستورالعمل و یا مقررات لازم را برای آنان تدوین کند.

این مسوول سازمان بورس گفت: تعاریف متعددی برای حاکمیت شرکتی وجود دارد که از جمله می‌توان به سیستمی اشاره کرد که شرکت‌ها با آن هدایت یا کنترل می‌شوند و یا اینکه مجموعه ای از قوانین و مقررات و بایدها و نبایدها است که بر کنترل و هدایت شرکت‌ها تاکید می‌کند.

علوی اظهار داشت: هدف نهایی این دستورالعمل حمایت از منافع سهامداران و سرمایه‌گذاران است و با دستورالعمل حاکمیت شرکتی، به شرکت‌ها اطمینان داده می‌شود که با بایدها و نبایدها و مقرراتی که بر عهده تیم راهبری شرکت گذاشته می‌شود، منافع افراد در بازار سرمایه حفظ می‌شود.

رئیس اداره نظارت بر حسابرسان معتمد و گزارشگری سازمان بورس و اوراق بهادار با اعلام اینکه به دستورالعمل حاکمیت شرکتی، راهبری شرکتی هم گفته می‌شود، افزود: این دستورالعمل به دنبال این است که شرکت راهبری درست در راستای حمایت و حفاظت از منافع سهامداران داشته باشد.

وی با بیان اینکه حاکمیت شرکتی در بسیاری از کشورهای جهان به شکل قانون است و مکمل قانون تجارت و شرکت‌داری است و به عنوان یک قانون مترقی محسوب می‌شود، یادآور شد: در ایران و در بازار سرمایه به دلیل وجود برخی حساسیت‌ها، این دستورالعمل در سال ۹۷ ابلاغ و شرکت‌ها موظف به اجرای آن شدند. در همان ابتدا، برخی مفاد و مواد این دستورالعمل قابلیت اجرایی نداشت و برخی مفاد هم با چالش‌هایی مواجه شد.

علوی ادامه‌داد: در دنیا هم همین رویه وجود دارد و این مسائل دوران گذاری دارد که به دنبال آن، اصلاحات لازم برای آن قانون و مقررات انجام می‌شود.

رئیس اداره نظارت بر حسابرسان معتمد و گزارشگری سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: از سال ۹۹ که تعداد سهامداران بازار سرمایه افزایش یافت، سازمان بورس علاوه بر شفافیت، حمایت از منافع سهامداران را در اولویت کارهای خود قرار داد. از سال ۱۴۰۰ سازمان بورس به دنبال این بود که دستورالعمل حاکمیت شرکتی را اصلاح کند. بنابراین از سال گذشته اصلاحات مربوط به این دستوالعمل شروع شد.

به گفته وی، به جرات می‌توان گفت این دستورالعمل از جمله دستورالعمل‌هایی است که بر روی آن بسیار کار شده زیرا الزاماتی چون حفظ منافع سهامدار، قابلیت اجرایی و مطابقت با منابع روز دنیا دارد.

علوی با اعلام اینکه اصلاح این دستورالعمل یک سال و نیم زمان برد، تصریح‌کرد: در اصلاح این دستورالعمل، نظرات نخبگان دانشگاهی، فعالان بازار، ذی نفعان، ناشران و نهادهای مالی، سهامداران عمده و وزارتخانه های دیگر اتخاذ شد که نظرات آنان بسیار ارزشمند بود.

رئیس اداره نظارت بر حسابرسان معتمد و گزارشگری سازمان بورس و اوراق بهادار بیان‌داشت: دستورالعمل اصلاح و ابلاغ شده دارای پشتوانه علمی و فنی بالایی است و قابلیت اتکایی زیادی از لحاظ مستندات دارد.

وی افزود: همه نیازهایی که در راستای شرکت داری و هدایت شرکت ها لازم بود به این دستورالعمل اضافه و اصلاحات لازم برای آن انجام شده و مطابق با استانداردهای دنیا است.

علوی با یادآوری اینکه این دستورالعمل از لحاظ اجرایی شدن قابلیت بالایی دارد، خاطرنشان‌کرد: بندهای دستورالعمل منافع شرکت‌ها و سهامداران را در نظر گرفته است به طوری که بایدها و نبایدهای آن چالش‌های شرکت را رفع کرده و منافع سهامداران را حفظ می‌کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha